Do 2. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 249 prací z celé České republiky. Mezinárodní porota poslala do užšího výběru 42 nominovaných.


Česká komora architektů v lednu 2017 vyhlásila 2. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Architekti do ní přihlásili téměř 250 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Marianne Loof – předsedkyně poroty, Matija Bevk, Eelco Hooftman, Jiří Oplatek, Doris Wälchli, Jakub Szczęsny a Ľubomír Závodný) do užšího výběru nominovala 42 děl, ze kterých na konci listopadu 2017 vzejde zhruba deset finalistů a držitel České ceny za architekturu. Nominační večer se konal 12. června 2017 v kulturní zóně Pragovka v pražských Vysočanech.

Architekti 135

Do soutěžní přehlídky bylo možné přihlásit díla realizovaná v letech 2012–2016, z nominovaných staveb jich však byla převážná většina dokončena v období posledních dvou let (22 nominací bylo dokončeno v roce 2016 a pět v roce 2015). ČKA si současně váží velké aktivity Akademie České ceny za architekturu složené z tří stovek odborníků, která České komoře architektů pomáhá vytipovávat zajímavá díla, jejichž autory ČKA následně oslovuje s žádostí o přihlášení do soutěžní přehlídky. V letošním roce 16 z těchto doporučení akademiků postoupilo mezi nominované.

 Nejčastějším tématem letošních nominací jsou jednoznačně rodinné domy, kterých ve výčtu naleznete osm. Následují výstavní projekty (např. Vnímání od Jana Šépky v Českých Budějovicích či vzducholoď Gulliver kotvící na střeše holešovického Centra současného umění DOX, jejímž autorem je Huť architektury Martina Rajniše) či stavby spadající do oblasti vzdělávání. V nominacích se objevují také čtyři dopravní stavby: lávka v Hradci Králové / baum & baroš ARCHITEKTI, Komenského most v Jaroměři / baum & baroš ARCHITEKTI a EXCON, parkovací dům v Brně / Architekti Hrůša & spol. a Ateliér Brno či terminál Gagarin v Telči / ARCHOO.

Prací, které se zaměřují na veřejný prostor, je opravdu poskromnu: revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou / P.P. Architects, Léto pod viaduktem / CCEA MOBA či již zmíněná konstrukce zakrývající Samsonovu kašnu v Českých Budějovicích realizovaná ku příležitosti výstavy Jana Šépky v Domě umění nazvaná Vnímání . Mezi velkými investicemi, jako je například Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně / Pelčák a partner architekti či Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze / PETR FRANTA architekti & ASSOC. najdeme i zcela drobné věci, jako je Létající černý dům / H3T architekti či pomník Archima Šipla na Liberecku / RH faktor. 

Dominují novostavby na úkor rekonstrukcí

Charakteristickým rysem výběru mezinárodní poroty je obrovské množství novostaveb. Z 42 nominací se o novostavby jedná hned ve 33 případech. Tato skutečnost může vypovídat o oživení stavebního trhu, nicméně je třeba dodat, že velká část těchto zakázek pochází ze soukromého sektoru (zejm. rodinné domy, bytové a administrativní objekty).

Zatímco v loňském ročníku České ceny za architekturu jsme byli svědkem skutečně velkého počtu zdařilých rekonstrukcí, které ovládly galavečer a odnesly si titul finalisty (rekonstrukce Vily Tugendhat v Brně / OMNIA projekt, ARCHTEAM, RAW, revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli / AP atelier, Tři věže v Líbeznicích / Atelier M1 architekti, klášter Nový dvůr / ATELIER SOUKUP OPL ŠVEHLA, John Pawson a Dolní oblast Vítkovice / AP atelier), v letošním roce se jich mezi nominované stavby probojovalo jen pár (např. rekreační objekt Ošelín / MODULORA, rekonstrukce severního křídla Jezuitské koleje v Kutné Hoře / Atelier M1 architekti či Javornická palírna / ADR). 

Jaká města mají nejkvalitnější architekturu?

Jednoznačnou hvězdou letošního ročníku Ceny je Jihomoravský kraj, který je v nominacích zastoupen 10 realizacemi. Přímo z Brna pak pochází polovina těchto nominací, další jsou rozprostřené v menších sídlech, což opět dokazuje, že kvalitní architektura není záležitostí pouze velkých měst. O druhou příčku v rámci regionů se dělí Praha a Středočeský kraj (po 8 nominacích). Svého zástupce v nominacích mají opět středočeské dvoutisícové Líbeznice, o kterých je v souvislosti s kvalitní architekturou slyšet čím dál tím více nahlas. Reprezentovat je bude „Dřevák“ – novodobá sokolovna od Atelieru M1 architekti. 

S velkým odstupem (po 4 nominacích) následuje Jihočeský kraj, 3 nominace patří Plzeňskému kraji, po 2 nominacích má Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj, 1 nominace spadá pod Vysočinu, dále Moravskoslezský a Zlínský kraj. Tři kraje budou v boji o letošní Českou cenu za architekturu bez zastoupení (Karlovarský, Olomoucký a Ústecký).

 Polovina nominací byla postavena z veřejných finančních prostředků, 3 z nich byly realizovány formou architektonické soutěže, kterou ČKA dlouhodobě prosazuje jako nejkvalitnější a nejtransparentnější způsob zadávání veřejných zakázek. Jedná se o Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích / SLLA Architects, Komenského most přes Labe v Jaroměři / baum & baroš ARCHITEKTI, EXCON a Vodní dům v Hulicích / AND.

Celkem sedm ateliérů má hned dvě želízka v ohni!

Mezi autory nominovaných staveb jsou jak etablované ateliéry, tak mladí a veřejnosti nepříliš známí tvůrci. Vysokou úroveň českých nominací na prestižní Mies van der Rohe Award – Evropskou cenu za současnou architekturu potvrzuje skutečnost, že všechny realizace, jež se do České ceny za architekturu 2017 přihlásily a jež byly v minulosti na cenu EU nominovány, se umístily v hledáčku mezinárodní poroty. Jsou jimi chata u Máchova jezera / FAM Architekti, Archeologická základna Mikulčice / Pelčák a partner architekti, Archeopark Pavlov / Architektonická kancelář Radko Květ, Dům v sadu v Praze-Kyjích / Šépka architekti a Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích / SLLA Architects.

 Hned sedm ateliérů je v nominacích zastoupeno dvěma realizacemi. Pražské studio D3A je nominováno za rodinný dům na Zeleném Pruhu a dostavbu administrativní budovy Palác Křižík 2. Jako specialita na mosty a lávky se pak prezentují baum & baroš ARCHITEKTI. Loňský finalista soutěžní přehlídky Atelier M1 Architekti se porotu pokusí zaujmout již zmíněným Dřevákem a rekonstrukcí Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Studio Pelčák a partner se představí díky zmiňovaným Mikulčicím a Filozofické fakultě v Brně, dvojice Zábran-Nová pak porotce upoutala administrativní budovou firmy Brusivo a řadovými domy ve Zruči. Architekt Jan Šépka boduje s projektem Vnímání a s domkem na „muří nožce“ umístěném v sadu. Šafer Hájek architekti porotu upoutali základní školou v Dobřichovicích a Společenským centrem Breda & Weinstein v Opavě.

Kteří architekti budou natolik úspěšní, že se dostanou mezi finalisty, bude jasné 27. listopadu 2017 na slavnostním galavečeru v Místě pro nové umění–Jatka 78 v Praze. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky ocenění za výjimečný počin a mimořádné ceny. Úkol to bude jistě nelehký, s řadou děl se však porota seznámí přímo v terénu na začátku září. Den po galavečeru se v Galerii Jaroslava Fragnera uskuteční vernisáž výstavy Česká cena za architekturu. Výstava bude v Praze vystavena až do 10. ledna 2018, poté se přesune do brněnské Galerie Architektury. V průběhu roku se k České ceně za architekturu váže řada dalších akcí.

 DSC6287

Harmonogram 2. ročníku České ceny za architekturu

18. ledna 2017                               Tisková konference – Vyhlášení 2. ročníku ČCA 2017

                                                       Otevření přihlášek realizací do ČCA 2017

2. března 2017                              Vernisáž výstavy ČCA 2016, Galerie architektury Brno

3. března – 2. dubna 2017             Výstava ČCA 2016, Galerie architektury Brno

31. března 2017                             Ukončení přijímání podnětů na přihlášení realizací od Akademie ČCA

21. dubna 2017                             Ukončení přihlášek do ČCA 2017

                                                       Ukončení přijímání nominaci na Výjimečný počin od Akademie ČCA

24. dubna – 31. května 2017          Hlasování mezinárodní poroty o nominovaných projektech ČCA 2017

12. června 2017                             NOMINAČNÍ VEČER ČCA 2017

27. června 2017                               Architekti na jedné lodi

2. srpna - 12. srpna 2017                 Výstava nominovaných Spolkový dům Slavonice

17. srpna od 15:00                            Vernisáž výstavy nominovaných NTM Plasy

17. srpna - 27. listopadu 2017          Výstava nominovaných NTM Plasy

Červen – říjen 2017                       Jednání poroty ČCA 2017 v ČR, výběr finalistů a držitele hlavní ceny ČCA 2017                                                        Hlasování Akademie ČCA o cenách za Výjimečný počin                                                                                               Výběr držitelů mimořádných cen

 27. listopad 2017                              GALAVEČER ČCA 2017 Jatka 78

 28. listopad  2017                               Vernisáž výstavy ČCA 2017  GJF Praha

 28. listopad  - 10. leden 2018             Výstava ČCA 2017  GJF Praha


Kontaktní osoby pro ČCA

Koordinace ČCA, jednání s partnery
Marie Špačková

+420 608 975 312

Přihlášky, Akademie ČCA, mezinárodní porota
Tereza Michalová

+420 731 508 028

Kontakt pro media
Alice Titzová

+420 724 258 661

 

SLEDUJTE Českou cenu za architekturu
Na portálu ČKA a na Facebooku.