Do 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizací z celé České republiky. Mezinárodní porota poslala do užšího výběru 33 nominovaných.


Česká komora architektů v lednu 2018 vyhlásila 3. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Architekti do ní přihlásili 145 realizací. Účastnit se mohla díla realizovaná na území České republiky v období let 2013 až 2017. Sedmičlenné mezinárodní porotě předsedá německý architekt Roger Riewe. Spolu s ním přihlášené realizace v letošním ročníku hodnotí rakouský architekt Carlo Baumschlager, architekt Zsolt Gunther, který patří mezi nejvýznamnější maďarské architekty, slovenská architektka Andrea Klimko, polský architekt Robert Konieczny, zástupkyně nejen krajinářské architektury Yael Moria Klain z Izraele a Ivan Reimann, architekt českého původu působící v Německu.

Na nominačním večeru 3. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) 31. května 2018 v  pražském Divadle Archa bylo představeno třiatřicet nominovaných děl, vybraných mezinárodní porotou.

 DSC7578

Soutěžní přehlídka staveb realizovaných na území České republiky v posledních pěti letech má sloužit ke kontinuální propagaci kvalitní české architektury. Zahrnuje široké spektrum děl – od velkých komplexů a nákladných staveb po drobná díla, třeba i dočasného charakteru. Na rozdíl od jiných obdobných počinů přitom nemá stanoveny kategorie.

Stejně jako u celkového počtu 145 přihlášených děl do letošního ročníku ČCA, i pro nominované je příznačná vysoká převaha soukromých investic nad veřejnými. Těch je mezi třiatřiceti nominovanými pouze sedm. Vloni přitom tvořily polovinu. Dvě nominované realizace z veřejných zdrojů vznikly na základě architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od ČKA. Jedná se o KINONEKINO / XTOPIX architekti a Ing. arch. Simona Ledvinková (soutěž v roce 2013, realizace 2017) a Obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli / Rusina Frei architekti a Atelier PARTERO (soutěž vyhlášená Nadací Proměny Karla Komárka v roce 2013, realizace 2017). Děl financovaných soukromými investory je mezi nominovanými dvacet šest.

Nejčastějším tématem letošních nominací jsou stejně jako vloni rodinné domy a vily, kterých je třináct. Bytové domy jsou mezi nominovanými díly čtyři. Porotu z dalších typologií zaujala dvě sportoviště (Sportovní hala Dolní Břežany / SPORADICAL a Kampus Fakulty tělesné kultury UPOL - AC BALUO a CKV / atelier-r, s. r. o.), smuteční síň (Městská smuteční síň v Dobrušce / ATELIER ARCHITEKTURY, Šuda - Horský, a. s.), kaple (Kaple sv. Vendelína / Pelčák a partner architekti), kino – již zmíněné KINONEKINO, stanice lanovky (Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách / Kamil Mrva Architects, s. r. o.), multifunkční prostor pro kulturní a společenské akce (Kotelna Libčice nad Vltavou / Atelier Hoffman) nebo pivovar (Pivovar Trautenberk / ADR s. r. o. - Petr Kolář a Aleš Lapka). I letos téměř nejsou zastoupeny realizace ve veřejném prostoru, výjimku tvoří již zmíněná Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, případně instalace Vistoria Pragensis - Botanický Labyrint / llj architects, Haenke.

V letošním ročníku ČCA výrazně vzrostl počet projektů dokončených teprve v předchozím roce a nejinak je tomu mezi nominovanými díly. V roce 2017 jich bylo dokončeno dvacet pět, osm pak mezi roky 2014 až 2016.

Kde je u nás nejkvalitnější architektura?

Nejvíce realizací je tentokrát v Praze, dohromady osm. Dalších pět je pak ve Středočeském kraji. Se čtyřmi díly je na třetím místě Jihomoravský kraj, který držel v loňském ročníku ČCA prvenství. Následují kraje Královéhradecký a Olomoucký, každý třemi realizacemi. Po dvou dílech zastupuje kraje Plzeňský, Vysočina, Moravskoslezský a Zlínský. Jednoho zástupce mají Karlovarský a také Pardubický kraj.

Dva ateliery mají hned dvě želízka v ohni!

Mezi autory nominovaných staveb jsou jak etablované ateliéry, tak mladí a veřejnosti nepříliš známí tvůrci. Dva ateliéry mají přitom mezi nominovanými dvě díla současně. Loňský finalista, atelier ADR s. r. o. (Javornická palírna), se letos dostal mezi nominované se dvěma realizacemi autorů Petra Koláře a Aleše Lapky v Krkonoších – již zmíněným Pivovarem Trautenberk a Boudou Černá voda. Dva zástupce má rovněž atelier Stempel & Tesař architekti – Přestavbu řadového domu v Praze a Rekonstrukci a přestavbu mlýna na bydlení na Slapech.

Kde se s Českou cenou za architekturu potkat?

Nominovaná díla představí ČKA na výstavách v regionech. Od 15. června 2018 na výstavě v Centru stavitelského dědictví Plasy. S výstavou se budou dále moci seznámit od června návštěvníci Velkého Meziříčí nebo na počátku srpna hosté letního filmového a hudebního festivalu Slavonice Fest. V Praze si můžete nominované a nominační večer připomenout v podvečer v úterý 25. září 2018 na Náplavce a…S architekty na jedné lodi….

180720 Plasy CCA2018 012

Kteří architekti budou natolik úspěšní, že se dostanou mezi finalisty, bude jasné 19. listopadu 2018 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín v Praze. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky ocenění za výjimečný počin a ceny partnerů. Předcházet bude pečlivý výběr poroty, která se s řadou realizací seznámí přímo v terénu začátkem září. Den po galavečeru se v Galerii Jaroslava Fragnera uskuteční vernisáž výstavy České ceny za architekturu.

 

Kontaktní email pro ČCA cena@cka.cz

 

SLEDUJTE Českou cenu za architekturu
Na portálu ČKA a na Facebooku.