Předmětem jednání byly především tyto zásadní body:
Současný model placeného přístupu k ČSN je pro autorizované architekty přínosem, nicméně je ho třeba dále rozšířit o další normy týkající se výkonu profese architektů s autorizací zahradní a krajinářské tvorby, specializací ÚSES apod. Zpřístupnění pouze pro čtení v PDF je neefektivní v praktickém použití (kritika ze strany uživatelů), a proto bude třeba s Českým normalizačním institutem projednat modifikaci přístupů.
Tvorba nových ČSN je průběžně ohlašována ve Věstníku úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Česká komora architektů prostřednictvím pracovní skupiny pro normy deklaruje svůj zájem zapojit se do procesu veřejného připomínkování nově vznikajících ČSN.
Proces notifikace evropských norem, případně ovlivňování „národních příloh“ je dalším okruhem zájmu činnosti ČKA – pracovní skupiny pro normy.
Konečným cílem je zajištění dostupnosti všech norem pro všechny architekty na internetu, případné získávání placených opisů (kopií) v síti pracovišť stavebních úřadů. Tento požadavek ČKA, opírající se o ustanovení § 196, odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), je dle názoru MMR a MPO v rozporu s ustanovením § 5 odst. 8 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, ve znění pozdějších předpisů. Uvedená záležitost (rozpor platných právních předpisů) je v současné době řešena na úrovni resortních ministrů MPO a MMR (viz dopis ministra pro místní rozvoj ministrovi průmyslu a obchodu ve věci „bezplatně veřejně přístupných norem“ č. j. MMR 7143/07 – 82 ze dne 12. 3. 2007).
Česká komora architektů bude v rámci dalšího řešení problematiky jednat se zástupci MPO a ČNI.
Aktuální informace a podněty budou ze strany ČKA průběžně předávány na MMR s cílem koordinovat a zesílit společná jednání s Českým normalizačním institutem.
Jednání se za MMR účastnil Ing. Z. Klápa a za ČKA Ing. arch. J. Masák, Ing. akad. arch. J. Vrana a Ing. J. Hrušková
Jana Hrušková