Pokud se Vám zpráva nezobrazuje správně, zkuste ji otevřít tady.

Předsedou ČKA zvolen opět Ivan Plicka, generálním mediálním partnerem České ceny za architekturu je Česká televize, 12. červen bude patřit nominačnímu večeru, jste na něj srdečně zváni!Newsletter ČKA, květen 2017

Vážené architektky, vážení architekti,

konec dubna přinesl dvě velké události: XXIV. valnou hromadu České komory architektů a uzavření přihlášek do 2. ročníku České ceny za architekturu. Na prvních zasedání orgánů si představenstvo, dozorčí rada i Stavovský soud zvolily své předsedy a místopředsedy. Volby potvrdily dosavadní nastavení ve vedení Komory. Valná hromada představenstvo zavázala k mimořádné péči o stavební zákon. Pokračujeme také v přípravách České ceny za architekturu 2017. Již 12. června proběhne nominační večer v areálu Pragovky v pražských Vysočanech, kde budou odtajněny letošní nominace.

Těším se na viděnou, třeba právě na nominačním večeru ČCA 2017!
Zuzana Hošková

ZPRÁVY Z KOMORYXXIV. valná hromada ČKA

22. dubna 2017 na FA ČVUT v Praze proběhla již 24. valná hromada ČKA. Její klíčové momenty si můžete nalistovat v tiskové zprávě ČKA. Do představenstva byli za region Praha zvoleni Ivan Plicka a Patrik Hoffman. Za Moravu a Slezsko Stašek Žerava a za Čechy Petr Stolín. V dozorčí radě svůj mandát potvrdili Lucie Kadrmanová Chytilová (Praha), Václav Zůna (Čechy) a David Mikulášek (Morava a Slezsko). Ve Stavovském soudu opět usednou Luděk Jasiok a Milan Nytra. Novým členem soudu je Milan Košař.

Podrobnosti čtěte ZDE.
Volby předsedů a místopředsedů

Na konci dubna a na začátku května byli zvoleni čelní představitelé představenstva, dozorčí rady a Stavovského soudu. Předsedou ČKA byl již počtvrté v řadě zvolen Ivan Plicka, posty obhájili také místopředsedové Pavel Hnilička a Jaroslav Šafer. Předsedou dozorčí rady zůstává Pavel Rada, jejími místopředsedy pak Martin Rusina a Miroslav Holubec. Předsedou Stavovského soudu byl znovuzvolen David Mateásko a místopředsedou Václav Šebek.

Podobnosti naleznete ZDE.
Potvrzeno: Nejvíce soutěží v historii

Již v minulém Newsletteru ČKA jsme Vás informovali, že rok 2016 byl mimořádně plodný na vyhlášené architektonické soutěže. Proběhlo jich celkem 54! Více informací naleznete v podrobné tiskové zprávě ČKA. Dozvíte se zde, že soutěžila nejen velká města i malé obce, ale také kraje. Nejčastějším tématem soutěží byla úprava veřejných prostranství. Velkou radost nám dělá i vstup do letošního roku. Od ledna bylo vyhlášeno již 20 soutěží, z toho polovina jen v dubnu 2017!

Tisková zpráva ČKA k tématu ZDE.
Příprava metodiky pro zadávání veřejných zakázek

Do začátku prázdnin plánuje ČKA vydat metodiku pro zadávání veřejných zakázek nazvanou Výběr architekta, která bude podpůrným dokumentem k novému zákonu o zadávání veřejných zakázek, jenž nabyl účinnosti v říjnu loňského roku. Zveřejněnou částí metodiky jsou tzv. kalkulačky, Programy pro stanovení předpokládané hodnoty projektových prací. Metodika bude propagovat kvalitativní kritéria při zadávání veřejných zakázek a upozorňovat na možnosti architektonických soutěží.Zájem o městského architekta roste

Po soutěžích evidujeme také zvýšený zájem o pozici městského architekta. Aktuálně tuto pozici obsazují např. v Havlíčkově Brodu. Podrobnosti o výběrovém řízení, které má uzávěrku 25. května, čtěte ZDE. Česká komora architektů k dnešnímu dni eviduje více než stovku městských architektů. Databáze je zveřejněna na webu Komory. V případě, že jste městským architektem a nejste zde uvedeni, budeme rádi, když nás budete kontaktovat na e-mailu [email protected].ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURUO Cenu se utká téměř 250 prací

Z celkového počtu jich byla téměř polovina dokončena v loňském roce. Dalších padesát bylo dokončeno v roce 2015. V regionech vede tradičně Praha (zhruba třetina přihlášených), celkem 35 přihlášených staveb je z Jihomoravského kraje (z toho 26 přímo z Brna). V letošním ročníku Ceny je patrné poměrně velké zastoupení soukromého bydlení (cca ve stovce přihlášených prací). Oproti loňskému ročníku je zde méně staveb z veřejných investic. Oblíbeným tématům veřejného prostoru či krajinářské architektury se přitom letos věnuje pouze 11 realizací. Zatímco loni jsme v soutěžní přehlídce mohli sledovat několik náměstí či parků, letos jich je velmi skromný počet.

Více informací naleznete v podrobné tiskové zprávě ČKA.
Dokument o České ceně za architekturu 2016

Podívejte se na dokumentární film mapující historicky první ročník České ceny za architekturu. V dokumentu najdete mimo jiné rozhovory s mezinárodní porotou ČCA 2016 a autory oceněných staveb. Režisérem dokumentu je Šimon Šafránek. Dokument je dostupný na YouTube kanálu Ceny.Přihlaste se k odběru newsletteru ČCA!

Všechny novinky ohledně České ceny za architekturu zveřejňujeme na webu a na Facebooku Ceny. Chcete mít k dispozici sumář těchto událostí a aktivit pěkně pohromadě? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Registraci můžete provést ZDE.
Doprovodné akce

Cena, to není jen vyhlášení výsledků na konci roku! 12. června se od 19 hodin v prostorách vysočanské kulturní zóny Pragovka uskuteční Nominační večer. Následovat budou již tradiční Architekti na jedné lodi (27. června (A)VOID Floating Gallery). Nominované projekty ČCA 2017 se v letních měsících také představí v Centru stavitelského dědictví v Plasích či v rámci Slavonice Festu. Na konci listopadu je plánovaná výstava v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze a na začátku roku 2018 v Galerii Architektury Brno. Během léta také budeme umísťovat informační panely o tom, že se jedná o nominovaná díla přímo u konkrétních staveb.Kdo nám letos pomůže s propagací Ceny?

Pro rok 2017 se nám podařilo získat další významná mediální partnerství. Generálním mediálním partnerem je Česká televize, pokračujeme i s Hospodářskými novinami, v jejichž celostátním nákladu opět vyjde příloha s výsledky 2. ročníku. Za odborná média ERU21 doplní časopis STAVBA, portál StavbaWEB a EARCH. Podařilo se nám získat dva významné mediální partnery zaměřené na veřejnou správu a samosprávy: Moderní obec a Veřejnou správu. Pokračují s námi rovněž všichni mediální partneři z loňského roku.

Přehled partnerů naleznete ZDE.
PREZENTACE PARTNERA CENY


Další vylepšení vazby Grasshopper – ARCHICAD

Graphisoft intenzivně pracuje na tom, aby jeho BIM skriptovací nástroj pro algoritmické navrhování budov a objektů založený na „živém“ propojení Grasshopper – Rhino – ARCHICAD byl tím nejlepším, co je v této oblasti k dispozici. Nejnovější update 1.7 přináší několik nových funkcí pro ty, kteří chtějí používat algoritmické navrhování v BIM prostředí, a to na Win i Mac počítačích:

   ✓ nové nastavení Náhledu zajišťuje přesnější a barevný náhled na objekty ARCHICADu v Rhinu

   ✓ kód v Grasshopperu může generovat objekty typu Zóna v ARCHICADu

   ✓ díky novým komponentům v objektech Dveře a Okno lze polohu otvíracích prvků podél referenční čáry zdi definovat pomocí parametru Point input

   ✓ update odstraňuje problémy předchozí verze s přístupem k vnitřním parametrům knihovních prvků ARCHICADu a garantuje stabilní instalaci na Macovi.

Add-on software pro propojení Grasshopper-Rhino-ARCHICAD je dostupný zdarma. Další informace včetně odkazu ke stažení naleznete ZDE.

TIRÁŽ A ODHLÁŠENÍ

Elektronický Zpravodaj České komory architektů (ČKA)

Newsletter pro vás připravuje tisková mluvčí ČKA Zuzana Hošková, kontaktovat ji můžete například e-mailem. Kontakty na ostatní zaměstnance Kanceláře ČKA naleznete ZDE.

V případě, že nechcete newsletter dostávat, oznamte to prosím e-mailem na adresu [email protected]. Jakmile to bude možné, odhlásíme vás.

AKCE A ZÁŠTITYPřesahy architektury v Plzni

KDY? 10. května 2017, 18: 30
KDE? Café Papírna, Zahradní 2, Plzeň

Tak jako v posledních letech i v letošním roce spolek Pěstuj prostor připravil pro širokou i odbornou veřejnost dvě série přednášek a diskusí o architektuře. Jarní cyklus bude podobně jako loni věnován současné architektuře, a to vždy jednomu architektovi či jedné architektce, jejichž tvorba se vyznačuje významnými přesahy. V úvodním cyklu vystoupí Pavel Hnilička.

Více informací ZDE.
Fórum krajinářské architektury

KDY? 12. května a 21. června, 9 h
KDE? ČKA, Josefská 34/6, Praha 1

Vzdělávací program Fórum krajinářské architektury vznikl na základě rostoucí poptávky o přednášky a diskuse v rámci mezioborové vzájemnosti a sounáležitosti. Každý měsíc přinese jiné téma. Květnový přednáškový den to bude téma územních studií krajiny a veřejných prostranství. V červnu se pak můžete těšit na územní systémy ekologické stability v zelené infrastruktuře krajiny.

Více informací o květnové akci uvádíme ZDE.Přehled všech fór naleznete ZDE.
Kurz BIM projektování v Praze

KDY? 26. května 2017
REGISTRACE: na e-mailu [email protected]

Kurz BIM projektování má dva cíle: vysvětlit filosofii projektování pomocí BIM a naučit se BIM projektovat v ArchiCADu. BIM (virtuální budova) je v podstatě 3D CAD, ve kterém vytvořené objekty jsou položkami v databázi. Tyto položky v sobě nesou veškeré informace potřebné při zpracování projektu, realizaci stavby i provozování stavebního díla. Každý má přidělen vlastní počítač a pracuje za podpory školitele. Výsledkem je hotový projekt a přehled účastníka o BIM projektování v ArchiCADu. Účastník semináře se k ničemu nezavazuje. Účast na semináři je zdarma. Zájemce by měl mít základní znalosti ovládání systému Windows (7 a vyšší) nebo MacOS. V případě zájmu mohou být semináře zorganizovány i v dalších městech (Hradec Králové, Liberec, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Děčín, Plzeň, Prostějov, České Budějovice).

Více informací ZDE.
Jiná perspektiva: Zdeněk Fránek a Piotr Brzoza

KDY? 1. červen, 19: 30
KDE? DUP36, Charvátova 10, Praha 1

Jiná perspektiva, takový je souhrnný název sedmi přednášek, které představují zajímavé osobnosti evropské architektury. Již 16. rokem přednášky o architektuře pořádá organizace KRUH. Ta na červen pozvala předního českého architekta Zdeňka Fránka a Piotra Brzozu, architekta polského původu.

Více informací na www.kruh.info.
Nominační večer České ceny za architekturu

KDY? 12. června 2017, 19 h
KDE? Pragovka, Kolbenova 923 / 34 A

I v 2. ročníku Ceny proběhne Nominační večer, na kterém za účasti členů mezinárodní odborné poroty představíme nominovaná díla, která budou bojovat o Českou cenu za architekturu. Plánujeme také předchozí besedu s porotci. Obě události budou otevřené veřejnosti. Bližší informace zveřejníme v průběhu května na webových stránkách Ceny a jejím Facebooku.reSITE 2017: In/visible City

KDY? 22. a 23. června 2017
KDE? Forum Karlín, Pernerova 51, Praha 8

Letos se uskuteční již šestá mezinárodní konference reSITE pro architekty, urbanisty, municipality, developery i milovníky měst, největší svého druhu ve střední Evropě. Členové ČKA mohou využít 50% slevu na základě speciálního slevového kódu. Ten je k dispozici po přihlášení na webu Komory.

Další akce naleznete na webu ČKA v sekci Svět architektury a na Facebooku.
DŮLEŽITÉ INFORMACEZměny v členských příspěvcích

Na valné hromadě ČKA konané dne 22. dubna 2017 byly přijaty změny Organizačního, jednacího a volebního řádu týkající se členských příspěvků. Tyto změny jsou vedeny snahou o zjednodušení a zpřehlednění struktury příspěvků, dochází tak k odstranění některých snížených sazeb, které jsou považovány za neopodstatněné. Základní členský příspěvek zůstává zachován ve výši 6.000,- Kč, stejně tak zůstává zachováno snížení ve výši 50% základního členského příspěvku pro architekty po dobu tří let od prvního udělení autorizace. Příspěvek nehradí členové, jejichž autorizace byla pozastavena z důvodu trvalé péče o dítě (nejdéle do čtyř let věku dítěte). Novinkou je nulový členský příspěvek pro řádné členy starší 70 let, kteří požádají o pozastavení autorizace a doloží čestné prohlášení o ukončení činnosti. Smyslem této úpravy je umožnit již nepraktikujícím architektům, aby mohli zůstat nadále členy Komory, bez nutnosti platby členského příspěvku; navazuje se zde na rozhodnutí představenstva z června 2016, kterým bylo zrušeno pravidlo sníženého příspěvku ve výši 1.500,- Kč pro architektky nad 60 let a architekty na 65 let. Dále je možné v individuálních případech na základě odůvodněné žádosti z důvodů mimořádného zřetele hodných požádat představenstvo o snížení či úplné prominutí členského příspěvku. Upozorňujeme, že je plně na uvážení představenstva, zda takové žádosti vyhoví. Dikce ustanovení OJVŘ směřuje k tomu, že by se mělo jednat skutečně o výjimečné případy.Změna čísla účtu ČKA

Česká komora architektů od května 2017 mění bankovní dům. Původní účet Komory vedený u České spořitelny zůstává prozatím v platnosti. Členy ČKA nicméně žádáme, aby pro další platby (např. členských příspěvků či poplatky za semináře) využili již nové číslo účtu vedené u Československé obchodní banky:

Nové číslo účtu ČSOB: 279316984/0300Monitoring médií

Zajímají vás zprávy z médií z oblasti architektury? Staňte se odběratelem monitoringu médií! Pravidelný dvouměsíční přehled zveřejňujeme na webu ČKA a můžete si ho objednat také přímo do vaší e-mailové schránky. Stačí nás kontaktovat na e-mailu [email protected].SOUTĚŽNÍ OKÉNKOV minulých týdnech jsme se seznámili s výsledky hned několika soutěží. Vítězem vyzvané soutěže o přeměnu ostravských Jatek na kulturní centrum je studio Petr HÁJEK ARCHITEKTI. Porota vítězný návrh označila za citlivý a zároveň působivý projekt, který nejlépe vyhověl zadání a potřebám galerie a odpovídá vizi, kterou má Ostrava do budoucna. Na návrh poroty ostravští radní rozhodli také o pořadí na druhém a třetím místě. Jako druhý nejlepší byl vyhodnocen návrh kanceláře zerozero z Prešova, třetí místo patří návrhu KWK PROMES architekta Roberta Konieczneho z Katovic.

Mezinárodní architektonicko-krajinářskou soutěž o nábřeží Svratky v Brně vyhrál tým architekta Ivana Rullera, 2. cenu získalo německé krajinářské studio bauchplan, 3. cenu pak sdružení ateliérů CONSEQUENCE FORMA, DJAO-RAKITINE a JV PROJEKT VH.

Všechny výsledky zveřejňujeme na webu ČKA v sekci Soutěže


Na webu Komory najdete samozřejmě také celou řadu aktuálních příležitostí. Za všechny jmenujme např. řešení vstupu do Univerzity Karlovy v Celetné ulici (termín 16. 6.), mateřskou školu na Praze 6 (termín 7. 6.) či investice Libereckého kraje v podobě parkovacího domu, lávky a kultivace sídla Libereckého kraje (termín 11. 9.).

Všechny aktuálně běžící soutěže najdete na webu ČKA v sekci Soutěže
KOMERČNÍ PREZENTACE

Co znamená BIM pro firmu?Co znamená BIM pro firmu a co pro projekt? Jaké procesy je potřeba definovat? Jak se bude vyvíjet způsob práce založený na BIM? Odpovědi na typické otázky týkající se pracovní metody BIM najdete v nových informačních materiálech společnosti Allplan. Čtyři nové příručky poskytují přehled o BIMu z pohledu uživatele, managmentu, implementace ve firmě a použití na projektu. Jednotlivé BIM příručky si můžete zadarmo stáhnout ZDE.

Výhody pro členy ČKA

Informujte se o zvýhodněných cenách za software Allplan pro členy ČKA platných do 26. 5. 2017. Více informací e-mailem: [email protected].

Zveme Vás na webináře!

Chcete se dozvědět více o BIMu a Allplanu z pohledu architekta? Vypsali jsme pro Vás nové termíny bezplatných webinářů. Pro účast na webináři je potřebné se zaregistrovat. Termíny naleznete ZDE.Newsletter je přednostně určen členům ČKA, dále pak spolupracujícím organizacím, studentům a veřejnosti.
Copyright © 2015-2017 Česká komora architektů,
Všechna práva vyhrazena.
Naše adresa je:

Česká komora architektů
Josefská 34/6
118 00 Praha 1
Naše webové stránky jsou www.cka.cz.