Dotazy od autorizovaných osob i veřejnosti a odpovědi právního oddělení ČKA.
Česká komora architektů nabízí svým členům, orgánům veřejné správy i veřejnosti konzultační služby týkající se projektování staveb a souvisejících oblastí (územní plánování, veřejné zakázky, postupy úřadů při povolování staveb, problematika autorství projektů a staveb...) formou osobních konzultací nebo zpracování odborných stanovisek či metodik.
Pro členskou základnu ve výši 300 Kč/hod., nebo 900 Kč/hod. (Více v Metodice právního poradenství poskytovaného Českou komorou architektů)
Pro veřejnou správu ve výši 900 Kč/hod.
Pro ostatní subjekty ve výši 2500 Kč/hod.
Kontakt
Mgr. Eva Faltusová
Mgr. Ing. Daniela Rybková
Josefská 34/6, 118 00 Praha 1; tel.:273 167 481, eva.faltusova@cka.cz, daniela.rybkova@cka.cz
Osobní konzultaci prosím domluvte dopředu telefonicky či emailem.
-------------------------------------------------------
DOTAZY
-
Varianta vs alternativa
Prosím o bližší specifikaci pojmů varianta a alternativa, které jsou uváděné v HŘ ČKA v souvislosti s návrhem/studií stavby, nebo o informaci, kde bych výklad těchto pojmů nalezl. Ve smlouvě s klientem mám uvedeno, že dodám studii v alternativách, on po mě požaduje něco, co považuji za variantu.
-
K ochraně autorství původního projektu při změně stavby před dokončením
Máme vydané stavební povolení (výsledek spojeného územního a stavebního řízení) na stavbu rodinného domu. S autorem projektu jsme se rozešli a rozhodli se zcela změnit pojetí stavby. Zachovány budou pouze rozměry stavby – na základě tohoto nám stavební úřad umožnil nežádat o nové stavební povolení, nýbrž o změnu stavby před dokončením. Je tomuto potřeba souhlas autora původního projektu?
-
Působnost autorizovaného architekta
Může autorizovaný architekt pro obor pozemní stavby vypracovat dokumentaci pro stavební povolení na stavbu přípojky VN, včetně trafostanice a požárně bezpečnostní řešení?
-
Stavební povolení vydané před účinností nového stavebního zákona
Kancelář ČKA obdržela opakovaně obdobný dotaz, proto zveřejňujeme odpověď.
-
Jednoduchá stavba
Může vést autorizovaný architekt (se všeobecnou působností) jednoduchou stavbu stavěnou svépomocí jako stavbyvedoucí?
-
Užití slovenštiny v projektové dokumentaci v ČR
Je přípustné používat slovenského jazyka v projektové dokumentaci v ČR? Jeden ze subdodavatelů projektové dokumentace je ze Slovenska, a proto je jeho dokumentace včetně technické zprávy ve slovenštině. Při projednávání dokumentace pro stavební povolení se v jednom z vyjádření objevilo, že není možno akceptovat dokumentaci v jiném než v českém jazyce.
-
Proč architekti nemusí mít živnostenské oprávnění
Postavení autorizovaných architektů je uvedeno výslovně v zákonu č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon byl novelizován (mimo mnohé jiné) též zákonem č. 224/2003 Sb., a to v ustanovení § 3, jímž se výslovně uvádí výčet činností, které nejsou živností.
-
Projektování na Slovensku
Je nutné pro české architekty pro účast ve slovenských arch. soutěžích a následném projektování na Slovensku být členem také Slovenské komory architektů?
-
K archivování dokumentů označených autorizačním razítkem
Zajímalo by mě, jak dlouho požaduje platná legislativa archivaci dokumentů ke stavebním projektům v rámci archivů firmy a jakými právními předpisy se archivace řídí.
-
Dotazy týkající se autorských práv a jejich ochrany
V rubrice Právní servis vám budeme pravidelně přinášet opakující se dotazy, které autorizovaní architekti konzultují s Advokátní kanceláří Kadlec & Stránská.