Zprávy z období 30. září - 9. října 2014


Vážení odběratelé monitoringu médií,

po otevření přílohy zjistíte, že aktuální vydání pravidelného přehledu zpráv má téměř podobu jakéhosi soutěžního „speciálu.“ Čeká na Vás totiž více jak desítka soutěží!

Dozvíte se nejen o těch plánovaných či probíhajících, ale i o těch, jež mají již vyhlášené výsledky. Nechybí ani informace o zahraniční soutěži. Na straně 10 se také setkáte s neregulérní soutěží v Mohelnici, která demonstruje přístup některých zadavatelů k architektonickým soutěžím. Snaha přetvořit soutěžní podmínky k obrazu svému a zejména pak absence odborné a nezávislé části poroty dle České komory architektů nemohou zajistit kvalitní výsledek, a proto ČKA vyzvala autorizované architekty, aby se této soutěže nezúčastnili.

Ve Vodňanech mají oproti tomu jasno: Ačkoliv byla rekonstrukce Blanice dokončena několik dní po plánovaném termínu, jedná se o nejrychleji realizovaný projekt v České republice vzešlý z architektonické soutěže (strana 7)!

Architekti vedou asi poslední bitvu tříleté války o nádraží v Havířově, dozvíte se z článku na straně 9. Rozhodnutí Ministerstva kultury v této záležitosti s napětím očekáváme každým dnem.

Vývoj má i situace kolem Pražských stavebních předpisů. Více v článcích ze strany 4 a 17. Poutavý rozhovor s dokumentaristou Benjaminem Tučkem o jeho novém filmu „Plán“, jenž sleduje vývoj územního plánu Prahy, si pak můžete nalistovat na straně 11.

Krásný podzim přeje

Zuzana Hošková