Vážené a milé kolegyně, vážení kolegové, přátelé Ukrajiny,

Edward A. Murphy vymyslel zákon, který platí za všech okolností: Když se něco může pokazit, tak se to pokazí… znám i méně publikovatelnou verzi.

Covid už pomalu slábnul, a i když tu s námi bude už napořád, a ještě se jím tisíce lidí denně nakazí, ale místo „klidu na práci“ a pohody tu máme jiný, daleko nebezpečnější a smrtelnější virus – V.V. Putina s jeho mnoha kremelskými klony, útočící na území Ukrajiny a hrozící nákazou celého civilizovaného světa.

Reakce nás Evropanů, Američanů i demokratického světa je neskutečná. Vybrali jsme víc jak miliardu jen pro Člověka v tísni, ani neodhadnu, kolik miliard hřiven celkem proudí z Česka, EU, USA a dalších desítek či stovek zemí. I v tom nefunkčním OSN se jen pár zemí postavilo za ruského agresora.

Mnozí ubytováváte ukrajinské uprchlíky – zejména ženy, děti a seniory, plní se tělocvičny a výstaviště, dojde asi na kontejnerová městečka… všichni vidíme osobně nebo v televizi zoufalství v očích těch, kteří odešli s igelitkou a dítětem v náručí ze svého domova, na který dopadají rakety a bomby Made in USSR.

Putin naplnil to, čeho jsme se kromě Miloše Zemana snad všichni obávali, byť jsme netušili, že se nezastaví v Luhansku či Doněcku, ale bude ostřelovat atomové elektrárny a systematicky ničit obydlí, školy a nemocnice po celé Ukrajině. Vím, že nikdo rozumný v NATO nechce rozpoutat III. světovou válku, ale měli bychom společně udělat víc. Nenechat Putina měnit Ukrajinu na spálenou zemi, jako to předvedl již v Afganistánu, Čečensku i Sýrii – nenechat psychopata zabíjet bezbranné a vyhánět obyvatele, kteří nic Rusku nezpůsobili, ničit domy, památky, přírodu, hrozit jadernou katastrofou.

Jako životní optimista doufám, že stateční Ukrajinci vyzbrojeni moderními zbraňovými systémy a stíhačkami MIG 29 vyženou agresora ze své země a NATO jim pomůže opevnit hranici proti dalším útokům. Potom nastane doba obnovy a Ukrajina bude dělat vše pro budoucí členství v EU. Nesporně tam patří.

Zatím ale musíme Ukrajině a jejím obyvatelům pomoct, jak můžeme. Společně s organizací ONPlan zakládáme iniciativu Projektuj s námi a vyzýváme vás, členy, pokud můžete, abyste nabídli práci v atelierech těm ukrajinským kolegyním a kolegům, které se sem dostanou a budou chtít pracovat v oboru. Svou nabídku prosím vyplňte zde. Mohli bychom přesvědčit své stavebníky, aby si objednali vizualizace a další online spolupráci u studií, která i dnes možná na západě Ukrajiny fungují… Bude stále potřeba ubytování a peníze… kolegové z NČA nabídli budoucí, ještě nerekonstruovaný Nadační dům pro ubytování uprchlíků. Hledejme všichni, jak pomoci a pište své nápady na založený email: .

Ve víru všech tragédií nezapomeňte, že 23. dubna se potkáme v Olomouci na XXIX. valné hromadě ČKA. V pátek 22. dubna v podvečer bychom chtěli vyrazit na nedaleký hrad Helfštýn, vítěze 6. ročníku ČCA, s průvodci nejpovolanějšími – autory rekonstrukce Mirkem Pospíšilem a Martinem Karlíkem z atelieru-r, doprovázenými panem kastelánem. 

Letos slavíme 30 let od vzniku komory. Nechystáme, zejména pod dojmem posledních událostí, žádné bujaré oslavy, ale na valné hromadě si chceme toto významné výročí důstojně připomenout. Další připomínku plánujeme na nominačním večeru 7. ročníku ČCA 23. června ve Valdštejnské zahradě. Podrobné informace dále v NL.

Přeji hlavně Ukrajině, ale i nám všem, ať se to podaří a oni vyženou agresora tam, odkud přišel. To neznamená, že bychom měli uplatňovat princip kolektivní viny a nechovat se s respektem k těm Rusům, kteří před Putinem utekli k nám, do bezpečné a demokratické země. „Přeji si mír“, jak banálně tohle přání celá desetiletí znělo, že?

Váš Jan Kasl