Vážení a milí, kolegyně a kolegové,

máte na svém monitoru či v mobilu další vydání newsletteru, který shrnuje vše podstatné, co nás čeká v červnu.

Nejprve se, alespoň někteří z nás, setkáme na dokončení valné hromady opět v Olomouci v přednáškovém sále Právnické fakulty UPOL, jak prý vyžaduje zákon a předpisy, a to ve čtvrtek 16. června od 11:00 hodin. Doufám, že projednání návrhů z pléna a přijetí závěrečného usnesení bude do oběda hotovo a my se budeme moct vydat na oběd (ten není hromadně zajištěn) a procházku krásnou hanáckou metropolí před odjezdem z Olomouce domů.

Hned další čtvrtek, 23. června, nás čeká nominační večer 7. ročníku České ceny za architekturu (ČCA), letos poprvé ve Valdštejnské zahradě, tedy vlastně na zahradě Senátu PČR a pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Ten také letos poprvé udělí Cenu předsedy Senátu jednomu z přihlášených děl. Kterému, se dozvíme spolu s Vámi až na místě. Mám radost, že záměr podpořit kvalitní realizovanou architekturu v ČR cenou 2. nejvyššího ústavního činitele se letos podaří naplnit.

Mezinárodní porota vybrala v květnu z 201 přihlášených realizací 29 děl, ze kterých následně zvolí finalisty a vítěze hlavní ceny. Kdo to bude, se dozvíme v listopadu ve Foru Karlín.

Se všemi přihlášenými díly se můžete seznámit na webu ČCA, nominace budou odhaleny až na místě samém.

Na nominačním večeru jako tradičně předáváme Poctu České komory architektů, komu to bude tentokrát, neprozradím, byť již porotou vybranou osobnost potvrdilo představenstvo Komory hlasováním 7. června.

Věřím, že po loňském galavečeru ČCA ve Foru Karlín již vše poběží tak, jako v letech minulých, předcovidových, i když stále ve stínu největší války v Evropě po roce 1945 - Putinovy agrese na Ukrajině. Rozhodně nepolevujeme v podpoře Ukrajiny i uprchlíků, a na webu ČKA lze najít doporučení, jak pomoct kolegům architektům z Ukrajiny získat práci v Česku.

Letošní rok je výjimečný i z pohledu ČKA – slavíme 30. výročí od obnovení profesních komor a na nominačním večeru se ke vzniku ČKA také dostaneme.

MMR také ve spolupráci s ČKA po 7 letech aktualizuje vládní Politiku architektury a stavební kultury ČR. Uznání špičkové architektury na vysoké státní úrovni může pomoct všem tvůrcům, snažícím se někdy navzdory úřadům své dílo prosadit. Věřím, že tak ČCA přispívá k rozšíření povědomí o kvalitní architektuře a vystavěném prostředí, krajinu nevyjímaje.

ČKA participuje na odborné části konference ECAP (European Conference on Architectural Policies), kterou pořádá MMR ČR 10. až 12. října v rámci předsednictví ČR v Radě EU. Letošní téma se zaměřuje na udržitelnost plánování a projektování vystavěného prostředí (v souvislosti s evropským programem New European Bauhaus i chystanou energetickou směrnicí EBPD a dalšími záměry) a také na dostupné bydlení, horké téma posledních let, podpora Ukrajiny, Gruzie a Bosny a Hercegoviny v jejich úsilí o poválečnou obnovu sídel. 

K aplikaci PASK v každodenní praxi musíme dokázat přitáhnout širší spektrum aktérů a musíme získat zájem a podporu mnohem většího okruhu uživatelů než jen dosavadní úzkou skupinu odborníků, setkávající se na pravidelných konferencích. Přesvědčujeme ministerstva, že jde o nadresortní průřezovou agendu, která se musí promítat do jejich dílčích záměrů a projektů. Po 7 letech od přijetí politiky, vytvořené ve spolupráci s ČKA, nevidím větší znalost problematiky mezi zúčastněnými aktéry, natož zájem veřejné správy o její využití v praxi.

Jedním z nemnoha pozitivních příkladů ocenění kvalitní architektury a vystavěného prostředí je pomalu ale trvale rostoucí počet regulérních architektonických soutěží. Rád bych se zastavil u poslední ukončené, a to mezinárodní architektonické soutěže na Vltavskou filharmonii, které se ve finále zúčastnilo 19 mezinárodních i domácích týmů. Nevím, jak hodnotíte výběr poroty vy, ale já jsem spokojen s vítězným návrhem týmu BIG v čele s Bjarke Ingelsem, který na slavnostním vyhlášení soutěže v CAMPu neskrýval nadšení nad tímto úkolem i možností vytvořit ikonickou stavbu pro Prahu. Věřím, že těch 4,5 roku projektování, a hlavně povolování, komplexní obnovy prostoru na Vltavské s inspirující budovou filharmonie, i 6 let na její realizaci bude stačit, a my se za 10, 11 let dočkáme zahajovacího koncertu Pražského jara 2033 v právě dokončené filharmonii u Vltavy. Věřím, že do té doby bude mít Ruská federace demokraticky zvolenou vládu bez válečných zločinců a Ukrajina bude členskou zemí EU.

Přeji vám všem krásný červen.

Jan Kasl