Vážené a milé kolegyně a kolegové,

před několika dny, 23. listopadu, jsme vyhlásili výsledky 5. ročníku České ceny za architekturu (ČCA, Cena), které se zúčastnilo 191 realizací z celé České republiky. Nouzový stav nás donutil použít netradiční způsob - online přenos z Divadla Archa, streamovaný na webu ČT ART a facebooku ČCA i dalších médiích. V Arše nás fyzicky bylo jen několik a vše, včetně předávání, ocenění probíhalo distančně, s výjimkou hlavní ceny, kterou získal atelier ov-a, Opočenský -  Valouch architekti, za sídlo sklářské společnosti Lasvit v Novém Boru. Výjimečný počin na poli architektury za seriál Šumná města a Šumné stopy za Českou televizi převzali v Arše osobně producentka pořadu Renata Vlčková a autoři, Radovan Lipus a David Vávra, který byl 25 let průvodcem po všech představených místech.

Teď už mohu přiznat, že jsme se dost obávali, jak se týmu kolem Vojty Filčeva a produkci divadla Archa s účinkujícími umělci podaří ve složitých podmínkách nouzového stavu a omezeních, včetně finančních, vše připravit. Předem natočit vstupy partnerů a poroty, stejně jako všechny medailonky oceněných staveb, a zda nám v rozhodujících momentech nevypadne spojení či neselže technika... Vše klaplo, „tři muži v kachně“ dorazili včas na správnou adresu v Praze 6, Bubenči a předali skleněnou cenu, tradičně od společnosti Moser, vítězům, Jiřímu Opočenskému a Štěpánu Valouchovi. Moderátor večera, Jiří Zeman, provedl diváky všemožnými zákoutími divadla Archa, aby našel všech 6 cen finalistů a také převzal od kurýra 6 cen partnerů. Reakce finalistů v online zajištěných přenosech byly skutečně autentické. Děkovné řeči jako na Oskarech si my architekti, vyjadřující se spíš graficky než verbálně, ještě musíme vybrousit :-).

Výsledky, pokud je ještě neznáte, si přečtěte v odkazu newsletteru na webu České komory architektů. V úterý ráno ve Studiu 6 v České televizi (která je generálním mediální partnerem ČCA) jste mohli slyšet vítěze, již v klidu a s odstupem komentující svou realizaci, stejně jako v průběhu dne v Českém rozhlase Plus i na dalších stanicích. Pronikli jsme také do večerních Událostí i Událostí a komentářů, Událostí v kultuře a do všech deníků i mnoha týdeníků. Tradičně také vyšla v Hospodářských novinách - našem hlavním mediálním partnerovi - samostatná příloha o 5. ročníku ČCA s dalšími rozhovory. V mediálním pokrytí jsme letos, dovolím si tvrdit, zvítězili nad dalšími přehlídkami staveb a architektury.

Díky za úspěšný 5. ročník patří Grémiu ČCA, vedenému Ivanem Plickou, a především týmu Komory, který Cenu déle než třičtvrtě roku připravuje a organizuje, zejména manažerce Ceny Dáše Mošnerové a Radce Fořterové. Zvláštní poděkování si zaslouží naši kurýři, kteří křehké skleněné ceny přiváželi - Marek Job a také obětavý Petr Stolín, loňský vítěz.

Děkuji partnerům ČCA, a to jak generálnímu partnerovi, společnosti Central Group, zastoupené Dušanem Kunovským, který vybral k ocenění za inovativní přístup k řešení nového bydlení, Vila Park Olomouc od CHYBÍK + KRISTOF ARCHITECTS, stejně jako hlavním partnerům KKCG Real Estate, Velux a Vekra, jakož i AOPK a oběma ministerstvům, MMR ČR a MPO ČR. Všechny další partnery a záštity najdete na webu ČCA a v katalogu 5. ročníku Ceny.

Pátý ročník České ceny za architekturu skončil, ať žije ročník šestý, který vyhlásíme 12. ledna 2021 v CAMPu, buď naživo, nebo ještě online. Pokud by již bylo možné pořádat výstavy, měli byste mít možnost si prohlédnout nejen oceněné, ale všech 27 nominovaných děl. A také chystáme na příští rok retrospektivní výstavu všech pěti ročníků, pokud se to podaří, i společně se slovenskými CE ZA ARy.

V newsletteru se dozvíte ještě o mnoha dalších událostech, připravovaných soutěžích a diskusních setkáních, z nichž si dovolím upozornit na kulatý stůl, pořádaný Kanceláří architekta města Brna, tentokrát na téma architektonické soutěže. Snažil jsem se zde rozptýlit obavy, především veřejné správy, z pořádání soutěží.  

V čase PSA a nouzového stavu je naše práce architektů i celé ČKA poněkud komplikovaná, ale všichni se snažíme dělat maximum a nepřipouštět si chmurné vyhlídky do příštího roku, kdy navíc kraje a obce přijdou v důsledku nezodpovědné rozpočtové politiky vládní koalice o značné prostředky a budou škrtat investiční akce. Věřím, že i tak se po skončení hlavních epidemických omezení ekonomika nastartuje, i když to bude složité a pomalé...

Buďme všichni zdrávi a v dobré náladě, snáze to vše zvládneme.

Přeji všem požehnaný čas adventní a pohodu v práci i životě.

Váš Jan Kasl