Architektka Imke Woelk absolvovala architekturu na Technické univerzitě v Braunschweigu a na IUAV v Benátkách. V Braunschweigu vedle toho vystudovala také výtvarné umění. Po promoci pracovala čtyři roky v zahraničí, nejprve v ateliéru Massimiliana Fuksase v Římě a posléze v Londýně v kanceláři Williama Alsopa. Po návratu do Berlína založila s Martinem Corsem ateliér IMKEWOELK + Partner.
Imke Woelk se významnou měrou realizuje také v akademické sféře jako teoretička architektury. Od roku 1998 působila na Technické univerzitě v Berlíně, kde v roce 2010 dokončila svoji dizertační práci. Tématem byly způsoby využití hlavního pavilonu Nové národní galerie v Berlíně od Miese van der Roheho. V oblasti výzkumu pracuje Imke Woelk na racionálních a intuitivních vzorcích v rámci komunikačních procesů. Od roku 2001 se její výzkum zaměřuje na konkrétní prostor a jeho formování a interpretaci. V roce 2015 zkoumala s podporou výzkumného stipendia od Dánské nadace umění funkci přírody v práci dánského architekta Jørna Utzona. Věnuje se také scénografii a výstavnictví.
Za svoji práci získala Imke Woelk v roce 2003 ocenění Rom-Preis, nejvyšší možné ocenění pro umělce žijící v Německu. Při studijním pobytu v Římě se věnovala konceptuální tvorbě a zabývala se ústředními tématy současného prostoru.
Oceňována je i praktická architektonická tvorba Imke Woelk. Už jako studentka získala ocenění „Premio Internazionale di Architettura Andrea Palladio“ za návrh obytné budovy „The Eagle” (společně s Dirkem Altenem).
V roce 2016 se stala členkou poradního výboru pro oblast architektury a územního plánování kulturního oddělení Berlínského senátu.
Mezinárodní odborná porota ČCA
Imke Woelk bude hodnotit práci českých architektů s dalšími šesti erudovanými zahraničními experty. Porotkyní České ceny za architekturu pro rok 2019 je Teresa Borsuk, britská architektka s bohatou praxí, mimo jiné také oceněná magazínem Architects' Journal jako Britská architektka roku 2015 za úsilí o zlepšení rovnosti žen a mužů v praxi. Dalším členem mezinárodní odborné poroty je v letošním ročníku švýcarský multidisciplinární teoretik Michael Jakob. Zabývá se krajinou, estetikou a designem a současně i literární komparatistikou a redakční a žurnalistickou prací. V porotě má stejně jako vloni zástupce Izrael, a to v osobě architekta Etana Kimmela, který má na kontě pestrou škálu oceňovaných realizací. Opakovaně bývá členem poroty také maďarský architekt a nejinak je tomu i letos, kdy porotu obohatil Iván Nagy. Jedná se o předního maďarského praktikujícího architekta, ale také akademika. Letošní porota bude mít zástupce rovněž z Francie. Architekt Julien Rousseau ovšem studoval a působil ve Velké Británii a i dnes pracuje na projektech na mezinárodní úrovni. Sousední Slovensko bude reprezentovat i v českém prostředí velmi dobře známý architekt Michal Sulo. Za realizaci Komunitního centra Máj získala jeho kancelář SLLA Architects ocenění Finalista v České ceně za architekturu 2017.
Kdo se může do České ceny za architekturu přihlásit?
Do soutěžní přehlídky, která záměrně nemá stanovené žádné kategorie, mohou v roce 2019 autoři přihlásit svá díla realizovaná na území České republiky za posledních pět let. Jedná se tedy o dokončené stavby postavené od ledna 2014 do prosince 2018. Z přihlášení do soutěže jsou přitom vyloučena ta díla, která se v loňském i předloňském ročníku dostala do užšího okruhu nominací. Česká komora architektů i nadále pokračuje v bezplatné registraci do soutěže. Architekti mohou své realizace vložit do jednoduchého on-line formuláře, a to do 1. dubna.
Na webu www.ceskacenazaarchitekturu.cz dále naleznete sekci PRESS s medailonky porotců včetně fotografií a podkladů k jejich realizovaným dílům a také základní harmonogram ČCA na rok 2019.
Všechny tiskové zprávy České komory architektů naleznete na www.cka.cz v sekci PRO MÉDIA.
O ČESKÉ KOMOŘE ARCHITEKTŮ
ČKA je samosprávným profesním sdružením s přeneseným výkonem státní správy, které bylo zřízeno zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. ČKA nese odpovědnost za profesionální, odborný a etický výkon profese architektů v ČR. Od začátku roku 2015 je Komora oficiálním připomínkovým místem pro zákony, právní úpravy a předpisy, které se týkají profese architekta. Od ledna 2016 je organizátorem soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu. Od roku 2000 Komora rovněž pořádá Přehlídku diplomových prací a Poctu České komory architektů.
KONTAKT PRO MÉDIA
Tereza ZEMANOVÁ, tisková mluvčí České komory architektů, e-mail: [email protected], mobil: +420 777 464 453