Tisková zpráva ČKA, 20. listopadu 2014


Poctu ČKA za rok 2012 získal architekt David Kopecký in memoriam. Cena bude předána na slavnostním ceremoniálu konaném 3. prosince, kde ji převezme jeho manželka, režisérka a dramaturgyně Bára Kopecká. Předání ocenění za rok 2012 proběhne současně s vyhlášením laureáta Pocty 2013.

V roce 2012 doporučila odborná porota ve složení Ing. arch. Viktor Rudiš (předseda poroty), prof. Ing. arch. akad. arch. Václav Girsa, Ing. Mgr. akad. arch. Petr Hájek, M. A. Svatopluk Sládeček a Ing. arch. Jaroslav Wertig k udělení Pocty ČKA Davida Kopeckého. K ocenění tohoto architekta porotu motivovala zejména snaha upozornit na jeho vynikající dílo a neobyčejný odkaz, který zde po své předčasné smrti v roce 2009 zanechal.

K rozhodování poroty ve svém odůvodnění Jaroslav Wertig uvádí: „Na zasedání odborné komise Pocty ČKA 2012 vyvstala kolem nominace Davida Kopeckého zásadní diskuse, vycházející z různé míry obeznámenosti s jeho osobností a dílem. To ještě více posílilo potřebu prostřednictvím Pocty ČKA akcentovat jeho význam a iniciovat jeho teoretické a historiografické zhodnocení. Byla by chyba otálet a čekat na jeho znovuobjevení další generací kunsthistoriků.“ Svým zcela nezaměnitelným rukopisem a specifickým uvažováním o architektuře si David Kopecký zasloužil obrovský respekt svých kolegů. Snaha upozornit na jeho dílo prostřednictvím ceny České komory architektů tak má jistě velkou váhu i dnes, pět let po jeho smrti.

Porota Pocty 2012 dále vnímá tvorbu Davida Kopeckého jako vysoce komplexní: „Jeho názory, dílo, osobní život, jeho projev – to vše vykazovalo neuvěřitelnou soudržnost a jednotu. On sám byl gesamtkunstwerkem. Precizoval každý moment, každé slovo, každý postoj dováděl do dokonalosti. Jeho nesentimentální zbavovaní se nepodstatného, odstrojování na dřeň se stalo legendárním.“

Důležité je, že Davida Kopeckého si připomínáme i dnes díky dokumentu DK, který o něm natočila jeho manželka Bára Kopecká. Snímek získal Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument a svého hlavního protagonistu představuje jako vizionářskou a komplikovanou osobnost. Díky barevným záběrům z rodinného archivu a černobílým výpovědím Davidových blízkých a přátel získává na autenticitě (oficiální trailer k filmu je dostupný ZDE). Česká televize jej rovněž zařadila do svého vysílání den po udělení Pocty. Zhlédnout jej můžete 4. prosince od 20: 20 na ČT art.

 

David Kopecký (1963–2009)

Absolvoval Akademii výtvarných umění v ateliéru Emila Přikryla (1991). Roku 1995 zakládá společně s Jánem Studeným studio ksa. Už jeho první realizace na Slovensku na sebe strhly pozornost, získaly řadu ocenění i kritiků. Specialitou ateliéru byly zejména rodinné domy (např. v Senci, Stúpavě a Košicích). Za dům v Černošicích obdrželo studio ksa. řadu prestižních ocenění včetně Piranesi Award udělované ve Slovinsku. V roce 2002 ateliér reprezentoval Českou republiku na Benátském bienále.

Plné znění odůvodnění poroty k udělení Pocty 2012 naleznete ZDE.

 

O POCTĚ ČKA

Česká komora architektů uděluje Poctu osobnostem, které se výrazně zapsaly do moderní historie české a moravské architektury, již od roku 2000. Laureáty vybírá odborná komise, jež se každý rok obměňuje. Nominovat své favority může po výzvě ČKA kdokoliv, kdo svoji preferenci doplní dopisem s odůvodněním nominace.
Osobnosti do Pocty ČKA 2014 může veřejnost nominovat od 3. prosince 2014 do 30. dubna 2015. Nominace s odůvodněním je možné zasílat e-mailem Ivetě Königsmarkové ([email protected], +420 273  167 484) nebo poštou (Česká komora architektů, Iveta Königsmarková, Josefská 34/6, Praha 1, 118 00).

 

Laureáti Pocty ČKA:

2000 – Petr Vaďura, Bedřich Rozehnal, Ladislav Žák (in memoriam)

2001 – Vít Obrtel, Otto Rothmayer, Oldřich Stefan, Zdeněk Vávra (in memoriam)

2002 – Josef Havlíček (in memoriam)

2003 – Josef Polášek (in memoriam)

2004 – Pocta nebyla udělena

2005 – Karel Hubáček

2006 – Miroslav Masák

2007 – Alena Šrámková

2008 – Miroslav Baše (in memoriam)

2009 – Emil Přikryl

2010 – Viktor Rudiš

2011 – Karel Prager (in memoriam)

2012 - David Kopecký (in memoriam)

2013 – bude udělena 3. 12. 2014

 

O ČESKÉ KOMOŘE ARCHITEKTŮ

ČKA je samosprávním profesním sdružením s přeneseným výkonem státní správy, které bylo zřízeno zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu profese autorizovaných architektů, inženýrů a techniků činných ve výstavbě. ČKA nese odpovědnost za profesionální, odborný a etický výkon profese architektů v ČR.

 

KONTAKTY PRO MÉDIA

Zuzana HOŠKOVÁ, tisková mluvčí České komory architektů, e-mail: [email protected],
mobil: +420 608 427 516

 

SLEDUJTE ČKA

Na novém portálu www.cka.cz a na sociálních sítích (Facebook, LinkedIn, Google+ a Twitter)

Tisková zpráva ke stažení v PDF >>