V úterý 31. května 2016 policie zatkla 15 lidí v budově Istanbulské komory architektů, a to včetně předsedy Turecké komory architektů, členů představenstva a zaměstnanců istanbulské pobočky Turecké komory architektů. ACE vyjadřuje ohledně této události vážné obavy.


Místní média informovala, že tito lidé byli zatčeni za to, že bránili vystěhování kanceláře istanbulské pobočky, která se nachází v Paláci Yildiz. Toto vystěhování vyústilo v zatčení celkem 15 lidí, mezi nimiž byli předseda komory Eyüp Muhcu, sekretář Komise pro životní prostřední a sociální dopady Mücella Yapici (oba velmi aktivní v hnutí Gezi), dále byli zatřeni členové představenstva a zaměstnanci pobočky.

Ačkoli si ACE obvykle zachovává odstup při vyjadřování se k dění v jednotlivých státech, je v tomto případě hluboce znepokojená z tohoto činu, který je přehnanou reakcí na něco, co začalo jako mírumilovná opozice vůči politice městské vlády v rámci zmiňovaného hnutí Gezi. Komory architektů hrají důležitou roli v ochraně kulturního dědictví a architektonické kvality, vystupují rovněž v otázkách veřejného zájmu. ACE se domnívá, že právě v tuto chvíli je potřeba vyjádřit profesní solidaritu tureckým kolegům.

Předseda ACE Luciano Lazzari k incidentu uvedl: „Tento bezprecedentní akt zastrašování proti architektonické profesi v Turecku je zcela nepřiměřený a nepřijatelný, a to zejména v zemi, která již několik let usiluje o vstup do Evropské unie.“

ČKA k incidentu dodává: „Česká komora architektů dlouhodobě zastává názor, že je třeba, aby politická rozhodnutí nezasahovala do architektonické tvorby. Proto se přidává k níže uvedenému stanovisku ACE týkajícímu se zadržení představitelů Turecké komory architektů.“