8. ročník soutěžní přehlídky realizovaných staveb a rekonstrukcí staveb, v jejichž konstrukci byly převážně použity cihly a cihlové systémy.
Přehlídka se vyhlašuje pro dokončené stavby.
Cena časopisu Stavebnictví – Cena veřejnosti ve výši 25.000,- Kč nebude udělena.
Veřejné hlasování bylo ke dni 6. 3. 2013 ukončeno vzhledem ke zjištěnému pokusu o manipulaci s hlasy třetí stranou ve prospěch některých staveb.
Mimo soutěž (2x 7,5 tis. Kč)
Vyhlašovatel
Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.
Řádní členové poroty - závislí
Řádní členové poroty - nezávislí
Ing. arch. Iva Poslušná
Ing. arch. D. Grabmüllerová, MBA, Ph.D.
Náhradníci poroty - nezávislí
Ing. Ladislav Brett, ČKAIT
Hlavní cena BRICK AWARD Dům roku 2013
Částka 100 000,-
Ing. Arch. Pavel Míček, Pavel Míček Architects - Rodinný dům Zlín – Nivy
Hodnocení poroty
Autor velmi citlivě reaguje na terén pozemku, orientaci ke světovým stranám, atraktivitu výhledu. Konstrukce akcentuje dispoziční variabilitu vnitřního prostoru díky posuvným stěnám a závěsům. Jednoduché výrazové prostředky, střídmost v architektonickém, konstrukčním i materiálovém řešení jsou základními atributy projektu. Porota oceňuje též grafickou prezentaci stavby.
Zvláštní cena JAGA Media
Částka 15 000,-
Akad. arch. ing. Alena Bezpalcová a ing. arch. Tomáš Bezpalec - Rekonstrukce rodinného domu v Hroněticích
Hodnocení poroty
Zaujal citlivý přístup k rekonstrukci vesnické usedlosti. Ocenění zaslouží celkový přínos architektů k rekonstrukci – počínaje správným posouzením kvality celé lokality a navrženými úpravami i rozsahem rekonstrukčních prací. Při vlastní záchraně původního stavení se soustředili na propojení starého s novým, kombinaci původních a nových materiálů aniž připustili ztrátu toho nejcennějšího, co původní statek nabízel – svébytnou identitu a ducha „starých dobrých časů“.
Cena ČKAIT stavbyvedoucímu za provedení stavby
Částka 25 000,-
Ing. arch. Adam Rujbr, Adam Rujbr Architects s.r.o., realizace: Algon a.s Divize Cheb, Metrostav, a.s., Divize 9, stavbyvedoucí: Luboš Červenka (Algon), Ing. Karel Hes (Metrostav) - Rekonstrukce a dostavba Kulturního domu v Chebu
Hodnocení poroty
Jedná se o přestavbu a dostavbu objektu postaveného na přelomu 19. a 20. století na multifunkční společenské centrum, nejmodernější v celém Karlovarském kraji.
Přestože je zachován historický vzhled hlavního sálu, budova působí elegantním a nadčasovým dojmem moderního kulturního stánku. Hlavními důvody rekonstrukce a dostavby bylo pozvednutí kvality kulturního zázemí města, snížení energetické náročnosti, zefektivnění provozu, zvýšení kapacity, umožnění multifunkčnosti a též samostatnosti jednotlivých částí a v neposlední řadě učinit budovu bezbariérovou, kde všechny prostory přístupné veřejnosti jsou bezbariérové. Cihla je zde použita jako druhý rozhodující konstrukční materiál. Nové obvodové stěny přístaveb jsou vyzděny z keramických tvárnic Porotherm.
Cena ČKAIT je udělena za odborné vedení stavby složité, technicky náročné rekonstrukce Kulturního domu s dostavbou a za kvalitně odvedenou práci včetně řemeslně dotažených detailů ke spokojenosti investora i architekta díla.
Zvláštní cena CSI a programu POROTHERM DŮM Wienerberger za kvalitní provedení stavby v rámci programu PDW
Částka 20 000,-
Ing. Arch. Tomáš Bindr, Ing. Arch. Jan Zelinka, Atelier 38, realizace: Slezské stavby Opava s.r.o., Ipos Opava s.r.o. - Rodinný dům ve Slavkově u Opavy
Hodnocení poroty
Autoři se snaží konceptem domu odpovědět na otázku, jak má vypadat bydlení na vesnici ve třetím tisíciletí.
Východiskem se jim stal dvůr, jeho historický význam jako neodmyslitelné součásti vesnického obydlí. Ze dvora byla přístupná obydlí lidí, zvířat, stodoly, sýpky. Dvůr byl prodloužením vnitřních prostorů a zároveň byl spojnicí mezi soukromým obyvatel a veřejným životem vesnice.
Investor si přál rodinný dům výrazově, dispozičně i konstrukčně jednoduchý, s maximálním využitím potenciálu místa a s maximálním propojením s exteriérem.
Jednoduchá jednopodlažní dynamická hmota domu se s většinou vnitřních prostorů otevírá do dvora.
Interiér si tak při dostatečném proslunění zachovává dostatek soukromí, je pohledově krytý z venku a naopak si zachovává výhledy do krajiny. Dvůr, exteriér, se stává součásti interiéru a naopak. Dvůr dělí dispozici na klidovou a společenskou část propojené venkovně vnitřním prostorem krytého stání a atria. Hmota se společenskou funkcí je zastřešená pultovou střechou, hmota s garáží a soukromou částí je krytá rovnou střechou.
Zvláštní cena CSI a programu POROTHERM DŮM Wienerberger za kvalitní provedení stavby v rámci programu PDW
Částka 20 000,-
Ing. Arch. Martin Beránek, Ing. Arch. Jan Švestka, realizace: Montis Plus spol. s r.o. - Dům ve Slaném
Hodnocení poroty
Tvar dvougeneračního domu vychází z možností pozemku a dané lokality (uprostřed budoucí zástavby).
Autoři volí formu na sever a východ uzavřenou (severní část pozemku tvoří zeď domu a ochranná zeď, v severovýchodní části pozemku je garáž), dům s terasami a obytnými místnostmi je otevřen do zahrady, orientované mírně jihozápadně.
S ohledem na požadavek investora (dvougenerační RD) je 1. NP navrženo pro investory s dětmi, 2.NP je určeno rodičům investorů.
Obytné prostory jsou velkorysé, mezi pravou a levou částí domu se nachází prostor s velkorysým prosklením do zahrady, v němž vzniká možnost separátního odpočinkového místa v rámci prodlouženého obývacího pokoje.
Zvláštní ocenění GŘ společnosti Wienerberger
Částka 20 000,-
Ing. Pavel Hraba, Ing. Arch. Ondřej Meloun, Atelier EIS - Bytový dům Sluneční terasy v Českých Budějovicích
Hodnocení poroty
Základní koncepcí bytového domu je snaha o realizaci na principech trvalé udržitelnosti. Dům je realizován v v energeticky úsporném standardu. Nejvíc prosklených ploch je na jižní fasádě, nejméně na ostatních stranách.
Všechny byty jsou hlavními obytnými prostory jednoznačně orientovány směrem k jihu. Okna na ostatní světové strany jsou rozměrově menší a slouží pouze k dostatečnému osvětlení.
Okna na jižní straně zajišťují největší pasivní zisky energie mimo letní období a co nejnižší tepelné ztráty prostupem. Tento princip, jemuž se přizpůsobuje jak výběr konstrukčních materiálů, tak dispoziční řešení, se také výrazně projevuje na vnějším architektonickém ztvárnění objektu.
Severní, východní a západní fasády jsou pojednány jednoduše až stroze s minimem otvorů. Na částech fasády, jež jsou úplně bez oken, autor předpokládá porůstání popínavými rostlinami, které v budoucnu dále podtrhnou ekologický koncept stavby. Oproti tomu jižní průčelí vyniká bohatstvím tvarů, výrazným prosklením a sytými barevnými akcenty.
Mimo soutěž
Částka 7 500,-
Atelier Polách&Bravenec, Ing. arch. Jan Polách, Ing. Robert Bravenec - Atriový rodinný dům v Nemilanech u Olomouce
Hodnocení poroty
Cílem autorů novostavby Atriového rodinného domu v Nemilanech u Olomouce bylo vytvoření komfortního jednopodlažního bydlení, pro v budoucnu čtyřčlennou rodinu, s důrazem na propojení maximální části interiéru domu se zahradou a atriem a využitím příznivé orientace pozemku ke světovým stranám.
Realizací stavby byl projekt proveden plně v souladu s požadavky aktivně žijící mladé rodiny na kvalitní bydlení. V neokoukaném kabátě je realizováno jednoduché a provozně čisté dispoziční řešení jednotlivých místností a otevřených obytných ploch jak na vnitřní komunikace, tak na venkovní zahradu a atria.
Použité technologie a materiály, stejně jako způsob vytápění domu kondenzačním plynovým kotlem s kombinací ohřevu teplé vody solárním systémem byly navrženy a realizovány se snahou o minimální negativní vliv užívání a provozování domu na životní prostředí.
Mimo soutěž
Částka 7 500,-
Ing. arch. Alice Michálková, Ing. arch. Pavel Pospíšil, STUDIO PRAK - Dostavba hotelu ARIGONE v Olomouci
Hodnocení poroty
Stavba řeší zástavbu proluky v historickém jádru města Olomouce a současně adaptaci stávajícího historického objektu. Proluku v historické zástavbě vyplňuje nenásilně, v jednoduchém až puristickém výrazu působí velmi skromně, nicméně s výraznou ambicí upoutat pozornost, odpovídající účelu budovy.
Obě stavby nacházející se v Městské památkové rezervaci Olomouc, obklopeny sousedními objekty, které jsou chráněnými památkami, důsledně respektují historickou parcelaci lokality Mahlerovy ulice. Jsou konstrukčně odděleny, avšak v minimální nutné míře provozně a technologicky propojeny. Jako součást několika dalších samostatných domů na blízkých historických parcelách společně tvoří komplex „Hotel & penzion Arigone“.