Předmětem soutěže byl návrh architektonického a urbanistického řešení výstavby bytových domů ve vnitrobloku, který je vymezen ulicemi Francouzská, Hvězdová, Bratislavská a Stará.
Užší jednofázová projektová anonymní architektonicko-urbanistická soutěž.
Vyhlašovatel
Statutární město Brno
Dominikánské náměstí 196/1, 602 00 Brno
ID datové schránky: a7kbrrn
Zástupce zadavatele: Ing. Petr Vokřál, primátor města
Sekretář soutěže
Ing. arch. Filip Slezák
e-mail: [email protected]
tel.: +420 602 109 609
Předseda poroty
Řádní členové poroty - závislí
Mgr. David Oplatek, radní MČ Brno – střed
Ing. Jitka Kalášková, BO MMB
Řádní členové poroty - nezávislí
Ing. arch. Roman Gale
Ing. arch. Jiří Fixel
Náhradníci poroty - závislí
Mgr. Martin Ander, Ph.D., náměstek primátora, Úsek rozvoje města
Ing. arch. Petr Bořecký, radní MČ Brno - střed
Náhradníci poroty - nezávislí
Porota může v průběhu soutěže požádat zadavatele o přizvání odborníků.
Částka 300 000,-
Chybik+Kristof Associated Architects s.r.o.
Hodnocení poroty
Kvalita urbanistického řešení
Prostorové řešení vychází ze stávající rostlé struktury vnitrobloku a prostým způsobem doplňování strukturu šetrně dotváří, bez potřeby razantních demolic využívá disponibilní plochy uvnitř vnitrobloku. Stavební program sestaven do pěti objektů bytových domů zčásti propojený podzemními objekty garáží svou vzájemnou konfigurací vytváří nový veřejný prostor uprostřed neuspořádaného vnitrobloku. Vymezený prostor je navržen jako urbánní zahrada, je současně veřejně přístupný, ale zároveň svým měřítkem a navrženou úpravou komunitním poloveřejným prostorem. Prostorové uspořádání objektů bytových domů umožňuje budoucí příčné propojení všech ulic po obvodu bloku s preferencí pěších. Takový způsob uspořádání odstraňuje prostorovou barieru neprostupného bloku a zároveň nabízí novou kvalitu nově vymezeného veřejně přístupného prostoru na křížení pěších propojení napříč vnitroblokem. Nově zformovaný prostor nad pozemními garážemi mezi bytovými domy se tak může stát cestou i cílem.
Celková architektonická kvalita
Architektonický koncept řešení je založen na principu opakování průběžných pavlačí po obvodu jednotlivých bytových domů. Konkrétní typologie a funkce různých kategorií bytů, důmyslná diferenciace na obytné, společenské a komunikační části pavlačí zdánlivou formální jednotvárnost pavlačí narušují. Prostorový princip pavlačí má jistě potenciál pro kvalitní výraznou architekturu uvnitř bloku v dalším stupni projektového zpracování.
Kvalita bydlení a souvisejících provozů
Navržené řešení bytových objektů vytváří možnosti kvalitního bytového prostředí. Dispozice bytů jsou racionálně uspořádány a využívají vhodným způsobem zvolený pavlačový princip pro bydlení rodin ve startovacích bytech i pro bydlení seniorů. Doplňující provozy zadaného stavebního programu jsou logicky umístěny v přízemí objektů a navazují na veřejný parter. Pozitivním prvkem návrhu jsou střešní zahrady na plochých střechách, které mohou podpořit vzájemné komunitní a sociální vztahy mezi obyvateli.
Kvalita veřejného prostoru
Návrh přináší zcela novou prostorovou situaci do stávajícího vnitrobloku. Navržené řešení prostorově i funkčně diferencuje nově vzniklý prostor, koncipuje jej jako urbánní zahradu s pobytovými funkcemi. Rozmístění funkcí komunitního centra, kavárny a společenských místností domů pro seniory po obvodu parteru veřejného prostoru propojené přístřešky, kolonádami a pergolami zvyšují jeho kvalitu pobytové funkce pro komunitu bydlících ale současně také atraktivnost pro ostatní obyvatele města. Koncept urbánní zahrady s diferencovaně užívaným parterem má potenciál atraktivního veřejného prostoru komorního měřítka pro komunitu bydlících v bytových domech i ostatní obyvatele. Realizace příčných propojení, přístupnost z ulic po obvodu stávajícího bloku zvýší atraktivnost prostoru jako cíle k pobytu a návštěvám programů komunitního centra.
Naplnění stavebního programu
Stavební program určený zadáním je v návrhu splněn a je logicky uspořádán. Navržená etapizace i způsob výstavby, včetně organizace dopravní obsluhy a garážování je realizovatelný. Prostorový koncept umožňuje flexibilní řešení naznačeného propojení napříč vnitroblokem.
Ekonomické a ekologické řešení technických částí, udržitelnost a provozní šetrnost
Navrhované řešení racionálně využívá disponibilní plochy vnitrobloku, bez demolic, využívá sklonu terénu k umístění technických místností a garáží v podzemí. Návrh koncepčně připravuje v dalším stupni použití energeticky efektivních principů a motivů udržitelnosti (solární energie, zelené střechy, hospodaření s dešťovou vodou).
Doporučení:
Ujasnění charakteru prostoru mezi objekty. Zvážit komunitní zahrádky v parteru, vyjasnit poloveřejné prostory. Řešit prostorové propojení s parkem Hvězdička a ulicí Hvězdovou.
Minoritní vótum členů poroty
1. Návrh svým řešením neumožňuje další rozvoj lokality
2. Rozvolněný systém zástavby nikterak nereflektuje na dochovanou blokovou strukturu zástavby
3. Je zde riziko nerealizovatelnosti pěšího propojení k parku Hvězdička (soused nebude mít nadále žádnou motivaci propojení povolit, na rozdíl od návrhu na druhém místě), čímž se stane velký blok Bratiskavská, Francouzská, Hvězdová, Stará nadále neprostupný.
3. Upozornění na citaci z vyhlášky UPMB:
PLOCHY VŠEOBECNÉHO BYDLENÍ - slouží především bydlení (podíl hrubé podlažní plochy bydlení je větší než 60 %,ve stabilizovaných plochách musí být zachován charakter stávajících staveb pro bydlení).
- pokud objekty v této ploše tvoří blokovou strukturu, požaduje se využití vnitrobloku pouze pro každodenní rekreaci zde bydlících obyvatel (tj. především pro zeleň a hřiště); tímto požadavkem se nevylučuje možnost umístění podzemních garáží pod terénem vnitrobloku za podmínky, že příjezd do těchto garáží nezhorší pohodu bydlení a nadzemní část vnitrobloku bude využívána, jak je výše požadováno.
Částka 200 000,-
Ing. Michal Palaščak
Hodnocení poroty
Kvalita urbanistického řešení ve struktuře bloku, které umožní další rozvoj v oblasti
Návrh koncepčně řeší danou lokalitu jako ucelenou blokovou strukturu s objekty vytvářející ulici, odpovídající charakteru okolní zástavby. Zjemňuje měřítko velkého bloku Bratislavská, Francouzská a doplněním uličních sítí umožňuje jeho průchodnost a dělí na menší, měřítku města odpovídající, bloky. V rozšířeném uličním prostoru vzniká veřejné prostranství městského parku, hodnotné pro danou lokalitu, podobné např. Obilnímu trhu. Do tohoto prostranství je zakomponován i stávající park Hvězdička.
Návrh jako jediný, kromě naplnění programu, řeší i další rozvoj uliční soustavy s tím, že požadovaná výstavba nebude v budoucnu vnitrobloková, ale jako uliční fronta vzniklé blokové struktury.
Tímto řešením návrh vytváří další potenciál rozvoje oblasti v těsné blízkosti centra města, čímž naplňuje koncepci kompaktního města.
Celková architektonická kvalita řešení
Řešením uliční zástavby, která je dělena funkčně i vzhledově na jednotlivé objekty se vytváří přirozená struktura rostlého města. Uliční zástavba je pro dané území nepřirozenější, neb jasně definuje veřejné prostory a prostory soukromé.
Kvalita bydlení a souvisejících provozů
Klasická uliční zástavba vytváří nejlepší podmínky pro všechny druhy bydlení a dokonale umožňuje uzpůsobení pro všechny životní situace. Možnost veřejného, ale i soukromého, klidového bydlení v jednom místě.
Kvalita veřejného prostoru
Návrh vytváří velké veřejné prostranství, park mezi uličními frontami. Dává tím možnost realizace nového parku, ve stylu Obilní trh, v stávající struktuře zástavby, v blízkosti centra města. Jedná se o jednu z posledních možností města na realizaci parku v kompaktní struktuře zástavby. Samotná plocha parku je autorem navržena jako univerzální a umožní svým využitím reagovat na potřeby života v okolí.
Naplnění stavebního programu
Navržené řešení splňuje stavební program a umožňuje nejen flexibilně reagovat na potřeby zadavatele, ale i nabízí možnosti dalšího rozvoje.
Ekonomické a ekologická řešení technických částí s ohledem na udržitelnost a nízké provozní náklady
Klasické řešení formou uliční zástavby je nejvhodnější z hlediska výstavbu a provozu. Toto řešení dále nabízí městu další rozvoj území.
Doporučení:
Dopracování dopravní obsluhy území. Rozpracovat návrh lokality na rozvojové fáze, tak aby byly funkční i v postupných částech výstavby. Prověřit kompoziční umístění výškového objektu na osu centrální oblasti parku.
Minoritní vótum členů poroty
Při hodnocení tohoto návrhu nebyla porota ve svých závěrech jednotná. Část porotců poukazovala na některé problémy spojené s navrhovanou koncepcí. Jde především o:
• založení navrhované urbanistické koncepce na volném nezastavěném prostoru velkého měřítka přináší značné riziko dlouhodobé nedokončenosti, pokud nebudou městem v okolním území cíleně vytvářeny podmínky pro její naplnění;
• koncepci dopravní obsluhy návrhu výstavby bude nutno v dalších navazujících etapách dořešit s rizikem ztráty a popření návrhem deklarované kvality prezentovaných veřejných prostorů;
• návrh předpokládá realizaci soukromých a veřejných prostorů, chybí cíleně vymezený polosoukromý a poloveřejný prostor jako přechodový prvek navržené urbanistické koncepce;
• problematické umístění výškové dominanty ve stabilizované výškové hladině blokové struktury přilehlého území;
• problematické přemístění části stávajícího parku „Hvězdička“ do centrálního prostoru.
Částka 160 000,-
UNIT architekti, s.r.o.
Hodnocení poroty
Kvalita urbanistického řešení ve struktuře bloku, které umožní další rozvoj v oblasti
Navržené řešení citlivě reaguje na založenou blokovou strukturu a vytváří podmínky pro intenzifikaci vnitrobloku s vyšší urbanistickou kvalitou při dodržení logických územních vazeb na přilehlé okolí. Navržená koncepce naznačuje kostru budoucího rozvoje celého bloku, je citlivá k stávající urbanistické struktuře a umožňuje různé flexibilní scénáře dalšího postupu využití území. Stávající velký blok je členěný vnitroblokovými ulicemi s potenciálem (bytové stavby s těsnějším kontaktem s intimnějšími ulicemi, specifická veřejná prostranství s pobytovou funkcí, možnost koexistence různých forem bydlení se stávající smíšenou funkční strukturou). Je navržen soubor objektů drobnějšího měřítka, kde domy vytvářejí ohraničený prostor. Hrany zástavby pevně vymezují centrální vnitroblokovou ulici, která je přehledná a bezpečná. Fasády domů jsou otevřené do veřejných prostranství svými balkony, venkovními schodišti, pavlačemi a dalšími společenskými prostory domů, což oživuje prostor a zvyšuje jeho sociální kontrolu.
Celková architektonická kvalita řešení
Architektonické řešení objektů je střídmé. Díky kombinaci režného zdiva a využití pavlačí a lodžií návrh působí odlehčeně. Zástavba je strukturována tak, aby umožnila přirozenou návaznost veřejných prostranství. Soubor je otevřený ke svému okolí a nabízí náplň a veřejná prostranství pro všechny obyvatele bloku. Hmotové řešení odpovídá svým měřítkem charakteru okolí. Historický blok v centru neztrácí svou původní tvář, ale je doplněn novou zástavbou, která posiluje výraz dříve skrytého místa v centru města.
Kvalita bydlení a souvisejících provozů
Návrh vytváří dobré podmínky pro kvalitní bydlení, jak ve startovacích bytech, tak i v bytech pro seniory, které jsou ve stavebních celcích odděleny, ale přes veřejný prostor umožňují provázání obou skupin obyvatelstva. Zároveň navržený veřejný prostor ve vazbě na objekty bydlení je pod neustálou sociální kontrolou, což zajišťuje zvýšení pocitu bezpečnosti.
Kvalita veřejného prostoru
Návrh citlivě diferencuje prostory s důrazem na poloveřejný a veřejný prostor. Návrh logicky umisťuje prostor "piazzety" jako hlavního veřejného prostranství v předprostoru volnočasového centra s návazností na navrhovanou ulici ve vnitrobloku, kde předpokládá možnost lokalizace mobiliáře umožňující intenzivnější pobytový program. Jako problematické se ukazuje řešení 1.NP startovacích bytů přivrácených k veřejnému prostranství, a to především z hlediska bezpečnosti. Naopak řešení zázemí bydlení pro seniory v odvráceném klidovém prostoru je nutno hodnotit pozitivně.
Naplnění stavebního programu
Navržené řešení splňuje požadovaný stavební program a svou flexibilitou případně umožňuje jeho úpravu, niž by byla porušena celková koncepce řešení.
Ekonomické a ekologická řešení technických částí s ohledem na udržitelnost a nízké provozní náklady
Celkové řešení a návrh jednotlivých objektů vykazují standardní hodnoty městské zástavby, a to jak na vlastní výstavbu objektů, zainvestování území i následný provoz. Celý projekt vykazuje předpoklady dlouhodobé udržitelnosti, a to jak po stránce ekonomické, tak i po stránce udržení kvality obytného prostředí v rámci otevření vnitrobloku.
Doporučení:
Vyjasnit charakter využívání komunitního prostoru (veřejný prostor vs. bydlení).