V únoru 2016 je zahájena realizace: http://nabrezi-loucne.nadace-promeny.cz/cz/novinky/383_nabrezi-loucne-v-litomysli-stavba-zacina.html
Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu obnovy Nábřeží řeky Loučné. Zájmové území leží v historickém centru města Litomyšle, v Městské památkové rezervaci Litomyšl, nachází se v blízkosti historického náměstí.
Vyhlašovatel
nadace PROMĚNY
Předseda poroty
Řádní členové poroty - závislí
Kateřina Vaculová
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 100 000,-
Martin Rusina, Martin Frei
Hodnocení poroty
Návrh byl oceněn porotou zejména pro svoji myšlenkovou čistotu, reflektující v jednoduchém konceptu místo a požadavky na jeho budoucí využití. Jasným, střídmým způsobem odděluje části městského prostředí od přírodního, které ponechává svému vývoji. Přístupy do tohoto civilizací neregulovaného prostředí biokoridoru jsou sice umožněny, ale pouze střídmě, citlivě a jakoby s ostychem. Souvislá linie zídky procházející celým územím pravého břehu řeky Loučné se tak jeví nikoli jako bariéra, ale spíše jako mnohovýznamový prvek, který může sloužit nejen jako protipovodňová zábrana, místo k sezení, ale i jako zhmotnění respektu autorů k přírodě obecně. Realizace tohoto prvku si jistě vyžádá citlivou práci v terénu a zejména zohlednění kořenových systémů stromů.
Částka 60 000,-
CUBOID ARCHITEKTI s.r.o.
Hodnocení poroty
Návrh je čitelný a jedinečný myšlenkou cesty, promenády, podél řeky, která je navržena v podobě zpevněných břehů, zálivu s terasovitě upraveným břehem, visutého chodníku a mlatové cesty. Příjemným prvkem respektujícím charakter a atmosféru prostředí je dřevěná visutá lávka. Terénní úprava spojená s návrhem zálivu vede k návrhu vyvýšené terasy pro pétanque a kavárnu vymezené kamennou zdí, která vytváří necitlivou bariéru. Nepřesvědčivě působí návrh dětského hřiště, výběr herních prvků a úprava dopadových ploch. Mlatová cesta navržená podél levého břehu Loučné nepřináší zásadně novou kvalitu, vyžaduje výrazný zásah při novém svahování břehů. Kladně je hodnocena změna řešení pěší lávky a citlivé úpravy v Parku u Smetanova domu. Jedná se o myšlenkově příjemný návrh.
Částka 40 000,-
Jana Kaštánková
Hodnocení poroty
Návrh respektuje historickou stopu místa a snaží se i přiblížit řeku veřejnosti. Prezentace návrhu byla přesvědčivá a výrazně rozšířila příliš stručné a málo dostatečné vyjádření na předložených panelech. Řešení štěrkové lavice je i z potamologického hlediska přínosné přesto v daném kontextu prostorovém i z hlediska materiálového řešení (místně nepříslušný kámen) není nejvhodnější, stejně tak jako rozsáhlé zásahy do stávající zeleně. Je zde příkladný profesionální přístup a spolupráce s navazujícími profesemi.
Odměna
Částka 20 000,-
Marie Hlavatá, Josef Hlavatý, Lenka Hlavatá
Hodnocení poroty
Kladně lze hodnotit zejména vytvoření promenády, která lemuje pravý břeh, dále navrhované nové stromořadí i celkové uspořádání prostoru v ulici Vodní valy. Řešení rovněž umožňuje přímá propojení s řekou Loučnou formou dřevěných mol – asociace na historická máchadla je opodstatněná.
Diskutabilní zůstává zvolená poloha skateparku v kontextu obytného domu a převažující kulturní náplně parku.
Návrh silně akcentuje návaznost na urbanistickou strukturu města, zejména provázanost historického centra na park, respektive Smetanův dům; v řešení však až příliš připomíná uliční síť a mění přetvarováním cest poněkud násilně uspořádání Parku u Smetanova domu. Umístění kavárny nelze považovat za optimální. Dětská hřiště, mobiliář, osvětlení – návrhy jsou zpracovány na dobré úrovni.
Odměna
Částka 20 000,-
Jakub Cigler
Hodnocení poroty
Propojení obou břehů řeky Loučné formou říčního brodu – platformy tvořené podélnými pražci – je hlavním konceptem návrhu, jehož praktická využitelnost a zjevná jednostrannost je z hlediska údržby nákladovovosti a výrazné terénní konfigurace levého břehu sporadická. Ve prospěch aktivního pobytu na takto vytvořené „atrakci“ jsou minimalizovány plochy hřišť pro děti. Opakování pravoúhlých podélných forem v ostatních prvcích vede jistě k výrazové jednotě, nicméně především u lávky je formální. Citlivě je komponována klidová část náplavky, bohatě až ornamentálně tvarovaná úprava Parku u Smetanova domu vzbuzuje úvahy o její udržovatelnosti.