Předmětem soutěže byla ideová urbanisticko-architektonická řešení veřejných prostranství měst
Sokolov, Valašské Klobouky a Valašské Meziříčí a nefunkčního průmyslového areálu
v Železném Brodě. 10. ročník
Vyhlašovatel
Společnost Petra Parléře, o.p.s.
Řádní členové poroty - nezávislí
Ing. arch. MgA. Alena Korandová
Akad. arch. Petr Kovář
Ing. arch. Jan Sedlák
Ing. arch. Eva Špačková
Ing. arch. Tomáš Vích
Karel Jakobec
Martin Janík
Daniel Mach
Jaroslav Wertig
Náhradníci poroty - nezávislí
Petra Němečková
Jiří Pernický
Martin Řehák
Eva Brandová
Cena Petra Parléře
Částka 140 000,-
Ing. Marie Hlavatá, Ing. arch. Josef Hlavatý, Ing. arch. Lenka Hlavatá, téma: Valašské Klobouky - Rekonstrukce Masarykova náměstí
Hodnocení poroty
Návrh porotu zaujal civilním a přiměřeným řešením, které citlivě navazuje na poetiku místa a sjednocuje celek při zachování obytnosti prostoru inspirované atmosférou historických fotografií.
Práce je dotažena do samých detailů. Dostavěné objekty jsou citlivě řešeny.
HR ocenila navržené řešení, kdy je organizace dopravy potlačena ve prospěch náměstí jako celku, ale přitom zachovává potřebnou dopravní obsluhu.
Pro většinu členů Hodnotitelské rady je problematickým prvkem věž v rohu náměstí a navrhované podzemní garáže považují v současné době nereálné.
Pozitivně hodnocena byla redukce zeleně a důmyslné nahrazení původního travnatého svahu terénním schodištěm s lavicemi a možností posezení. Situování schodiště v ose spojující mariánský sloup s věží kostela působí dobře.
Kvalita řešení prostoru náměstí, zadního traktu a zákostelí spočívá v jeho univerzálnosti, pestrosti a má punc individuality.
Při další fázi zpracování návrhu by se mělo dbát na zachování lapidárnosti, diskrétnosti a čistoty prostoru, zejména v místě autobusových stání.
Cena Ministerstva životního prostředí
Částka 120 000,-
Ing. arch. Jan Albrecht, MgA. Renata Slámková, téma: Valašské Meziříčí - Regenerace parteru náměstí s přiléhající ulicí Mostní
Hodnocení poroty
Hlavní novou kvalitou návrhu je vymezení platformy těžiště s novým zformováním příčné osy náměstí a dotvoření kompozice solitérních prvků. Autorům se podařilo oslabit podélnost příčnou osou díky zakomponování dvou nových motivů.
Návrh prostor posouvá dále, znásobuje počet zákoutí a tvoří tak nová silná místa, přičemž nezmnožuje ani nepřehání nové vstupy. Tato ukázněnost prostor povznáší. Vodorovná plocha náměstí, která vzhledem k jeho svažitosti je na jedné straně vyvýšena a na straně druhé zahloubena, jako by kývala v příčné ose, vzniklé vložením dvou nových výtvarných prvků.
Diskutabilní je novostavba na trojúhelníkové parcele. Schematické řešení nepředstavuje žádnou kvalitu. Základní, kvalitní a velkorysé koncepci návrhu neodpovídá naznačené řešení povrchů parteru, kterému propracovanost a kvalita chybí.
Přínosné je navržené řešení zeleně: trávníky byly odstraněny a koncept zeleně je svým způsobem netradiční a zvláštní svou asymetričností, neboť neopakuje tradiční stromořadí kolem celého náměstí, ale řeší ho ze dvou stran s důrazem na čtyři velké stromy, které akcentují sochu sv. Jana Nepomuckého.