Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu denního stacionáře s venkovními pobytovými prostory, který bude propojen se stávajícím objektem domova seniorů – budovou „D“. Denní stacionář bude určen pro denní pobyt 10 klientů a 4 klientů v rámci odlehčovacích služeb.
Vyhlašovatel
Město Říčany
Řádní členové poroty - závislí
Ing. Arch. Adam Fröhlich
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Ing. Arch. Alice Štěpánková
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 50 000,-
Ing. Arch. Jakub Havel, Ing. Arch. Ladislav Vendel, Ing. Arch. Lukáš Velíšek, účastník: Architektonický atelier Aleš, s.r.o.
Hodnocení poroty
Porota oceňuje provozní řešení, které je komfortní pro uživatele i personál. Krytý vstup do stacionáře je vhodně umístěn na východní straně řešeného pozemku. Dispozice je navržena tak, že dochází rytmicky ke střídání otevřených a uzavřených prostor, které jsou přisvětleny světlíkem. Jižní fasáda objektu je přistíněna přesahem střechy, což hodnotí porota velmi pozitivně. Materiálové řešení svislých stěn (betonové tvárnice) považuje porota pro daný účel stavby za nevhodné, pro případný další vývoj projektu je nutné hledat materiál, který bude odpovídat poslání objektu, přispěje svojí barvou, měřítkem i haptickou kvalitou k celkové atmosféře stacionáře. Řešení kompaktní zahrady hodnotí porota pozitivně. Případná přestavba na byty zvláštního určení se jeví reálně. Propojení s DPS je navrženo skrz stávající garáže umístěné v 1PP objektu DPS. Porota konstatuje, že návrh je schopen vývoje a doporučuje jej k realizaci.
Částka 30 000,-
Ing. Arch. Marcel Ružička, Ing. Arch. Tomáš Pína, účastníci: Ing. Michal Černý, Ing. Arch. Marcel Ružička, Ing. Arch. Tomáš Pína
Hodnocení poroty
Porotu návrh umístění stacionáře do 1.PP stávajícího domu seniorů velmi zaujal, proto podrobila místo prohlídce, aby prostory prověřila. Poté porota věnovala velký prostor diskuzi o tomto soutěžním návrhu z pohledu naplnění soutěžních podmínek, formální rozpor shledala pouze v otázce lokalizace nahrazovaných parkovacích stání, k této otázce nebyla navržena revokace, porota nepovažuje nerespektování tohoto požadavku za závažný problém, návrh nahrazuje parkovací stání na terénu.
Nadhled, který je vlastní celému konceptu, dispoziční řešení postrádá, je bez prostorových ambicí, těžkopádné, postrádající smysl pro řazení příp. gradaci prostorů, díky konstrukčnímu systému však je možné v tomto směru pracovat.
Návrh bude nutné prověřit jak z hlediska staticko-konstrukčních parametrů, tak i z hlediska úprav rozvodů ZTI, které je nutno respektovat nebo přemístit, dále pak zadavatel musí prověřit podmínky dotace, která byla poskytnuta na realizaci objektu DPS. Návrh řeší napojení na stávající objekt v úrovni 1PP. Zahrada nebyla bohužel dostatečně dořešena. Porota velmi oceňuje hospodárnost projektu, z hlediska realizačního i z hlediska budoucího provozu stacionáře. Porota konstatuje, v případě, že návrh vyhoví výše naznačeným požadavkům, že návrh je schopen realizace.
Částka 20 000,-
Ing. Arch. Daniel Kříž, Ing. Eva Křížová
Hodnocení poroty
Návrh zohledňuje individualitu uživatele, porota oceňuje možnosti sociálního života v objektu, uspořádání vnitřní dispozice je pro tento typ stavby vhodné. Návrh vykazuje drobné dispoziční nedostatky u sociálního zázemí pro vozíčkáře a postrádá velkorysost alespoň společenských prostor, s rozpaky bylo porotou hodnoceno řešení vstupu do objektu, pozitivně je naopak hodnoceno přisvícení světlíkem, stejně jako bezproblémové napojení na stávající objekt. Návrh je schopen realizace, byť s rozsáhlejšími úpravami.