Předmět soutěže: Zpracování architektonického návrhu přestavby objektu bývalé menzy kolejí 17. listopadu v Praze 8 pro potřeby Fakulty humanitních studií UK.
Vyzvaní účastníci:
HŠH architekti, s.r.o. (Ing. Tomáš Hradečný) – Praha
Chalupa Architekti (Ing. arch. Marek Chalupa) – Praha
Akad. arch. Ladislav Kuba, Ing. Tomáš Pilař – Brno
Projektil Architekti (Mgr. Akad. arch. Roman Brychta) – Zbraslav
Prof. Ing. Akad. arch. Alena Šrámková – Praha
Vyhlašovatel
Univerzita Karlova v Praze
Porota
Řádní členové
Ing. Vladimír Růžička
Ing. arch. Mgr. Marie Pětová, Ph.D.
Ing. arch. Josef Pleskot
Prof. Ing. Akad. arch. Emil Přikryl
JUDr. PhDr. Jiří Plos
Náhradníci
Ing. Jiří Neubert
Akad. arch. Jindřich Smetana
Doc. Ing. arch. Jan Štípek
Částka 40 000,-
Akad. Arch. Ladislav Kuba, Ing. Tomáš Pilař, Brno
Hodnocení poroty
Návrh je založen na razantní transformaci Pragerova objektu, který ve smyslu Pragerových myšlenek nově interpretuje. Porota oceňuje přehlednost a jasnost řešení, pojmutí všech tří podlaží do koncepce řešení a zvláště vytvoření centrální haly, prostupující všemi podlažími a sjednocující je v kompaktní prostorový celek. Diskuze vyvolal vnější výraz, který porota hodnotí jako spíše formální. Prostorové řešení ještě není zcela stabilizováno, avšak nabízí další možnosti změn. Například pro bufet by bylo severovýchodní nároží budovy vhodnější než to, které je navrhováno. Poloha hlavního vstupu bude jistě předmětem dalších úvah a podle názoru poroty bude určována vyjasněním hlavních směrů nástupu na vyvýšenou platformu z okolí. Autoři tohoto návrhu by měli vstoupit do jednání s Útvarem rozvoje hl. města Prahy a dořešit v zájmu investora veškeré dopravní vztahy a návaznosti řešení parteru školy v širších územních souvislostech.
Částka 30 000,-
HŠH architekti, s.r.o. (Ing. Tomáš Hradečný), Praha
Hodnocení poroty
Patří do skupiny dvou návrhů, které pracují s původní podstatou Pragerovy stavby. Tento návrh postavil před porotce otázku, zda je vůbec možné se tak důsledně podřídit formálním danostem stavby, aby bylo dosaženo naplnění zcela odlišné funkce. Je příkladem řešení, které se snaží maximálně využít kapacitu všech tří úrovní a výsledkem je poněkud přehuštěná, ale asi maximum možností představující situace. Venkovní výraz pak jako jediný důsledně předvádí věrnou kopii stavu původního.
Částka 20 000,-
Projektil Architekti (Mgr. Akad. arch. Roman Brychta), Zbraslav
Hodnocení poroty
Patří do skupiny návrhů zcela transformujících Pragerovu budovu. Program umisťuje do prvního a druhého nadzemního podlaží. Zvolený prostorový koncept je pro daný rozsah půdorysu předimenzován, vede k přílišné těsnosti, zahuštěnosti a ztrátě orientace. Kruhové formy seminárních místností přinášejí pochyby o jednoduchosti dalšího akustického řešení.
Porota, ačkoli nesdílí názor na řešení budovy jako celku, oceňuje především začlenění stavby do urbánního okolí. Porota doporučuje při dalším postupu projektových prací k podnětům obsaženým v tomto návrhu přihlédnout při revizi urbanistické studie souvisejícího územní a navrhovaného dopravního řešení.