Předmětem soutěže bylo nalezení nejvhodnějšího architektonicko-krajinářského návrhu vymezení veřejného prostoru s novým hřbitovem, sadem, okolím kaple sv. Václava a jejich napojení na Suchdol a začlenění místa v širším kontextu přírodní rezervace Údolí Únětického potoka.
Jednofázová urbanisticko-architektonická projektová soutěž.
Vyhlašovatel
Městská část Praha-Suchdol
Suchdolské nám. 3, 165 00 Praha-Suchdol
Sekretář soutěže
Ing. Markéta Kohoutová
K Vinicím 50, 164 00 Praha-Nebušice
tel.: 773 222 338, 603 541 033
e-mail: [email protected]
Předseda poroty
Řádní členové poroty - závislí
Ing. Petr Hejl, starosta městské části Praha-Suchdol
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Ing. Zdeněk Skála, MČ Praha-Suchdol
Ing. Václav Vik, zástupce starosty MČ Praha-Suchdol
Náhradníci poroty - nezávislí
Znalci soutěžní poroty:
Mgr. Martin Červený, znalec soutěžní poroty pro oblast pohřbívání
Ing. Jiří Rom, Odbor ochrany prostředí MHMP, specialista péče o chráněná území
O případném přizvání odborných znalců rozhodne porota po projednání se zadavatelem soutěže.
Částka 70 000,-
Ing. arch. Martin Rosa
MgA. Václav Šuba
, MgA. Jakub Červenka
Hodnocení poroty
Návrh citlivě reaguje na krajinnou situaci i širší urbanistické vazby a uměřeným způsobem je akcentuje a zhodnocuje. Historická kaple se stává pomyslným středobodem, aniž by tato její role byla zdůrazněna nepřiměřeným monumentalizováním nebo jinými neadekvátními zásahy. Hřbitov je umístěn při jižní straně cesty a jeho kompozice reaguje jak na její průběh, tak na všudypřítomné průhledy, které jsou jednou z nejpůsobivějších kvalit vybrané lokality. Součástí návrhu je i architektonický koncept náhrobků jednotlivých hrobových míst, který zaručuje postupné vytvoření harmonického celku, jak představuje naznačená koncepce postupného rozšiřování hřbitova.
Částka 55 000,-
Ing. arch. Ivan Gogolák,
Ing. Mgr. Eva Jeníková
Ing. arch. Lukáš Grasse
, Ing. Magdalena Smetanová
, Ing. Zuzana Bečvářová
Hodnocení poroty
Návrh se vyznačuje výrazným konceptem, který doplňuje stávající kapli a vyváří novou a svébytnou urbanistickou strukturu. Jeho architektonické řešení je sebevědomé a nápadité, založené na postupném řazení jednotlivých částí a finálním vyznění celé kompozice do volné krajiny. Zvolené řešení má však své limity: osová kompozice projektu je sice působivá v rámci vlastního hřbitova, avšak neumožňuje zároveň výraznější optické provázání s krajinou, která je zde základní komponentou a od níž se hřbitov odděluje souvislou zdí. Otazníky vyvolává i vzhled hřbitova během postupného naplňování, které může oslabit zamýšlený výtvarný efekt celého projektu. Podmínkou zdárné realizace projektu je i zpracování architektonické koncepce jednotlivých hrobních míst, které v návrhu schází.
Odměna
Částka 20 000,-
Ing. Vladimír Sitta
Ing. Tereza Havránková
, Bc. Martin Smola
Hodnocení poroty
Porota na návrhu ocenila jeho krajinné pojetí i snahu o minimalizaci zásahů do jižní části pozemku. Velmi kultivovaně je řešen háj při kapli i zapojení historického objektu do celé kompozice. Jako problematické se porotě jeví umístění vlastního hřbitova do prostoru navážky, jejíž odstranění by vyžadovalo výraznou vstupní investici. Hřbitov navíc svým zamýšleným rozsahem neodpovídá přepokládané potřebné kapacitě pohřebiště.
Odměna
Ing. arch. Václav Matějka
Ing. arch. Adam Vilímek
, Ing. arch. Šárka Ullwerová
, Jitka Ullwerová
, Ing. arch. Václav Matějka
Hodnocení poroty
Návrh se vyznačuje originálním konceptem hřbitova odděleného od okolní krajiny terénním zářezem, díky kterému prostor pohřebiště opticky splývá s okolní krajinou. Přínosem navrženého řešení je potvrzení kaple jako dominanty pietního místa. Samotný koncept hřbitova, založený na prolnutí pravoúhlé struktury založených cest s jeho organickým ohraničením, vyvolává spíše rozpaky. Jako problematické se jeví i umístění zázemí, zejména z pohledu návštěvníků hřbitova.