Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu budovy kulturně společenského centra, úřadu MČMB Brno – Kohoutovice a garáží a okolí v rozsahu řešeného území vymezeného soutěžními podklady. Záměr je v souladu s platnou územně plánovací dokumentací a s dlouhodobým záměrem města.
Cílem soutěže bylo získání architektonicky kvalitního, trvale udržitelného a provozně úsporného návrhu jako prvního kroku vedoucího k realizaci budovy, která vhodně doplní prostor Libušiny třídy a napomůže k postupnému dotváření veřejného prostoru tak, aby jeho charakter odpovídal svému názvu. Budova bude splňovat požadavky uvedené ve stavebním programu, současně se předpokládá vytvoření takového návrhu, který bude trvale udržitelný a provozně úsporný pro potřeby sídla velikosti a významu Kohoutovic.
Jednofázová veřejná projektová architektonická soutěž.
Vyhlašovatel
Statutární město Brno, Městská část Brno – Kohoutovice
zastoupená starostou Petrem Šafaříkem
ÚMČMB Brno-Kohoutovice, Bašného 71/36, 623 00 Brno
Kontaktní osoba, pověřený zástupce vyhlašovatele
Ing. Aleš Varmuža,
Odbor správy majetku
ÚMČMB Brno-Kohoutovice, Bašného 71/36, 623 00 Brno
tel.: +420 547 130 559; +420 603 812 258
e-mail: varmuza@kohoutovice.brno.cz
Sekretář soutěže
Ing. Aleš Varmuža
ÚMČMB Brno-Kohoutovice, Bašného 71/36, 623 00 Brno Tel.: +420 547 130 559; +420 603 812 258 E-mail: varmuza@kohoutovice.brno.cz
Řádní členové poroty - závislí
Ing. Bc. Alena Skácelová, Ph.D. – závislá členka, tajemnice - ÚMČMB Brno - Kohoutovice
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Ing. Karel Aujeský – závislý člen, radní MČ Brno - Kohoutovice
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 180 000,-
Pelčák a partner, s.r.o.
Prof. Ing. arch. Petr Pelčák
Ing. arch. Jan Sochor
Spolupracovníci: Bc. Jan Kozák, Ing. arch. Lenka Ĺuptáková, Ing. arch. Tereza Valošková, Ing. Petr Uhrín a Ing. arch. David Vahala.
Hodnocení poroty
Hodnocení poroty:
- kvalita celkového řešení umístění stavby v území (řešení širších urbanistických souvislostí) - soutěžní návrh č. 3 se nejlépe vypořádal s limitem zastavěné plochy a jejím umístěním v území ve vazbě na řešení širších urbanistických souvislostí vč. dodržení regulativů daných územním plánem.
- komplexní architektonická kvalita návrhu - návrh má nezpochybnitelnou architektonickou kvalitu, jeho výraz odpovídá soudobým požadavkům kladeným na tento typ instituce – civilnost, otevřenost, rovnost, ale současně i důstojnost.
- míra splnění požadavků stavebního programu – návrh nejlépe naplnil požadavky stavebního programu optimálním poměrem užitných ploch ve vztahu k investičním nákladům, nejlépe si poradil při sdružování a slučování různých funkcí, aniž by ubral na provozuschopnosti a funkčnosti domu jako celku.
- hospodárnost a ekonomická (finanční) přiměřenost zvoleného řešení – při dodržení doporučeného finančního limitu, zachovává objekt veškeré požadavky na kvalitní a hospodárné řešení. Této hospodárnosti je dosaženo díky kompaktnímu hmotovému konceptu.
- zvláštní požadavky na stavbu, a to zejména konstrukční, materiálové, technologické a provozní – návrh je konstrukčně a materiálově čitelný, nepoužívá nestandartní technologie a konstrukce. Z tohoto hlediska je pro vyhlašovatele návrh realizovatelný a použitelný a lze očekávat úsporu v provozních nákladech a dodržení investičních nákladů.
Zvláštní odměna
Částka 20 000,-
prof. Ing. arch. Ivan Ruller
Prof. Ing. arch. Ivan Ruller
Spolupracovníci: Ing. arch. Miroslav Korbička, Ing. arch. Miloš Trenz a Ing. Vlastislav Novák CSc.
Hodnocení poroty
Přestože návrh nedodržel závaznou soutěžní podmínku, porota vysoce hodnotí kvalitní a velkorysé dispoziční řešení.