Předmětem soutěže bylo řešit revitalizaci náměstí především v úrovni témat: idea a koncepce celého prostoru náměstí; koncepce a materiálové řešení povrchů; návrh podoby a umístění městského mobiliáře, který podpoří identitu Uherského Brodu. Prověřit organizaci všech módů dopravy, včetně pěšího provozu, cyklistické dopravy, obslužnosti veřejnou hromadnou dopravou a individuální automobilovou dopravou a dopravou v klidu. Zohlednit základní koncepce environmentálních opatření zejména nakládání s dešťovou vodou a eliminace tepelného ostrova města. Hodnocena byla koncepce a prostorový návrh opatření zajišťujících příznivé mikroklima náměstí – návrh městské zeleně a návrh umístění a charakteru jednoho nebo více vodních prvků. Součástí zadání byl schematický návrh úpravy bezbariérového charakteru a požárního úniku Domu kultury (DK), s cílem lepšího propojení s veřejným prostorem a využití potenciálu pro oživení náměstí za DK a dotčeného území; nalézt konkrétní podobu pro zarovnání pozemků kláštera a města v ulici Boženy Němcové; reflektovat snahu města přesunout poutní provoz před kostel a na náměstí a najít místo pro liturgické pódium na Růžencovou pouť pro pořádání venkovní bohoslužby (doporučené místo bylo v prostorech před průčelím kostela Nanebevzetí Panny Marie, nebo v jeho blízkosti). Prověřit možnost lepšího propojení předpolí kostela s náměstím a to zejména v čase Růžencové pouti.
Doručeno bylo celkem 17 návrhů. Dne 9. prosince byly zveřejněny výsledky hodnocení oceněných a odměněných návrhů. Katalog a výstava všech soutěžních návrhu vyhlašovatel připravuje na jarní měsíce 2021.
Jednofázová otevřená projektová architektonická soutěž.
Vyhlašovatel
MĚSTO UHERSKÝ BROD
Masarykovo nám. 100, 688 01 Uherský Brod
Zplnomocněný zástupce zadavatele: Ing. Jan Hrdý, místostarosta
Tel.: +420 572 805 203
E-mail: jan.hrdy@ub.cz
Sekretář soutěže
MCI SERVIS s.r.o. zastoupen Mgr. Martou Černou, jednatelkou
Pod Vodojemem 2607, 760 01 Zlín
Tel.: + 420 739 040 460
E-mail: marta.cerna@mciservis.eu
Sekretář je zároveň osobou pro anonymní komunikaci se soutěžícími, s výjimkou poskytování hesla pro zpřístupnění soutěžních podkladů dle čl. 5.2.3. a 5.2.4, které zůstávají v platnosti. Sekretář je dále osobou pověřenou anonimizací digitální podoby návrhů, vybrané činnosti v KDV a pro záležitosti spojené s elektronickým nástrojem KDV.
Řádní členové poroty - závislí
Ing. Jan Hrdý; místostarosta města Uherský Brod
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Mgr. David Surý; určený člen rady města Uherský Brod
Náhradníci poroty - nezávislí
Seznam přizvaných odborníků:
Mgr. Jan Obšívač - Odborný poradce NPÚ Kroměříž
Ing. Robert Vráblík - Vedoucí Odboru rozvoje města
Mgr. Pavel Chramosta - Oddělení dotací; Odbor rozvoje města,
Ing. arch. Helena Víšková - Oddělení městské architektury; Odbor rozvoje města
Porota může v průběhu soutěže požádat zadavatele o přizvání dalších odborníků.
Částka 450 000,-
EHL&KOUMAR ARCHITEKTI s.r.o.
Ing. arch. Lukáš Ehl,
Ing. arch. Přemysl Jurák
Jana Vichorcová
Ing. arch. Mikoláš Vavřín
Spolupráce:
, Václav Pivoňka
Hodnocení poroty
I když na první pohled návrh působí až nesměle, porotu zaujal velmi silným konceptem „kamenné stráně“. Schopnost přijmout složitou topografii jako fakt, neprat se s ní, nevymezovat se vůči ní, ale naopak ji uznat jako základ genia loci, vyžaduje tvůrčí odvahu. Ve jménu tohoto konceptu pak návrh sjednocuje prostor náměstí jednotným materiálovým řešením v jemných nuancích. Silná definice také pomáhá v tom, že i poměrně monumentální vyrovnávací schodiště v jihovýchodním a severozápadním rohu náměstí působí svým měřítkem adekvátně.
Díky takto posílené definici sjednoceného prostoru se pak návrh nebrání dopravnímu řešení, které není revoluční, ale evoluční, kvalitativně posunuté do nové úrovně prací s kultivovaným detailem. Doprava není šikanována, je zklidněna, zpřehledněna. Parkování podél jižního parteru se neděje na úkor jeho fungování, naopak jeho komerční atraktivitu může posílit.
Zeleň se v tomto návrhu stala nástrojem sjednocení a jasného vymezení prostoru náměstí,
i když u části poroty byly znát pochybnosti o jejím dopadu na uplatnění Domu kultury v prostoru náměstí. Každopádně velmi pozitivně byl hodnocen její dopad na mikroklima.
Mezi další pozitivně hodnocené aspekty návrhu patří řešení Pánské zahrady, a kultivace jejího propojení s předprostorem kostela. Ten se zdá poněkud otevřený do náměstí přesto, že návrh ho prohlašuje za intimní.
Porota se shodla, že návrh úspěšně sjednocuje nejen samotný prostor náměstí, ale integruje náměstí do širšího kontextu s Masarykovým náměstím, a je proto důstojným řešením hodným realizace.
Částka 350 000,-
Ing. arch. Josef Hlavatý
Ing. arch. Lenka Hlavatá
Hodnocení poroty
Návrh sjednocuje celou plochu náměstí a vytváří velkorysý prostor pro významné budovy, které jej obklopují. Kladně je hodnoceno i řešení veřejného prostoru v návaznosti na Dům kultury, školské budovy i úřad práce. Symbolický motiv nové klášterní zdi se zapojuje do soudobého ztvárnění navrhovaných architektonických prvků městského parteru do jinak kontextuálně pojatého návrhu dláždění svažité plochy náměstí. Pozitivně je vnímána citlivá práce se zelení a vodními prvky.
Funkčnost jižního parteru náměstí byla omezena přisunutím komunikace.
Schéma dopravní obsluhy bylo až na návrh protilehlého umístění zastávek MHD v ulici Přemysla Otakara II. shledáno vyhovujícím.
Odměna
Částka 100 000,-
Ing. arch. Tomáš Hanus
Ing. arch. Jan Holub
Hodnocení poroty
Jeden z kultivovaných návrhů s citlivou prací s materiály a jejich barevností, které spojují prostor. Kladně byl hodnocen enviromentální přístup. Originální řešení patrového parkování za Domem kultury. Jako neopodstatněné bylo vnímáno propojení náměstí až před průčelí kostela, se zachováním torza vstupní brány. Výhrady byly k návrhu dopravního řešení, nebyl jasný příjezd do ulice za Dům kultury. A jako nepřesvědčivý byl vnímán průjezd přes náměstí z hlediska vlečných křivek. Dominantní nosný prvek návrhu – osa, byla vnímána jako „formální gesto“.
Odměna
Částka 100 000,-
Ing. arch. Zdeňka Kunčarová
Hodnocení poroty
Porota ocenila inovativní přístup k řešení dopravy v klidu. Zásahy do hmoty a fasád Domu kultury jej kvalitně včleňují do jeho okolí. Nosným prvkem návrhu je podzemní parkoviště, které je z pohledu poroty pro daný prostor předimenzované. Posun dělící stěny předprostoru kostela se jeví jako neopodstatněný. Přes tyto zmíněné nedostatky návrh s tématikou podzemních parkovišť patří k těm nejhodnotnějším.
Odměna
Částka 100 000,-
P.P.Architects s.r.o.
Ing. arch. Pavel Pekár
Ing. arch. Martina Holubová
, Ing. arch. Lucie Obrovská
Ing. Marek Holán,
Ing. arch. Jan Procházka
Spolupráce:
, Bc. Kseniia Zharova
, Bc. Pavla Nováková
, Ing. arch. Ada Hermanová
, Bc. Ondřej Tomický
, Ing. arch. Bohdana Nytrová
Hodnocení poroty
Revoluční návrh z hlediska organizace dopravy na náměstí. Jedná se o dobrý koncept sjednoceného prostoru náměstí v podélné ose. Umístění zastávek integrované MHD u ZŠ v ul. Přemysla Otakara II. s kultivovanou dostavbou Domu kultury bylo porotou vysoce hodnoceno.
Propojení zahrady a průchodu Pánského domu na náměstí je příznivé pro veřejný prostor města. Zásadní nedostatek návrhu je jednosměrná komunikace podél jižní fronty fasád domů na náměstí a řešení terénních rozdílů náměstí a předprostoru kostela.