Předmětem soutěže byl návrh a zpracování architektonického řešení novostavby dvoutřídní mateřské školy na adrese Na Marně 14, Praha 6. Pozemek se nachází ve vilové zástavbě v Bubenči, na parc. č. 1358, 1359/1, 1359/2, 1359/3 v k. ú. Bubeneč.
Návrh měl respektovat místní podmínky, obytný charakter řešené lokality, velikost území a dosavadní způsob zástavby. Podstatou soutěže bylo najít vhodné řešení, které mělo zohledňovat vilový charakter této části Bubenče a zároveň splňující požadavky na moderní předškolní zařízení.
Návrhy měly respektovat ekonomické možnosti vyhlašovatele nejen ve výši investičních nákladů, ale i předpoklady pro budoucí úsporný provoz a to hlavně logickým a efektivním dispozičním řešením, vhodnou volbou stavebních materiálů a přiměřenou volbou složitosti stavebních a architektonických detailů. Záměrem soutěže bylo najít ideální míru navrhovaného objemu a kapacity, při respektování limitních podmínek.
Otevřená jednofázová projektová architektonická soutěž.
Vyhlašovatel
Městská část Praha 6
Čsl. armády 23, 160 52 Praha 6
Zplnomocněný zástupce zadavatele: Mgr. Ondřej Kolář, starosta MČ Praha 6
Sekretář soutěže
Ing. arch. Pavel Neuberg
Kancelář architekta MČ Praha 6
Adresa: Československé armády 23, 160 52 Praha 6
Tel: 220 189 862
E–mail: [email protected]
Řádní členové poroty - závislí
Ing. arch. Martin Polách, zástupce starosty MČ P6
Ing. arch. Bohumil Beránek, vedoucí OKSÚR KA MČ P6
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Mgr. Luděk Soustružník, vedoucí OŠKS MČ P6
Ing. Jana Jelínková, vedoucí KA MČ P6
Náhradníci poroty - nezávislí
Přizvaní odborníci:
Porota může v průběhu soutěže požádat zadavatele o přizvání odborníků.
Částka 170 000,-
Ing. arch. Petr Šindelář
Ing. arch. Martin Duba
, Ing. arch. Milada Vorzová
Hodnocení poroty
Řešení svou formou nejlépe reaguje na charakter vilové čtvrti Bubenče. Návrh porotu přesvědčil svým čistým řešením vnitřního provozu, které je v souladu s vnějším vzhledem domu i s řešením zahrady. Dům se vyznačuje lapidární a čitelnou architekturou, která svými znaky dobře vystihuje funkci mateřské školky. Vnitřní provoz školky je velmi úsporný a přehledný. Oceněnou předností návrhu je velká zahrada, vycházející z kompaktní hmoty vlastního objektu školky. Porota doporučuje zmenšit volně přístupnou část pozemku před vstupem a propojit zahradu kolem objektu.
Částka 100 000,-
Meerkatelier s.r.o.
Ing. arch. Jindřich Synek
Ing. arch. Jaroslav Minařík
, Ing. arch. Karolína Chvojková
, Ing. arch. Jiří Kočí
Hodnocení poroty
Zvolená forma domu dobře odráží požadovanou funkci mateřské školy. Porota ocenila koncepční rozdělení domu do 3 výškových úrovní s rozdílnými charaktery (volné přízemí, pobytové prostory v patře, střešní zahrada) i velmi zdařilé architektonické řešení, zejména v návaznosti na uliční prostor. Schéma vnitřního provozu je velmi dobré. Návrh působí odlehčeným dojmem, nicméně jeho objemové řešení, využívající beze zbytku limity parcely se jeví jako problematické. Zvolená koncepce umístění obou oddělení MŠ na jedno podlaží si vynutila využití pozemku až na hranici možného zastavění. Z hlediska bezpečnosti by bylo vhodné oddělit soukromý předprostor školky od uličního prostoru. V případě rozpracování návrhu porota doporučuje redukovat objem stavby ve 2.NP ve prospěch větších odstupů od hranic pozemku.
Částka 70 000,-
Atelier Poláček
Ing. arch. Jiří Poláček
Ing. arch. Michaela Taušová
, Ing. Michal Karbáč
Hodnocení poroty
Autoři zvolili velmi dobré hmotové řešení, kde je objekt školky umístěn do severozápadní části pozemku a vytváří tak příjemnou zahradu s velkým potenciálem. Provozní řešení je velmi dobré s výhradou ke schodišti, které je včleněno do nečisté části provozu. Výraz domu vyjadřuje funkci školky jen okrajově. Urbanistický koncept návrhu správně reaguje na kontext vilové čtvrti, u vstupu vytváří veřejný prostor. Porota nicméně doporučuje dořešit uzavření pozemku ve smyslu většího bezpečnosti a soukromí.
Odměna
Částka 30 000,-
RadaArchitekti s.r.o.
Ing. arch. Pavel Rada
Ing. arch. Martina Řehořová
, Ing. arch. Kristýna Leitgebová
, Patrícia Pecková
Hodnocení poroty
Navržený objekt spojuje lehkou a lapidární formu s originálním provozním řešením. Porota ocenila snahu o zachování maxima prostoru v parteru, byť toto řešení vede k poměrně výrazné hmotě domu. Krytou hernu a možnost provozu kroužků v přízemí ocenila většina poroty. Uliční fasáda je strohá, její přehodnocení je k diskuzi. Hlavní jednoramenné schodiště v 2.NP je navrženo chybně, bez podesty. Určitou nevýhodou je propojení přízemí a patra venkovním schodištěm.
Odměna
Částka 20 000,-
Ing. arch. Jaroslav Malina
Ing. arch. Anna Koukolová
, Ing. Adéla Křížková
Hodnocení poroty
Návrh je ve svém výrazu srozumitelný a čitelný. Většina poroty jej proto ocenila, byť konstrukční a materiálové řešení fasádních prvků spolu nekoresponduje a je v navržené podobě naivní a těžko realizovatelné. Provozní řešení je velmi úsporné a přesvědčivé. Společná umývárna se nejeví jako vhodná, lze ji však rozdělit. Střešní terasa se zelení byla porotou s výhradami přijata. Zahrada není detailně řešena, ale vzhledem ke kompaktní hmotě školky ji lze pro venkovní pobyt dobře využít.
Odměna
Částka 15 000,-
MgA. Ondřej Císler
Vojtěch Beran
, Josef Choc
, Barbora Lopraisová
, Filip Rašek
Hodnocení poroty
Návrh zaujal část poroty pro celkově přívětivý vzhled. Část poroty také ocenila nápadité prostorové řešení, kde nicméně dominují vertikální pohyby. Záporem návrhu je formální deformace hmot. Diskutabilní je provozní řešení s rozdělením tříd do pater a propojením společným schodištěm. Velmi dobré je řešení zahrady, vytvářející oddělené pobytové prostory.
Odměna
Částka 15 000,-
Ing. arch. Přemysl Jurák,
Ing. arch. Karel Filsak
Hodnocení poroty
Porota odměnila svébytný návrh s netradiční formou, s odlišným přístupem k řešení a s čistým provedením hmot. Umístěním obou tříd školky do parteru vzniká přívětivé prostředí pro děti s přirozeným přístupem na zahradu. Program podle zadání nebyl zcela naplněn a některé momenty dispozičního řešení jsou diskutabilní. Dům zvenčí nemá znaky mateřské školy.