Předmětem soutěže o návrh bylo definování prostorového a funkčního řešení nového centra města Jesenice a zpracování komplexního urbanistického návrhu významného městského prostoru včetně nového náměstí, formovaného mj. objemovým řešením staveb tento prostor vytvářejících. Nové centrum bylo navrženo podél dvou ulic Říčanská a Budějovická na ploše cca 4 ha. Mělo by sloužit pro přibližně 15 000 místních obyvatel a 10 000 obyvatel ze spádového území. V novém centru mohla vzniknout výšková dominanta – nová radnice, případně další objekty s vhodnými funkcemi oživujícími prostor města. Zásadní součástí řešení nového centra bylo umístění všech požadovaných funkcí do stávajících či nově navržených objemů budov a návrh komplexního dopravního řešení.
Jednofázová užší projektová urbanisticko-architektonická soutěž.
Vyhlašovatel
Město Jesenice
Budějovická 303, 252 42 Jesenice
Organizátor
Ing. Markéta Kohoutová
Sekretář soutěže
PhDr. Markéta Pražanová
Legií 418, 375 01 Týn nad Vltavou,
IČ: 71541667
e-mail: [email protected]
Řádní členové poroty - závislí
Ing. arch. Iva Řehulková, 1. místostarostka města Jesenice
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Přizvaní odborníci a experti:
Krajinářská architektura, modrozelená infrastruktura: Ing. Štěpán Špoula
Doprava: Ing. Radim Loukota
Porota může v průběhu soutěže požádat zadavatele o přizvání dalších odborníků.
Částka 320 000,-
ateliér tečka, s.r.o.
Ing. arch. Luboš Klabík,
Ing. arch. Tomáš Klapka
Bc. Anna Kozáková
Hodnocení poroty
Celková urbanistická koncepce návrhu vychází z uvedeného názvu „Trojice náměstí“, přičemž velmi citlivě respektuje stávající založení, které precizně koriguje a doplňuje dle aktuálních potřeb. Vytvořením Poštovního náměstí u historické poštovny, Jesenického náměstí s jasanem u radnice a Obilného náměstí ve styku nových ulic, vzniká dojem až organicky rostlého centra – a to i díky respektu k historické parcelaci.
Dopravní řešení je navrženo konzervativně, nicméně koncepčně s možností rozvoje území. Jednoznačným přínosem návrhu je pestré, promyšlené utváření veřejných prostranství. Stejně tak je celkově kultivovaná, smysluplná a detailně navržená etapizace, která podporuje celkovou realizovatelnost navrženého řešení.
Užší jednofázová urbanisticko-architektonická soutěž o návrh.
Návrh s jasně deklarovanou ambicí udržitelné zelené architektury postavené na principech modrozelené infrastruktury a s důrazem na dvojí identitu města a bývalé vesnice, která se vhodným způsobem propisuje do veřejného prostoru. Napojení na krajinu je uvažováno v širším kontextu prostřednictvím Jesenického potoka jako důležité zelené páteře města.
Návrh je prezentován konzistentně, na úrovni grafického návrhu i textové zprávy. Jedná se s přehledem o návrh nejpropracovanější, nejvrstevnatější a nejkomplexnější. Krom samotné kvality urbanistické koncepce a strategie a rovněž architektonického detailu veřejného prostoru slibuje vysokou kompetenci, odbornost a intelektuální zdatnost autorů. Mimo jiné také pro roli mediátora na dlouhé cestě prosazování koncepce.
Doporučení poroty:
Optimalizovat dopravní řešení křižovatky Budějovická – Říčanská – Ve Dvoře.
Částka 100 000,-
Consequence forma, s.r.o.
Ing. arch. Martin Sládek
Hodnocení poroty
Návrh nabízí ambiciózní a zcela inovativní způsob řešení centra Jesenice, kdy z Budějovické ulice se stává pěší zóna, doprava je zcela odvedena z vnitřního centra na nově navrhované komunikace tzv. Ringstrasse. Nevýhodou řešení je potřeba asanace celého území, vzniká ale zajímavé místo pro umístění školy, prostor pro nového investora, a to nad rámec požadavků zadavatele. Nově vzniká veřejný prostor s nejmenším náměstím ze všech návrhů, což autoři kompenzují tím, že jsou všechny ulice koncipovány jako pobytové. Autoři navrhují prostor zcela bez aut, což je v Jesenici, která trpí individuální automobilovou dopravou, obrovským benefitem. Nevýhodou je obtížná etapizace, vysoká finanční náročnost, a ne zcela jednoduché a v některých případech až neprůchozí majetkoprávní vypořádání. Chybí rozvaha dostupnosti rekreačních ploch, ploch zelené infrastruktury a vazba na krajinu. Porota oceňuje odvahu ke zcela odlišnému řešení jesenického centra.
Částka 100 000,-
Jsme k světu, s.r.o.
Ing. arch. Jan Ret,
Ing. arch. Jakub Mareš
Ing. arch. Anna Pflugová, Ing. arch. Eliška Johánková, Bc. Michaela Černá, Ing. arch. Matěj Smola
,
,
Hodnocení poroty
Porota pozitivně hodnotila koncepčně-hmotové řešení, byť s lehce odosobněným výrazem. Vzniká nové náměstí se „špalíčkem“ infocentra v bývalé poštovně a novou radnicí v důstojné poloze. Zapojením dvora bývalé přepřahací stanice návrh získává větší v centru města chybějící veřejný prostor. Koncepce se zdá realizovatelná. Porota vytýká autorovi absenci krajinářského řešení, návrh představuje veřejné prostory jako dlážděné kamenné volné plochy a nijak neproblematizuje a neřeší horší dostupnost rekreačních a neformálních ploch. Nevhodně působí rovněž příliš masivní parkovací dům s diskutabilním umístěním vjezdů. Problematické se jeví také levé odbočení pro nejzatíženější dopravní proudy, křižovatky bez odbočovacích pruhů, jakož i absence specifikace cyklotras. Etapizace není srozumitelně prezentována.