Předmět soutěže:Předmětem soutěže jsou ideová urbanisticko-architektonická řešení veřejných prostranství a ideově architektonická řešení budov ve veřejné správě podle jednotlivých zadání.
Vyhlašovatel
Společnost Petra Parléře
Porota
Řádní členové
Ing. arch. Pavel Hnilička
Ing. arch. Ivan Hnízdil
Ing. arch. Tomáš Hradečný
Ing. arch. MgA. Alena Korandová
Ing. arch. Milan Körner
Akad. arch. Petr Kovář
Ing. arch. Jaroslav Wertig
Náhradníci
Ing. arch. Eva Špačková
Cena Petra Parléře 2009
Částka 200 000,-
Revitalizace prostoru před nádražím v Poděbradech - MgA. Bronislav Stratil, spolupráce Ing. Mgr. art. Jan Roháč
Hodnocení poroty
Návrh je vyrovnaným dílem v mnoha úrovních. Od racionálního a pragmatického dopravního řešení, přes oživení intence původního urbanistického konceptu až po atraktivní ztvárnění autobusového nádraží konkurující ostatním architektonickým „highlightům“ Poděbrad. Úspornými prostředky jasně strukturuje městské prostory: blok, vnitroblok, náměstí. Díky tomu nabízí i možnost zkompaktnění města novou zástavbou kolem obou terminálů. Velmi sympatickým je řešení podchodu jako legitimní plnohodnotné součásti městského parteru. Estetika, inteligence a cit pro míru vytvářejí harmonickou rovnováhu. Díky tomu a díky kultivovanému způsobu podání byl návrh výrazným favoritem letošního ročníku Ceny Petra Parléře.
Cena Hochtief a.s. – prostor pro život
Částka 100 000,-
Úprava náměstí Velké mostecké stávky, včetně revitalizace stávajícího objektu kulutního domu v Mostě - Ing. Martin Truhlář, Ing. Lenka Černochová, Ing. Irena Truhlářová
Hodnocení poroty
Zadání soutěže bylo v předloženém návrhu splněno. Urbanistický koncept prostoru náměstí Velké mostecké stávky řeší citlivě a přiměřeně novou dostavbu z dnešního hlediska ( tj. např. ochrana před hlukem od komunikace) a přitom zachovává dostatečné vzájemné odstupy stávajících i navrhovaných budov tak, aby neutrpěla jejich velkorysost a monumentalita. Autoři rovněž naplnili požadavky zadání s důrazem na celkovou revitalizaci parterových úprav okolí veřejné budovy „REPRE“, které zahrnují vodní, zelené a zpevněné plochy. Architektonická kvalita návrhu je dána také volbou materiálů, v tomto případě dřeva, vhodného pro pobyt lidí na schodištích, rampách a dřevěných „molech“. Adjustace návrhu je rovněž na velmi dobré úrovni. Porota ohodnotila zejména jeho komplexnost a dále citlivý přístup autorů s respektem k hodnotám architektury let sedmdesátých.
Cena za přínos rozvoji města
Částka 50 000,-
Architektonická koncepce horního nádvoří štramberského hradu a Jaroňkovy útulny ve Štramberku - Ing. arch. Kamil Mrva, Ing. arch. Martin Rosa
Hodnocení poroty
Návrh řeší revitalizaci nejbližšího okolí věže hradu Štramberk – štramberské Trúby. Autoři uvolňují prostor dvorního nádvoří od přístavku a přístřešků, ponechávají památkově chráněný objekt Jaroňkovy útulny, který bude obnoven do původního stavu a využíván jako slavnostní síň. Na nádvoří se rozšíří prostor pro návštěvníky vybudováním nové vyhlídkové terasy, která vysunutím před obvod hradeb umožní panoramatický výhled z nádvoří na okolí. Další nový výhled vznikne prolomením nového „okna“ ve stávající hradební zdi k jihovýchodu. Mezi objektem útulny a věží je nový mezičlánek krytý zastřešením se sklem. Bude sloužit jako předprostor před výstupem na věž a jako muzeum. Uvolněním od přístaveb vzniká možnost obejít věž dokola a nově vnímat objem u paty věže. Na severozápadě je k tomuto prostoru přimknut nový konzolovitě vysazený hranol nazvaný prevet, kde budou nově umístěné toalety. Porota ocenila přístup k památkovému objektu, který respektuje a počítá s původním historickým objektem útulny, a přitom doplňuje kompozici hradeb o nové prvky se soudobým výrazem. Jako námět ke zvážení se nabízí víceúčelové využití budovy útulny a řešení architektonického a konstrukčního detailu prosklené střechy dostavby.