Předmět soutěže: Ideové architektonicko-urbanistické řešení veřejných prostranství a ideové architektonické řešení budov ve veřejné správě. Soutěžící měl možnost řešit veřejná prostranství, budovy a interiéry dle vlastního výběru z nabídky, která se nachází v příloze soutěžních podmínek a byla zveřejněna na www.cenapp.cz v den vyhlášení soutěže nebo poskytnuta soutěžícím prostřednictvím sekretáře soutěže.
Vyhlašovatel
Společnost Petra Parléře, o.p.s.
Porota
Závislí členové poroty a náhradníci:
PhDr. Allan Gintel
Ing. arch. Tomáš Hradečný
Nezávislí řádní členové:
Ing. arch. Pavel Hnilička
Ing. arch. Ivan Hnízdil
Ing. arch. MgA. Alena Hýblová
Ing. arch. Milan Körner
Akad. Arch. Petr Kovář
Prof. Ing. arch. Miroslav Masák
Ing. arch. Jan Sedlák
Ing. arch. Jaroslav Wertig
Cena Petra Parléře 2008
Částka 200 000,-
Vítkov – Ing. arch. Martin Rosa, Ing. arch. Jan Kratochvíl
Hodnocení poroty
Z hlediska historie hřbitov odráží současnou situaci v bývalých Sudetech, kde velkorysé záměry tvůrců kulturního prostředí byly zapomenuty......
Naplněné zadání této soutěže spatřuji zejména v "estetizaci" prostoru hřbitova s důrazem na citlivou přestavbu smuteční síně. Kromě provozně technických podmínek návrh vhodně doplňuje sochařskou výzdobu hřbitova na kompozičním principu latinského kříže, u jehož středu je socha Kristova a na koncích ramen kříže byly umístěny plastiky atributů 4 evangelistů.
Adjustace (grafika) podání je dobrou vypovídací schopností. Kvalita návrhu spočívá v citlivém a kreativním přístupu autorů, kteří k historicky danému konceptu tj. půdorysu kříže přistupovali s pokorou.
Komplexnost řešení je dána nejen harmonizací původního návrhu a dnešních požadavků (vsypová loučka, kolumbarium), ale i vytvořením řádu v organizaci jednotlivých částí hřbitova.
Cena Hochtief CZ
Částka 50 000,-
Svatobořice-Mistřín – DI Jan Proksa, DI Lucie Vencelidesová, Akad. arch. Michal Šrámek
Hodnocení poroty
Autoři se invenčním způsobem zhostili tématu, které není jednoduché. Svatobořice-Mistřín je obnovené “dvojsídlo“, které v takovéto podobě nemá přirozené jádro. Plocha na křížení hlavní a vedlejší (poutní cesty) silnice je místem, kde v problematicky přestavěné budově sídlí obecní úřad a „dům kultury“ a které je znešvařeno provizorními objekty (stavebniny, stánky a boudy…). Přesto, že pro to není vybaveno, stává se každoročně centrem tradičních mezinárodních folklorních slavností.
Návrh vytváří vhodné příležitosti a objekty pro tuto vyjímečnou akci (krytá venkovní
Terasa, reprezentativní restaurace…) a správně spíše nežli cosi jako „náměstí“ definuje bohatší strukturu se zachovaným měřítkem vesnice, téměř „zábavní park“, který v sobě zároveň nese potenci sloužit a být živý po celý rok, zkrátka „prostor pro život“ (dětské herní objekty, budova stadionu, odpočinkové plochy, parkování apod.). Řešení zeleně ve formě vinohradu má kompoziční i symbolický význam.
Cena Staveb silnic a železnic
Částka 50 000,-
Jeseník – Ing. arch. Zbyněk Ryška, spolupráce Ing. arch. Petr Baletka
Hodnocení poroty
Ústředním prvkem návrhu je budova nové knihovny. Koncipovaná je jako analogie s rajským dvorem obklopeným ambitem. Úroveň jejího dvora je snížena o půl patra oproti okolí, vstoupit do něho (či projít skrz) je možné přes dvě podlouhlá venkovní schodiště. Nízká hmota knihovny o přibližně čtvercovém půdorysu je vložena do stávajícího členitého klášterního dvora, čímž vzniká několik nových prostor. Z prezentace projektu není bohužel úplně jasné, jaké tyto prostory jsou. Hodnotitelská rada si kladla otázky:
- Parazituje budova na daném prostorovém rámci nebo ho spíš obohacuje?
- Přináší stávajícímu klášternímu komplexu nový řád nebo na něj rezignuje a řád pocítíme až při vstupu do nové budovy?
Budova samotná je architektonicky kvalitní. Inspirace rajským dvorem a návrhem L. Kahna přesvědčují o tom, že její umístění není náhodné.
Není pochyb o tom, že by navrhovaná budova byla pro místo přínosná a každodenně využívaná. Umístění ostatních provozů do rekonstruované budovy KORD je v tomto kontextu vhodné.