Jednokolová veřejná projektová architektonická soutěž.
Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu nábřeží řeky Lužnice v Plané nad Lužnicí. Nábřeží se nachází v těsné vazbě na centrum města, které bude revitalizováno dle vítězného návrhu architektonické soutěže, která proběhla na přelomu roku 2013/2014. Řešeným územím je pravý břeh řeky Lužnice v délce přibližně 800m, v místě jsou zrealizovány protipovodňové úpravy a vybudována stezka pro pěší a cyklisty. Cílem soutěže bylo získat architektonický návrh mobiliáře, výsadeb a prvků, které nábřeží zapojí do veřejného prostoru města a zdůrazní jeho rekreační potenciál.
Vyhlašovatel
Město Planá nad Lužnicí
Zákostelní 720, 391 11 Planá nad Lužnicí
Zplnomocněný zástupce vyhlašovatele: Ing. Jiří Šimánek, starosta
Tel: 381 291 167
E-mail: [email protected]
Sekretář soutěže
Ing. arch. Iveta Nesrovnalová
Betlémská 275, 390 01 Tábor
Tel: 723 921 119
E-mail: [email protected]
Řádní členové poroty - závislí
Ing. Stanislav Vyhnal, místostarosta města Planá nad Lužnicí
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 40 000,-
Ivar Otruba, Kateřina Čadková, Jakub Kovář, Tomáš Popelínský, Kateřina Sapáková
Hodnocení poroty
Autor řeší charakter jednotlivých míst způsobem odpovídajícím jejich významu ve městě a pracuje s odkazem na historii. Citace historických prvků je však v některých místech příliš formální, připomenutí vorařství v podobě lavic a pražců není zcela zvládnuté a působí ne zcela srozumitelně. Návrh správně akcentuje důležité vazby na centrum města a vhodně navrhuje řešení jednotného oplocení na rozhraní veřejného a soukromého prostoru. V prostoru u cukrárny je nejednoznačný návrh jedné či dvou řad stromů, u sochy Sv. Jana Nepomuckého větší rozsah zadlážděné plochy stírá venkovský charakter prostoru. V návrhu je nutné reflektovat zásobovací trasy do obchodního domu a základní školy. Nepřesvědčivé je zobrazení prostoru u stánku s občerstvením a taktéž délka a rozsah betonového schodiště. Princip dřevěných sedáků na betonových schodech však hodnotíme kladně a lze jej opakovat i v dalších přístupech k vodě. Typologie stánku vhodně řeší různé druhy provozů v průběhu roku. Prostor u domova s pečovatelskou službou je správně definován živým plotem, avšak rozhodnutí řešit jej formou městského parčíku s kompoziční zelení nepovažujeme za vhodný. Program a náplň aktivit v území u sauny je přiměřený, dobře je řešen stromový háj s posezením u budovy. Zvolený typ osvětlení je vhodně vybrán jako směrový, osvětlující pouze stezku pro pěší a cyklisty, další použité mobiliářové prvky však mají příliš městský charakter. Návrh zeleně reaguje i na širší prostorové vazby a vhodně rámuje pohled na kostel z opačné strany řeky. Oceňujeme graficky přesvědčivou prezentaci návrhu a důkladnost zpracování.
Částka 40 000,-
Jan Psota st. / spolupracující osoby: Jan Augustin, Iveta Horáková, Zbyněk Buchta, Tomáš Bezchleba
Hodnocení poroty
Autor dobře identifikoval problém nábřežní stezky, totiž její úzký profil a potřebu lokálního rozšíření, které je řešeno přiměřeným a zároveň důmyslným způsobem, který podporuje lineární charakter vodního toku. Doporučujeme zvážit rozšíření profilu stezky ve střední části území. Oceňujeme hledání integrovaného řešení pro mola na břehu stezky, které zahrnuje princip kotvení lodí, rozšíření prostoru i nástup k řece bez potřeby řešení mobilních mol umístěných na hladině řeky. Tento způsob rozšířený pobytové plochy za linii protipovodňové zdi je však nutné konzultovat se správcem povodí. Na rozdíl od jiných návrhů je připomenutí historie vyjádřeno adekvátně prací s detailem a povrchy dřeva. Slabinou návrhu je neprůkazné řešení prostoru u domova s pečovatelskou službou. Autor graficky zdařile prezentuje provázanost řešení s centrální částí města. V detailu však nejsou řešeny příjezdy k soukromým pozemkům a dílčí ztvárnění neumožňuje zásobování objektů. Umístění altánu na přečerpávacím objektu je nepřijatelné. Doporučujeme zahrnout do řešení i solitérní zeleň za linií protipovodňové zdi, prověřit šikmé parkování v ulici směřující k soše Sv. Jana Nepomuckého a dopracovat způsob kotvení u navrženého typu mola. Monokulturní výsadby okrasných travin je vhodnější nahradit jiným prvkem více odpovídajícím charakteru místa.
Částka 20 000,-
Josef Hlavatý, Lenka Hlavatá
Hodnocení poroty
Oceňujeme jednotný ráz architektonického řešení, který přesto není formální, nábřežní linie je od městského prostoru oddělena jasným přechodovým prvkem. Koncepční schéma je přesvědčivé a rozsah navržených úprav je přiměřený potřebám města a realizovatelný. Dopracované jsou prvky vzrostlé zeleně, jednotný mobiliář a kompoziční propojení altánu s řekou v prostoru u domova s pečovatelskou službou. Problematická z hlediska údržby a průtoku jsou kolmo umístěná úzká dlouhá mola a jejich velké množství v řešeném území. Prvek konzolového mola je konstrukčně nevhodný pro manipulaci při povodňovém ohrožení. V porovnání s ostatními návrhy chybí detailnější program náplně veřejného prostoru, větší promyšlenost konceptu a integrovaná řešení. Návrh nenabídl řešení, které by zásadně zlepšilo rekreační charakter místa, je prezentována jednolitá typologie veřejného prostoru bez diverzifikace užívání jednotlivých ploch, například v prostoru u sauny.