Předmětem této konstrukční soutěže Energeticky efektivní dům se skládanou střechou byly architektonické studie, které v architektonickém, projektovém a dispozičním řešení maximálně využily možnosti kompletního cihlového systému POROTHERM včetně malt, omítek a ostatních výrobků Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. jako jsou např. lícové cihly TERCA Klinker apod.
Předseda poroty
Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., Fakulta stavební ČVUT v Praze
Řádní členové poroty - závislí
Řádní členové poroty - nezávislí
Doc. Ing. arch. Iva Poslušná, Ph.D., Fakulta architektury VUT v Brně
Náhradníci poroty - nezávislí
Doc. Ing. František Kulhánek, CSc., Fakulta stavební ČVUT v Praze
Hlavní cena POROTHERM DŮM 2011 - Energeticky efektivní dům se skládanou střechou
Částka 37 500,-
Bc. Pavel Steuer, Bc. Ondřej Stehlík
Hodnocení poroty
Projekt představuje velmi jednoduchý objem klasického venkovského rodinného domu se šikmou střechou, bez zbytečných přídavků, s klidnou střechou bez vikýřů a jen s minimem střešních oken. Fasáda je z režného zdiva. Samostatný přístřešek na auto se skladovacími komorami je představen mezi dům a ulici a je připojen pouze lehce působící stříškou. Dispozice je nečekaně velkorysá. Přízemí je děleno na soukromou část pro rodiče s vlastním hygienickým vybavením a vlastní terasou a na společnou část obytnou a společenskou s kuchyňskou linkou a s přímým výstupem na jednu z teras do zahrady. Obytný prostor je otevřen přes dvě podlaží až do šikmého podhledu střechy. V patře jsou pokoje dětí, které mají vlastní hygienické vybavení a jsou doplněny relaxačním prostorem otevřeným pavlačí (s knihovnou) do obývacího prostoru. Dům představuje dostatečně pohodlné bydlení pro klasickou rodinu, byť s nedostatkem úložných prostor. Vzhledem k celkové úrovni architektonických studií byla udělena dělená Hlavní cena.
Hlavní cena POROTHERM DŮM 2011 - Energeticky efektivní dům se skládanou střechou
Částka 37 500,-
Ing. arch. Libor Kaplan
Hodnocení poroty
Projekt představuje velmi jednoduchý objem klasického rodinného domu s šikmou střechou, se všemi stěnami v režném zdivu. Zajímavým ozvláštněním jsou důsledně uplatňované výrazné rámy kolem výstupů do exteriéru (kolem skleněných stěn s dveřmi na terasu), které mají svou odezvu i v řešení propojení stavby s přístřeškem na vozidlo a skladovým přístavkem. Stavba má minimum okenních otvorů ve stěnách, více střešních oken, které neruší jednoduchost stavby. Navržená dispozice je velmi úsporná, bez zbytečných prostorů a znejisťujících vazeb, je přehledná, dělená do dvou podlaží – přízemí je rodinně společenské, patro soukromě obytné. V rámci úsporného řešení je užito zatočené schodiště bez podesty, s obloukovitě uspořádanými rameny, což může v užití být méně pohodlné. V patře se třemi ložnicemi by bylo vhodnější vytvořit dvě samostatné koupelny. Navržená je dostatečně velká, ale s ne zcela vhodným vybavením (chybí sprchový kout) a rozmístěním předmětů. I přes sklady sportovních potřeb má dům nedostatek úložných prostor (pro domácí potřeby…). Vzhledem k celkové úrovni architektonických studií byla udělena dělená Hlavní cena.
Zvláštní cena Ministerstva pro místní rozvoj
Částka 50 000,-
Ing. arch. Jan Hořejší, Ing. arch. Vít Podráský
Hodnocení poroty
Projekt nabízí dům z režného zdiva, jednoduchého uzavřeného objemu s nízkým sklonem střechy, s velkými skleněnými stěnami v přízemí a jinak minimalizovaným počtem okenních otvorů (bez střešních oken). Vedle domu je volně připojen přístřešek pro auta se zahradní dílnou (bez něj by dům mohl být postaven i jako dvojdomek). Dispozice domu je dělena do dvou úrovní. V přízemí je na celou délku domu otevřený obytný společenský prostor s kuchyní. Do patra se vychází po rovném schodišti podle vnější zdi. Patro je soukromé, obsahuje tři ložnice, z toho jedna je předpokládaná jako rodičovská. Pro všechny je však navržena jen jedna koupelna se záchodem v jednom prostoru, což by činilo užívání jen málo pohodlné. Nedostatečně jsou navrženy úložné prostory.
Zvláštní cena Státního fondu rozvoje bydlením
Částka 50 000,-
Martin Bělkovský
Hodnocení poroty
Jednoduchý dům s možností etapovité výstavby má dobrý potenciál pro vytváření ucelených skupin. V první fázi má jednoduchý dvoupodlažní objem na obdélníkovém půdorysu, s ne zcela přesvědčivým rozložením oken neurčité velikosti. V přízemí má společenskou část, v patře dvě ložnice a koupelnu a samostatné WC. Chybí úložné prostory (i ty základní na oblečení). Schodiště do patra je vedeno přímo z obytného prostoru, zalomené, bez podesty, se šikmými stupni (nabízí se otázka energetické náročnosti takového upořádání). V druhé fázi lze dostavět kolmé křídlo v přízemí, kde je vytvořen samostatný dostatečně komfortní druhý byt (nejen pro prarodiče). S tím vznikne u ložnice rodičů rozlehlá terasa. Ani ve 2. fázi není dostatečně uspokojivě vyřešen problém úložných prostor.
Zvláštní cena Vydavatelství Business Media CZ
Částka 30 000,-
Ing. arch. Martin Franěk, Ing. Roman Brzoň
Hodnocení poroty
Návrh domu je založen na jednoduchém půdorysu obdélníku, v němž je velmi úsporná, i když ne bezchybná dispozice – např. ložnice rodičů s koupelnou přístupnou přes chodbu (a v těsné návaznosti na zádveří, přístup do obývacího prostoru pouze přes kuchyň, resp. kolem kuchyňské linky). Obývací prostor je dvoupodlažní. V patře prostory výhradně pro děti, správně se samostatnou koupelnou, ale s nedostatkem úložných prostor. Objem domu, který je navržen z režného zdiva, je ozvláštněn tvarováním střechy, hřeben je veden úhlopříčně – je však škoda, že tento nápad nemá odezvu ve vlastním výrazu domu.