Předmět soutěže: Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu rekonstrukce Průmyslového paláce a výstavby podchodu pod Průmyslovým palácem propojujícím vstupní část výstaviště v Praze 7 s prostorem Křižíkovy fontány.
Výstava soutěžních návrhů bude probíhat od pátku 11. 6. 2010 od 13 hod. do pátku 25. 6. 2010, každý všední den od 10 do 12 hod. a od 13 do 17hod. v budově č. A Útvaru rozvoje hl. m. Prahy, Vyšehradská 57, 128 00 Praha 2.
Vyhlašovatel
Hlavní město Praha
Řádní členové poroty - nezávislí
Řádní členové poroty závislí:
Ing. Jiří Toman
JUDr. František Hoffman
Mgr. Jan Kněžínek
Náhradníci poroty - nezávislí
Náhradníci poroty nezávislí:
Ing. arch. Petr Kolář
Náhradníci poroty závislí:
Ing. Radek Svoboda
Ing. Ivan Vinš
PhDr. Michael Zachař - ředitel NPÚ
Částka 600 000,-
Cigler Marani Architectst, a.s.
Hodnocení poroty
Smělý urbanistický koncept návrhu rozvíjí řešené území směrem do areálu Křižíkovy fontány a vytváří tak před severním průčelím Průmyslového paláce velkorysý volný prostor odpovídající významu a měřítku této historické stavby. Zrušení pavilónů v areálu Křižíkovy fontány a určitá kompenzace výstavních ploch z těchto pavilónů v nových prostorách vytvořených pod navrhovaným landscapem se porotě jeví jako dobré řešení, jak pro Průmyslový palác, tak i pro celý Výstavní areál. Odstranění vstupní brány do areálu výstaviště, vytvoření jednoduchého parteru s charakterem promenády před hlavním vstupem do objektu Průmyslového paláce, ve kterém je organicky zapuštěn vstup do podzemí a průchodu a průchodu pod palácem, je přesvědčivým řešením. Návrh očišťuje jižní průčelí Průmyslového paláce od pozdějších přístaveb a navrhuje maximální autentičnost objektu – levé křídlo je navrženo jako replika, u pravého křídla se předpokládá rekonstrukce. U návrhu lze předpokládat, že navrhované materiály, konstrukce a technologie jsou racionální a vhodné.
Částka 400 000,-
ABM architekti, s.r.o.
Hodnocení poroty
Jako hlavní kvalitu návrhu vyzdvihla porota nosnou myšlenku konceptu, kterou je jednoznačně akcentování významu středního křídla paláce, a to jak ve smyslu architektonického významu objektu (hodnota symbolu objektu v podobě z 19. století), tak ve smyslu zachování, uvolnění a posílení významu kompoziční osovosti ve smyslu urbanistického řešení. Oceňována je velkorysost návrhu jako celku. Umístění hlavního vstupu do středního křídla paláce v úrovni přízemí a umístění podchodu do vedlejší submisivní polohy (jak ve smyslu urbanistické tak i funkčním), je porotou vnímáno jako vhodné. Porota zároveň oceňuje myšlenku učinění střední haly paláce centrálním bodem nejen samotného paláce, ale celého území. Technologie dostavby levého křídla spočívající v použití moderní technologie při dosažení stejného hmotového a prostorového působení původního objektu je porotou shledávána jako adekvátní přístup. Snaha o dosažení autenticity dostavovaného křídla je docilována přesvědčivými architektonickými prostředky přesné formy.
Částka 200 000,-
KEY-TECH, s.r.o.
Hodnocení poroty
Porota oceňuje předložené ucelené a koncepční urbanistické řešení rekonstrukce a revitalizace areálu, které nastiňuje vize dalšího rozvoje a vyhodnocuje i negativa stavu navazujících oblastí, zvláště oblasti Křižíkovy fontány. Hlavní vstup je umístěný v ose a urbanistické uvolnění prostoru v celé délce nástupu je v hlavním objemu elegantní. Vyústění podchodu na severní fasádu ke Křižíkově fontáně není průkazně dokumentováno. Fixace návrhu na umístění expozice Slovanské epopeje je posuzováno pouze jako další výstavní univerzální prostor.
Obnova levého křídla je řešena ve formě rekonstrukce. Vyřešení dostavby levého křídla jako rekonstrukce s použitím moderních technologií je porotou shledáváno jako adekvátní. Návrh je v oblasti ocelových konstrukcí erudovaný. Návrh ponechání přístavby z 50. let 20. století u hlavního vstupu, který bude nesporně předmětem diskusí v památkové obci, chápe porota jako jedno z možných řešení, ale nepřiklání se k němu.