Předmětem soutěže bylo zpracování urbanisticko - architektonické studie - návrhu rekonstrukce stávajícího pavilonu velkých savců a jeho okolí na expoziční celek „Amazonie“.
Vyhlašovatel
Zoologická zahrada hl. m. Prahy
Řádní členové poroty - závislí
Mgr. Jaroslav Šimek,PhD., náměstek ředitele Zoo Praha,
Ing. Petr Sumerauer, vedoucí stavebního oddělení ZooPraha.
Řádní členové poroty - nezávislí
Částka 1 000 000,-
Len+k architekti s. r. o.
Hodnocení poroty
Tento návrh byl porotou jednoznačně vyhodnocen jako nejvhodnější, a to jak z hlediska architektonického, tak z hlediska provozně technického. Vnější vzhled je v souladu s požadavky na maximální začlenění objektu do krajinného kontextu Zoo. Ze všech předložených návrhů předložil nejzajímavější a nejvhodnější řešení vnitřního prostoru a expozic a současně nejlépe řeší zoologicko - provozní požadavky. Zachovává v max. míře stávající konstrukci, přičemž současně vytváří zcela novou architektonickou kvalitu. Beze zbytku řeší protipovodňovou ochranu pavilon u a také otázku TZB. Celkové kvality návrhu jsou originálnost, účelnost a hospodárnost. Soutěžní návrh je na výrazně vyšší kvalitativní úrovni oproti ostatním návrhům.
Neudělena.
Hodnocení poroty
Částka 400 000,-
Echorost architekti
Hodnocení poroty
Porota kladně hodnotila především vnější výraz budovy a začlenění do krajinného kontextu Zoo a pečlivé a věrohodné propracování soutěžního návrhu. Prostorová kvalita expozice je limitována zvoleným plošným zastřešením stavby. Nicméně zvolená konstrukce je hospodárná a zachovává větší část původní stavby. Zoologicko provozní řešení nebylo ani po dopracování přijato kladně. Protipovodňová ochrana je řešena z velké části nově zbudovanou předsazenou stěnou, čímž se zvyšují investiční náklady akce. Řešeni TZB odpovídá požadavkům zadání.
Odměna
Částka 200 000,-
PROJEKTIL ARCHITEKTI s. r. o.
Hodnocení poroty
Vnější architektonický výraz je citlivý k areálu Zoo. Zvolený tvar zastřešení umožňuje vznik vhodně vysokého vnitřního prostoru. Návrh expozice je zpracován vůči zadání přijatelně, avšak příliš schematicky, rozpor mezi ilustracemi a řezy. Ilustrace vnitřního prostoru je zavádějící, protože vzbuzuje dojem integrálního osvětlení. Ačkoli se jedná o ekonomicky relativně přijatelné řešení, záporem je značné bourání původní konstrukce. Řešení protipovodňové ochrany není pro Zoo přijatelné, protože předpokládá mobilní zábrany, jejichž instalace není s ohledem na nutnou evakuaci ostatních prostor Zoo z časových důvodů možná. Řešení TZB odpovídá požadavkům zadáni.
Odměna
Částka 100 000,-
AND, spol. s r. o., architektonický atelier
Hodnocení poroty
Navržený objekt je relativně vhodně začleněn svým vnějším vzhledem do kontextu Zoo. Zvolená konstrukce umožňuje vznik vnitřního prostředí s rozdílnými výškami. Expozice není příliš vhodně řešena z pohledu Zoo - herní prvky a pralesní bufet zabírají expoziční plochu pro zvířata, obecně je nadužito antropomorfních prvků v expozicích. Návrh vyžaduje demolici větší části původní stavby, což je v rozporu se zadáním. Není jasný podpěrný systém střešní konstrukce. Protipovodňová ochrana je řešena novou obvodovou zdí, což přinese zvýšení investičních nákladů stavby. TZB je řešeno řijatelně.
Odměna
Částka 100 000,-
CASUA spol. s. r. o.
Hodnocení poroty
Navržené řešení je z hlediska vnějšího vzhledu pragmatické, nicméně není příIiš vhodně zakomponováno do kontextu Zoo. Vnitřní prostředí skrývá šanci kvalitního prosvětlení, avšak návrh expozice tuto přednost nevyužívá. Do halových prostor situuje převážně návštěvnické komunikační plochy na úkor expozic. Příhradová nosná konstrukce zastřešení by musela být ve své spodní rovině doplněna zasíťováním pro ochranu před zraky ptáků. Návrh vyžaduje bourání větší části původní konstrukce' což je v rozporu Se zadáním. Nová nosná konstrukce střechy je navržena ekonomicky a totéž lze konstatovat i o protipovodňových opatřeních. Řešení TZB je relativně schematické a neřeší čištění bazénových vod.