Předmětem soutěže byl:
a) návrh jednotného výtvarného principu Techmania Science Center
b) architektonicko-výtvarné řešení interiérů SCIENCE CENTRA umístěného v hale č. 55 a PLANETÁRIA umístěného v budově č. 56,
c) uspořádání prostoru expozic (expozičního prostoru) a prostoru pro předvádění prezentací a pro edukační programy SCIENCE CENTRA.
Vyhlašovatel
Techmania Science Center, o.p.s., Tylova 1/57, 316 00 Plzeň, statutární zástupce: Mgr. Vlastimil Volák
Řádní členové poroty - závislí
Mgr. Vlastimil Volák
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Mgr. David Lobotka
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 60 000,-
Atelier Velehradský, s.r.o. - Ing. arch Tomáš Velehradský, Ing. arch. Tereza Velehradská
Hodnocení poroty
Návrh čistě a jednoduše řeší výstavní prostory hlavní expozice. Autor pracuje s moderními materiály na vysoké technické úrovni a umožňuje tak vytvořit provozovateli identicky zajímavou a hodnotnou expozici. Návrh není v některých momentech dotažen (např. flexibilita prostoru, má však potenciál pro další dopracování.
Přístup k řešení interiéru planetária se jeví jako čistý jednoduchý s respektem k hodnotné konstrukci lepených vazníků. Světlý interiér s tmavou podlahou působí přesvědčivě.
Jako problematické se jeví řešení vlastního loga, které nekoresponduje s moderně pojatým a hravým interiérem.
Částka 40 000,-
Archilab, s.r.o. - Ing. arch. Martin Řežábek
Hodnocení poroty
Tento návrh nabízí zajímavé výtvarné a prostorové řešení všech prostor, které má potenciál, dá se na něm dále stavět a rozvést ho. Zejména návrh hlavního expozičního prostoru nabízí variabilní řešení pro proměnlivost expozic dle potřeb vyhlašovatele. Doporučením poroty je celkový koncept více propojit a výtvarně sjednotit
3. snížená cena
Částka 30 000,-
Roman Kastl, Kamil Slavíček, Hana Kašparová
Hodnocení poroty
Návrh zaujal zdařilým zpracováním loga ve všech jeho podobách.
Návrh vstupního prostoru plnil požadavek na „multifunkční prostor, odrážející grafickou koncepci …“. Na druhé straně autoři projevili snahu prolnout i tento pragmatický prostor s návaznou Expozicí prostřednictvím protažené dřevěné struktury „kokonu“ nad foyerem. Zde začíná problémová otázka, zda velkorysá všeobjímající struktura nedojde časem ke své tvaroslovné, formální a nakonec i orientační inflaci (všechny tematické zóny pod ní působí stejně!).
Druhou obdobnou otázkou je, zda měřítko kokonu a kontrastního kvádru jako druhého komponentu bude ve skeletu dvojhaly s expozicemi ještě čitelné. Ocenění hodné je, že tento návrh jako jediný zkoumal prostorové vazby i v řezu, se snahou dostat návštěvníky do další výškové úrovně. Je to odvážné, ale s nebezpečím, že kvůli bezpečnostně požárním důvodům to nebude možné, nebo za cenu extrémních nákladů. Bez zprovoznění vyšších úrovní se tak dřevěná struktura může stát pouhým gigantickým dekorem.
Koncept Planetária s odpromítanou zemskou sférou a mnoha levitujícími exponáty a graficky pojednanou podlahou neuráží, ale zároveň nepřináší nic zásadně nového.
Výborný grafický nápad a odvážná, byť spíše nereálná koncepce hlavních prostor, posunula tento návrh mezi tři vybrané do druhého kola hodnocení, což umožnila celková úroveň zaslaných návrhů.