Předmětem této soutěže o návrh bylo zpracování architektoniko-krajinářského návrhu revitalizace Havlíčkova náměstí v Žatci s cílem oživení místa a transformace na důstojné centrum sídliště Podměstí. Součástí návrhu mělo být propojení okolních budov a navazujících ploch, které s náměstím souvisí a ovlivňují jeho využití. Místo by se díky úpravám mělo opět stát navštěvovaným a využívaným centrem žateckého Podměstí.
Cílem soutěže bylo získat kvalitní architektoniko-krajinářský návrh obnovy náměstí a přilehlých ploch, který bude podkladem pro zpracování navazující projektové dokumentace.
Otevřená jednofázová otevřená projektová urbanisticko-krajinářská soutěž.
Web soutěže: http://zatec.cityupgrade.cz/.
Vyhlašovatel
Město Žatec
náměstí Svobody 1, 438 24 Žatec
Statutární zástupce: Mgr. Zdeňka Hamousová, starostka města
Organizátor
City Upgrade s.r.o.
Sekretář soutěže
Ing. arch. Lucie Kadrmanová Chytilová
City Upgrade s.r.o.
čp. 221, 675 56 Dukovany
Tel: + 420 739 415 901
e-mail : [email protected]
Předseda poroty
Řádní členové poroty - závislí
Jaroslav Špička, místostarosta města Žatec
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Přizvaní odborníci:
Odborník na zeleň a krajinu, geobotanik;
Odborník na architekturu brutalistní architekturu;
Oborník na dopravu.
Částka 300 000,-
Objektor architekti s.r.o.
MgA. Václav Šuba
MgA. Jakub Červenka
,
Ing. Pavlína Malíková,
Ing. Aleš Steiner
Spoluautoři:
,
Hodnocení poroty
Porota oceňuje vysokou úroveň projektu a kvalitní grafické zpracování předložené prezentace. Po obsahové stránce je návrh kladně hodnocen zejména díky vhodné reinterpretaci stávající morfologie, která je nejen citlivá, ale také zcela přesvědčivá. Jisté zjednodušení a stylizace totiž jednoznačně prospívá přehlednosti v území a variabilitě využití veřejného prostoru. Velkou kvalitou návrhu je také propracovanost nosných myšlenek. Ty jsou předneseny přehledně a srozumitelně. Porota oceňuje rozsah ideového návrhu a chápání širších vztahů, ačkoliv ne všechny myšlenky jsou v celé šíři realizovatelné.
Kladně bylo hodnoceno umístění bloku stromů při komunikaci ve Svatováclavské ulici, která pomyslně uzavírá veřejný prostor z východní strany, při detailnějším zpracování však bude nezbytné myslet na průhledy směrem k historickému centru města. Vzrostlá zeleň mírně absentuje v interiéru náměstí a bude potřeba, ve spolupráci se zadavatelem, najít vhodnou rovnováhu také zde.
Diskutabilní jsou některé typy povrchů, které bude potřeba dopracovat tak, aby byly schopny odolávat dlouhodobé zátěži. Téma kruhové běžecké dráhy považuje porota za nadbytečné, ale zároveň snadno postradatelné. Přetvarování přístupové rampy do OC je jednoznačně přínosné, její osud je však závislý na další diskusi s městem a s majitelem objektu (v případě celkové rekonstrukce OC se může její přítomnost ukázat jako zbytná).
K dalšímu dopracování jsou určeny prvky mobiliáře a rozhodnutí o rozsahu sportovišť / herních prvků. Porota tyto objekty vnímá jako snadno zaměnitelné, přičemž se může v diskuzi se zadavatelem ukázat jako přínosnější pracovat mj. také s umístěním uměleckých děl.
Hodnocení přizvaných odborníků:
Z hlediska dopravy je návrh realizovatelný.
Z hlediska zeleně je negativně hodnocena absence stromů v hlavní pobytové zóně.
Z hlediska památkové péče je stopa autorského návrhu relativně nejasná.
Částka 200 000,-
NEUHASL HUNAL s.r.o.
Ing. arch. Ivan Březina
Ing. arch. Ing. David Neuhasl
, Ing. arch. Matěj Hunal
,
Hodnocení poroty
Návrh přistoupil k zadání bez sentimentu a s pohledem upřeným do budoucna. Prostor náměstí zcela nově definuje jako otevřenou, víceúčelovou plochu určenou nejširšímu spektru uživatelů, s pevným řádem definovaným ortogonální strukturou nových povrchů a do nich vysázených stromů. I přes jednotné řešení celé plochy se podařilo vytvořit prostory s rozdílnými charaktery a mírou intimity. Porota ocenila velkorysost a odvahu tohoto řešení, které je neokázalé a zcela přiměřené místu a okolnímu kontextu. Určitou pochybnost vsak vyslovila ke konkrétní skladbě herních a volnočasových prvku, jejichž intenzita by moha být menší, což se týká zejména skateparku. Návrh porota doporučuje zadavateli jako vhodný k případnému dalšímu dopracování.
Hodnocení přizvaných odborníků:
Z hlediska dopravy je návrh bez připomínek.
Z hlediska zeleně je kladně hodnocený rastr stromů, který tvoří vhodný stín. Zároveň jsou stromy podchozí a nevytváří bariéry.
Z hlediska památkové péče je záporně hodnocena ztráta identifikace s původním návrhem.
Částka 100 000,-
Ing. arch. Akad.arch. Jan Hendrych
Ing. arch. Matěj Čunát, MgA. Miroslav Chmel, MgA. Eliška Málková, MgA. Marie Štefanová, Ing. arch. Karolína Roschl, DiS., MgA. Jana Voňková
Hodnocení poroty
Návrh charakterizuje snaha o napojení historického odkazu Slunečného náměstí s realitou současnosti. Prostor Havlíčkova náměstí člení na několik podprostorů. Porota hodnotí pozitivně předprostor KD Moskva. Kaple se stává součástí náměstí a není odsouzena být pouhou kulisou. Předprostor před nákupním domem je adekvátně dimenzován a nabízí možnost propojení s kulturním domem. Široká škála povrchů nemá sjednocující funkci, právě naopak. Jejich poměry a skládání postrádají logiku. Mlatový povrch před intenzivně používanou poštou postrádá opodstatnění. Informace o propojení parteru obchodního domu je velmi dietní. Parkoviště za domem se omezuje na grafické ztvárnění povrchů. Bez stromů jde víceméně o potvrzení statusu quo – bez výrazného zlepšení. Ač se náhlé odvolává na historické kořeny, návrh arch. Stelziga, tato reinterpretace se lísá spíše vizuálně, než aby přesvědčila svým detailem. V plánu chybí jakýkoliv odkaz na navrhované výšky nebo vrstevnice. Ač je návrh profilován intenzivním vnitřní strukturou zeleně, je s podivem že druhová jména obsahují tolik chyb.
Návrh se snaží o spojení dvou časových realit místo dialogu nabízí několik paralelních monologů a v hledání společné řeči zůstává na půli cesty.
Hodnocení přizvaných odborníků:
Z hlediska dopravy je nedostatečně dořešeno parkování v mlatové ploše bosketu.
Z hlediska zeleně je negativně hodnoceno výběr stromů – břízy (nevhodné do městského prostředí), plodící ovocné stromy (nevhodné do tak vytíženého pobytového prostoru), výběr velkého množství trávníků – složitá údržba.
Z hlediska památkové péče je kladně hodnoceno autorské řešení vodních prvků.