Předmětem soutěže bylo zpracování architektonicko-urbanistického návrhu revitalizace nám. Míru v Tišnově. Cílem revitalizace měla být úprava centrálního náměstí jako hlavního reprezentativního a pobytového veřejného prostranství města Tišnova. Budoucí podoba náměstí měla na základě revize a případné reorganizace stávajícího funkčního využití a prostorového uspořádání nabídnout inspirativní prostor pro současné potřeby desetitisícového historického města. Součástí podkladů bylo podrobné zadání, založené na koncepci rozvoje města a veřejné diskuzi.
Jednofázová otevřená projektová architektonicko-urbanistická soutěž.
Vyhlašovatel
Město Tišnov
nám. Míru 111
666 19 Tišnov
IČ: 00282707
zástupce vyhlašovatele:
Sabina Dvořáková
projektová manažerka, Odbor investic a projektové podpory, Město Tišnov
e-mail: [email protected]
Organizátor
PhDr. Markéta Pražanová / Ing. Markéta Kohoutová
Sekretář soutěže
PhDr. Markéta Pražanová
Legií 417, 375 01 Týn nad Vltavou
e-mail: marketa.prazano[email protected]
Poddodavatel:
Ing. Markéta Kohoutová, K Vinicím 50, 164 00 Praha
e-mail: [email protected]
Řádní členové poroty - závislí
Ing. Karel Souček, 1. místostarosta
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Ing. Václav Šikula, místostarosta
Náhradníci poroty - nezávislí
Ing. Adolf Jebavý
Přizvaní odborníci a experti:
Na dopravu
- Luboš Dvořáček, odbor dopravy
Na městský rozvoj
- Ing. arch. Zdeňka Vydrová, městská architektka Tišnova
- Ing. Luboš Chvíla, předseda Komise pro rozvoj města
- Ing. Alena Doležalová, vedoucí odboru územního plánování
- Bc. Soňa Matušková, vedoucí odboru stavebního řádu
Na investice
-Ing. Miroslava Vyhňáková, vedoucí Odboru investic
- Bc. et Bc. Yara Sukeníková, vedoucí Odboru správy majetku a komunálních služeb
Na krajinářskou architekturu a modro-zelenou infrastrukturu
- Ing. Mgr. Eva Jeníková, krajinářská architektka
Na veřejnou zeleň a veřejná prostranství
Ing. Václav Drhlík, krajinář
Na klimatické změny
- Jan Křehlík, zastupitel.
Porota může v průběhu soutěže požádat zadavatele o přizvání dalších odborníků.
Částka 230 000,-
M&P Architekti
Petr Velička,
Ing. Markéta Veličková
Hodnocení poroty
Návrh výborně postihuje otázky či problémy úkolu revitalizace náměstí a přináší na ně jasné odpovědi a přesvědčivá řešení. Výborně řeší východní hranu náměstí, když vytváří jeho přímé, městské propojení s Kostelní ulicí a tedy se vstupem do kostela sv. Václava. Současně tak zkracuje délku terénního převýšení. Urbánní schodiště, které ho artikulovaně překonává, má v severovýchodním rohu podobnou délku ramen a tedy formu kvazi amfiteátru, vhodně stíněného korunami stromů. Vozovka v podélném směru je realisticky vedena téměř shodně se současnou, což snižuje intervence do podloží spojené s jejím posunem a dále vytváří široký chodník podél budov s komerčním parterem na západní straně náměstí. V něm umístěná alej podporuje kompaktní formu veřejného prostoru náměstí. Na jeho nepravidelný tvar návrh dobře reaguje jasným ale geometricky „otevřeným“ ornamentem dlažby, který se tak vyhýbá estetické kolizi na hranách, které lichoběžníkovou plochu vymezují. Předjezd před radnici je kultivovaně navržen, totéž platí o parkování, vegetaci a kašně bez doprovodu stromů. Za slabinu jinak velmi kultivovaně a erudovaně zpracovaného návrhu porota považuje formu obou nově navrhovaných objektů na severozápadním a jihozápadním rohu náměstí. Nároží při ústí Dvořákovy ulice je stavebním pozemkem a jeho využití pro venkovní parkovou čítárnu je nerealistické. Nároží pošty, tedy ulice Bezručovy je řešeno elegantně s přímým sklonem chodníku, což se porotě jeví jako těžko dosažitelné. Porota nepokládá za ideální zemní osvětlení, stejně jako podobu mobiliáře, včetně bloků pobytového schodiště. Vedení cyklostezky horní části náměstí je nevhodné. Vzhledem k charakteru pěší i automobilové dopravy na náměstí je částečné srovnání nivelety vozovky s chodníkovými plochami diskutabilní. Řešení zelené infrastruktury je dobře hodnoceno. S dešťovou vodou je třeba dále pracovat, zřejmě bude třeba se více soustředit na zachycování dešťové vody. Bylo by vhodné doplnit další vodní prvky jako mlhoviště atd.
Částka 180 000,-
P.P. Architects
Ing. arch. Pavel Pekár,
Ing. arch. Jan Procházka,
Ing. Marek Holán
Ing. arch. Lucie Čechová, Bc. Monika Mozolová, Bc. Lucie Nováková
Hodnocení poroty
Návrh řeší zadanou problematiku bezkonfliktně a přiměřenými architektonickými prostředky. Základní prostorové vazby a vztah k významným dominantám je správně vyřešen, celková artikulace prostoru vytváří jednotnou kompozici náměstí. Výškové řešení náměstí je přirozené a vychází vstříc všem hlavním požadavkům zadavatele. Traktování dlažby, rovnoběžné s průčelní frontou radnice, akcentuje celkový prostorový smysl a dobře konvenuje s odtokovými poměry. Dopravní řešení je vyhovující, kladně je hodnoceno vymezení jednotlivých funkčních ploch náměstí různými druhy dlažby a jejich oddělení obrubníky. Plošná vegetace před tzv. „stodolami“ není vhodná, stromy nestíní pobytové prostory. Odraz hmoty radniční věže v dlažbě náměstí je spíše nadbytečným prvkem, který snižuje jednoznačnost celkového prostorového řešení. Spon výsadby stromů mezi parkovacími plochami v severní části území by měl být více kompaktní. Chodník na západní straně náměstí by bylo vhodné rozšířit.
Částka 150 000,-
Ing. arch. David Balajka
Hodnocení poroty
Hlavní témata zadání jsou v návrhu dobře vyřešena. Zdařilé jsou dostavby jihozápadního i severozápadního rohu náměstí. Osa průjezdu náměstím je navržena do polohy umožňující kolmá stání i široké chodníky přistíněné stromořadím, na kterých si lze úspěšně představit čilý městský život. Řešení parkování je přiměřené. Očištěná centrální plocha s kašnou je prostorově velkorysá a z hlediska využití univerzální. Kladem je propojení hlavní plochy s Bezručovou ulicí a prostoru před „stodolami“ terénními schody. Je však otázka, zda je zvolená velkorysost adekvátní a to zvláště s ohledem na vazbu náměstí s kostelem sv. Václava, která se zdá nedostatečně využitá. Stín stromů dopadá mimo terénní schody, což zhoršuje jejich pobytovou kvalitu. Neopodstatněné jsou stromy na stinném stanovišti před radnicí. Přerušení vazby Ráboňovy a Bezručovy ulice s náměstím pro automobilovou dopravu nepovažuje porota za vhodné. Vzhledem k charakteru pěší i automobilové dopravy na náměstí je srovnání nivelety vozovky s chodníkovými plochami diskutabilní. V případě dalšího rozpracování porota doporučuje změnit napojení ulic Ráboňovy a Bezručovy na náměstí.
Odměna
Částka 42 333,-
gogolák + grasse
Ing. arch. Ivan Gogolák,
Ing. arch. Lukáš Grasse
Hodnocení poroty
Soutěžní návrh se vyznačuje kultivovaným přístupem a velmi jednoduchým konceptem, který je provedený v úsporné, avšak přesvědčivé formální podobě. Porota kladně hodnotí zejména způsob dláždění hlavní plochy náměstí s řešením odtoku dešťových vod. Řešení vegetace v hlavní ploše náměstí hodnotí porota jako nepřesvědčivé, zejména pozice stromů ve východní hraně náměstí a v okolí kašny či umístění stromů ve stíněné ploše před průčelím radnice. Celkově minimalistické řešení se propisuje také do návrhu komunikací pro pěší a vozidla v jedné úrovni a v podobném materiálu, což hodnotí porota jako nevhodné a obtížně realizovatelné vzhledem k dopravnímu zatížení komunikace i orientaci v dopravním prostoru.
Odměna
Částka 42 333,-
Ing. arch. Michal Šourek,
akad. arch. Pavel Hřebecký
Ing. arch. Alexandr Verner, Ing. arch. Kateřina Holotová, Bc. Kateřina Fišerová, Bc. Kseniya Bahdanovich, Ing. arch. Jakub Mazur
Hodnocení poroty
Kultivovaný návrh s vyváženým uspořádáním pobytových ploch náměstí a komunikačních tras. Parkovací plochy jsou minimalizovány (32 míst), část kapacity parkování se zvažuje v suterénu navrhovaných objektů. Velmi citlivé je materiálové řešení dlážděných ploch, barevnost dlažeb a cenná je i úvaha o vsaku vody do rozšířených spár v dlažbě. Zvětšení plochy chodníku před Květnicí je také jednoznačným kladem. Výhodné je řešení převýšení v severovýchodní části náměstí formou pobytových schodů se stínícími stromy. Polyfunkční objekt navržený v severozápadní části území vhodně doplňuje uliční čáru náměstí. Návrh doporučuje výstavbu bytového domu i v jižní části řešeného území s obchodní pasáží a vazbou na malý komorní prostor mezi ním a radnicí. Návrh se zabývá i technologií výsadby stromů, navrhuje soudobou progresivní metodu šetrnou ke kořenům stromů ve zpevněných plochách. Diskutabilní je tvarové řešení křižovatky u pošty a umístění májky – vánočního stromu nad ní. Ponechání parkovacích míst před radnicí se nejeví jako nutné, stejně jako podélná parkovací stání při západním okraji středové plochy náměstí.
Odměna
Částka 42 333,-
Ing. arch. Tomáš Harom
Jan Najman
Hodnocení poroty
Návrh přináší úpravu polohy komunikace v náměstí a výškové úpravy navazujících ploch u pošty a před „stodolami“. Tzv. vyrovnávací schody doplněné vodním prvkem zasahují výrazně do plochy náměstí. Toto řešení doplněné drobnou vegetací není přesvědčivé. Porota shledala za nevhodné umístění kolmých parkovacích stání do vlastní plochy náměstí doplněných stromy. V jihozápadní části návrh řeší nové prostorové uspořádání navržením veřejného prostranství s Mariánským sloupem. Podmínkou pro toto řešení je nové dopravní připojení ulice Brněnské, které by bylo s ohledem na terénní podmínky nutné doložit detailním technickým řešením s dopadem na výškové uspořádání okolních ploch.