Vyzvaná neanonymní projektová architektonická soutěž.
Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu developerského projektu „Rezidence PARK KAVČÍ HORY“.
Vyhlašovatel
Central Group a.s.
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Zplnomocněný zástupce vyhlašovatele: Ing. arch. Eva Koláčková
Tel: 731 196 995
E-mail: kolackova@central-group.cz
Sekretář soutěže
Ing. Vojtěch Martínek
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Tel/fax: 731 196 995
E-mail: martinek@central-group.cz
Porota
Řádní členové poroty - závislí
doc. Ing. arch. Roman Koucký (ředitel sekce plánování města a vedoucí Kanceláře metropolitního plánu IPR)
Mgr. Jiří Skalický (ředitel Odboru památkové péče MHMP)
Řádní členové poroty - nezávislí
Ing. arch. Adam Gebrian
doc. Ing. arch. Antonín Novák
akad. arch. David Vávra
Náhradníci poroty - závislí
Ing. arch. Ondřej Šefců (ředitel Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu)
Tomáš Ctibor, FRICS (pověřený ředitel IPR)
Ing. akad. arch. Jan Šépka (vedoucí Kanceláře projektů a soutěží IPR)
Náhradníci poroty - nezávislí
AP ATELIER / Ing. arch. Josef Pleskot
Hodnocení poroty
Návrh AP ateliéru dokázal jako jeden z mála, dobře řešit parter a zároveň práci s hmotami v dálkových pohledech. Hmoty vytváří uzavřený blok, který umožňuje denní aktivity nejen místních obyvatel. Návrh nepracuje s oplocením, jako většina projektů, ale s uzavřeným dvorem, který předpokládá různé společenské aktivity. Je tedy jasně stanoveno, co je uvnitř a vně. V tomto momentu spatřuje porota nejpřínosnější vklad do soutěže. Stavby vyrůstají v hmotových objemech od největších, po nejsubtilnější. Pět tenkých 22 patrových věží vyrůstá z nižšího 6 podlažního soklu, který spoluvytváří uzavřený blok. Z jiných pohledů se ale ukazuje úplně jiné vnímání věžových staveb, které již ztrácí svoji subtilnost i krásu.
KAVA s.r.o./ Ing. Tomáš Novotný; Ing. arch. Jakub Koňata; Jonáš Krýzl; Ing. arch. Štěpán Kubíček; Ing. arch. Mga. Jan Novotný / Spolupráce: Oto Melter, Václav Pošmourný, Michal Slyusar
Hodnocení poroty
Soutěžní návrh řešil daný úkol třemi vysokými věžemi, které připluly na elegantních vlnách funkcionalistického odkazu. Svébytný trojzubec se s odvážnou jedinečností zjevuje v horizontu Pankrácké pláně a svou bělostí je éterickou symfonií modernosti. Tři věže mají v řešeném území svoji protiváhu v šestipatrovém obytném monobloku s využitelným přízemím pro umístění vybavenosti tak, jak ji život náhodou přinese. Stejně jak je vnější výraz racionální a oproštěný, obdobně jsou i vnitřní dispozice přehledné, logické a učesané. Velkorysost vnitřního dvora je posílena tím, že části v prodloužení půdorysu tří věží v severním směru jsou nepodsklepené a tudíž se zde mohou realizovat lineárně osazené vysoké stromy.
CMC architects, a.s./ Dipl. arch. David R. Chisholm, AIA; akad. arch. Vít Máslo
Hodnocení poroty
Návrh upřednostňuje skupinový účinek různých hmot před jasnými solitéry. Pro návrh je klíčové pokračování půdorysného ortogonálního rastru stávající zástavby „pentagonu“. Tímto krokem se jednoznačně hlásí k velkorysé kompozici „středu“, jenž je do jisté míry odlišná od jiných rastrů starších sídlišť, která jsou ve své kompozici pootočena. V diskusi porota vyslovila jisté pochybnosti v souvislosti s vertikálními zahradami a s příliš formálním parterem. Je ovšem zjevné, že se jedná o schéma, které je možné rozvinout. Parter (opticky) zcela otevřený sousednímu parku splňuje zadání kontinuálního (modernistického) veřejného prostoru.