Předmětem soutěže bylo zpracování architektonicko - krajinářského návrhu řešení lokality Rozárka v Hradci Králové při uchování přírodního charakteru středové části kopce v kombinaci s návrhem využití území pro sportovně relaxační vyžití v návaznosti na plochu určenou pro funkci lesoparku.
Jednofázová veřejná ideová architektonicko-krajinářská soutěž pro mladé architekty.
Vyhlašovatel
Statutární město Hradec Králové
Československé armády 408, 502 00 Hradec Králové
tel.: +420 495 707 111
fax: +420 495 707 100
e-mail: posta@mmhk.cz
Sekretář soutěže
Ing. Dana Kolková
Československé armády 408, 502 00 Hradec Králové
tel.: +420 495 707 619
e-mail: dana.kolkova@mmhk.cz
Řádní členové poroty - závislí
Milan Jaroš – náměstek primátora pro oblast školství, sportu a životního prostředí
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Ing. arch. Jan Falta
Náhradníci poroty - nezávislí
Soutěžní porota může v průběhu soutěže navrhnout přizvání odborných znalců pouze s výslovným svolením zadavatele.
Částka 80 000,-
David Jánský
, Štěpánka Úlehlová
,
Hodnocení poroty
Porota velice pozitivně hodnotí minimalistické kultivované řešení, které s porozuměním navazuje na park na Moravském Předměstí. Návrh nechává ve své přirozené kráse zaznít hebkou křivku bývalé sjezdovky, jenž ukončuje v horní části výhledová platforma. Na okraji platformy je cudně umístěna štíhlá vyhlídková věž, na dotek od korun stromů, umožňující pohled nejen na panorama města. Nenápadně a smysluplně jsou skloubeny jednotlivé funkce. Hodnotou návrhu je již zmíněná hlavní osa, ke které přiléhá mezi stromy ukryté parkoviště s bistrem, jenž je z druhé strany současně autobusovou zastávkou. Nenásilně kolmo k hlavní ose je situováno místo pro sport a na druhé straně je vysázen sad s možností hostin u dlouhého stolu. Retro sentiment vyvolává zprovoznění bývalého osvětlení sjezdovky. Jímavě byla vytvořena poetická část textové zprávy, která potvrdila vnímavého tvůrce.
Částka 50 000,-
Bc. David Poloch
, Adam Bažant
,
Hodnocení poroty
Porota oceňuje jasnou koncepci návrhu, který ponechává průhled svahem volný. Minimálními zásahy nabízí různé způsoby využití Rozárky. Přiměřená míra architektonických zásahů, subtilní pojetí a plné využití potenciálu krajiny. Jednotlivé aktivity mají odpovídající formu svému významu – jako je hlavní cesta ve svahu s vyhlídkou, drobné stavby a aktivity umístěné mimo hlavní cestu (drobné činnosti, pobytová místa odsouvá na mýtiny a postranní louky). V návrhu není zřejmé doporučení pro dům na úpatí kopce. Porota doporučuje dopracování vyhlídky a dětského hřiště, např. doplnění bezpečnostních prvků a detailní řešení vyhlídkové louky. Řešení postrádá potřebné sociální zázemí. Porota oceňuje vysokou grafickou úroveň návrhu.
Částka 30 000,-
Ing. arch. Lukáš Kemr
Hodnocení poroty
Soutěžní návrh umísťuje na vyhlídku budovu restaurace v hlavní ose, pracuje s terénními stupni, které se vizuálně výrazně uplatňují. Budovu restaurace shledáváme architektonicky kvalitní, problematická může být její ekonomická náročnost a navazující nutné investice (rozsáhlé parkoviště). Komplikované může být i nárůst dopravy v této části města. Nicméně potenciální umístění restaurace v řešeném prostoru se nám jeví jako smysluplné a jako varianta přírodnímu, krajinářskému pojetí prostoru. Jako nefunkční shledáváme využití stávajícího domku jako letního kina, tedy i funkce terénních stupňů jako hlediště.
Odměna
Částka 10 000,-
Ing. arch. Michaela Roženská
Hodnocení poroty
Řešení citlivě přistupuje ke stávající krajině, zbytečně nepoužívá pitoreskní manýristické prvky, využívá reliéf, porosty, louku jako základní motiv řešení. Molo jako polyfunkční výtvarný prvek, pódium, jeviště, hlediště, horizontální rozhledna. Dokonale čistá a vyvážená grafika…V řešení postrádáme alespoň jednoduché zázemí pro danou lokalitu žádoucí (např. kavárna, sociální zařízení). Molo by mohlo být více propracováno v detailu, zejména ve vztahu k bezpečnosti.
Odměna
Částka 10 000,-
Ing. arch. Jan Kubát
Hodnocení poroty
Porota návrh ocenila pro naprosto odlišný nápad na funkční využití, které podněcuje diskuzi na významu kopce Sv. Jana a jeho využití a to i přesto, že návrh je zpracován jen jako ideová myšlenka. Navržený objekt hřbitova je bez výrazného kontextu s okolím, s výhledem na město pracuje jen okrajově. V návrhu není vyřešeno zázemí, které by provoz hřbitova vyžadovalo.
Další výsledky soutěží
-
Figurální pomník Dr. Františka Ulricha, včetně úpravy okolí v lokalitě Ulrichova náměstí
Návrh urbanistického a architektonického řešení Tyršových sadů v centru města Pardubic
Řešení stavby Městského divadla Česká Lípa
Urbanistické, architektonické a projektové řešení stavby Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v areálu Envelopa v Olomouci
-
Návrh nového uspořádání náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantu
Výtvarný návrh včetně urbanistického řešení okolí památníku čs. zahraničním vojákům padlým na bojištích II. světové války 1939–1945 na Vítězném náměstí v Praze 6 – Dejvicích
Rekonstrukce panelového bytu ČMSS 2003
Pomník obětem komunismu v Liberci