Předmětem soutěže byl urbanisticko-architektonický návrh revitalizace historických severních teras a navazujících Žižkových sadů v souladu se zadáním soutěže.
Vyhlašovatel
Statutární město Hradec Králové
Předseda poroty
Prof. Ing. arch. Martin Rajniš
Řádní členové poroty - závislí
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Vlastimil Ondráček
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 250 000,-
Roman Brychta, Petr Lešek (Projektil architekti s. r. o.) a Martina Forejtová, Pavlína Malíková, Aleš Steiner (a05 ateliér zahradní a krajinářské architektury)
Hodnocení poroty
Řešení silné avšak pokorné – podporuje stávající vazby, doplňuje chybějící prvky – zceluje, hradby cihelné - zpevněné, vytvoření zelené clony – hradby při městském okruhu. Jednoduché řešení, nedemoluje fungující prvky. Autoři doplňují chybějící část hradeb. Návrh je proveditelný bez problémů. Uctivé řešení především na hradbách, sadové řešení parkové části je třeba cizelovat – náročné na údržbu, jinak velmi dobré, herní objekt sporný. Příjemně použitelné prostředí pro průchod i pobyt, především odclonění hluku přispívá k pobytové pohodě. Vazby jsou jednoduše propojitelné, historicky odkazuje návrh na původní prvky. Struktura území je navazující na okolní prostředí. Cenově proveditelný, technicky stabilizující.
Neudělena.
Hodnocení poroty
Částka 125 000,-
Martin Hájek, Václav Hájek, Dušan Řezanina
Hodnocení poroty
Návrh přináší realistické řešení, arch. doplňky vybrány z běžného sortimentu. Velký ohled ke stávajícím strukturám. Harmonie. V zásadě jednoduché, v pořádku. Celkově příznivé, minimální stavební úpravy, s respektem k stávajícím konstrukcím. Respekt k místu, nízká míra intervencí. Tím, že je respektován stávající stav lze očekávat vlídné přijetí uživatelem, ale intenzita a způsob užití se asi od současného stavu příliš nezmění. Historický kontext parku slabší. Část parku je „netečná“- nevyužívaná. Cenově v pořádku.
Částka 125 000,-
Vratislav Danda, Jaromír Kosnar, Ondřej Smolík, Julie Horká (AND, spol. s. r. o.)
Hodnocení poroty
Návrh přináší především dotažení Thomayerova konceptu spodní části parku a její velkorysé propojení s prostorem teras. Dobrá práce s měřítkem a návaznostmi jednotlivých prostor nabízí atraktivní, uživatelsky příjemné místo pro lidi, díky rampám přístupné i pro kočárky a cyklisty. Na první pohled jde o složitý koncept, který po hlubším prostudování odhaluje své racio, promyšlenost a poctivost. Výborné je umístění sochy J. Žižky na schodišti amfiteátru. Navržené stavební úpravy jsou včetně zásahu do statiky teras snad až příliš rozsáhlé a náročné, avšak proveditelné. Cena stavby výrazně překročí uvažovaný limit. Jedná se o výrazný koncept zanechávající v historicky vrstvené struktuře bývalých hradeb silnou stopu dnešního zásahu. Lze vyzdvihnout m.j. detailní, profesionálně zpracovaný návrh zeleně.
Odměna
Částka 33 000,-
Jiří Krejčík a spolupracovníci (ARN studio spol. s. r. o.)
Hodnocení poroty
Návrh předkládá koncepčně a hmotově čisté řešení akcentované výrazným architektonickým prvkem lávky. Lávka, vedoucí paralelně s čelní linií bašt, poněkud odvádí návštěvníky mimo logickou síť tras vymezených bývalými hradbami. Nabízí na jedné straně alternativní pohledy na spodní Thomayerovskou část parku, na druhé straně oslabuje význam tras vedoucích logicky po terasách. Zdá se být něčím navíc. Návrh jako celek je jednoduchý, realistický, nenarušující stávající historické hodnoty. Je rovněž dobře proveditelný, bez započtení novotvaru lávky se cenově pohybuje v rámci uvažovaného finančního limitu. Lze vyzdvihnout příjemné a přehledné řešení prostor teras, na druhé straně je možno návrhu vytknout dosti schematické řešení zeleně. V širším kontextu historických a prostorových vazeb ve městě jde o dobré, vyvážené řešení.
Odměna
Částka 33 000,-
Jan Nedvěd, Jan Klempíř, Viktor Sunek
Hodnocení poroty
Základní myšlenkou návrhu je propojení úrovní historického jádra s okolním parkem. Významným prvkem jsou rampy umožňující pohodlnou chůzi i pohyb vozíčkářů, spodní opěrná zeď je zcela odstraněna. Princip řešení je jednoduchý, vkládá do svahu rampy, které přirozeným způsobem navazují na síť chodníků a tím bez bariér propojují severní nástupy historického jádra s parkem a dále s městem. Stavební úprav jsou určitě proveditelné a navazují na stávající stav parku. Velký respekt k původnímu návrhu. Síť chodníků v parku obnovuje původní napojení parku na komunikaci podél ulice ČSA. Uživatelsky jde o velmi příjemné řešení spojující park a terasy v jeden prostorový funkční celek. Z hlediska údržby jde o zdařilé řešení. Návrh je kontextuální a přihlíží k místním podmínkám a historickému řešení parku. Sporná je úplná likvidace opěrných zdí – připomínky gotického opevnění návrší. Cenově značně náročné, technicky velký zásah – odstranění všech opěrných zdí, nové rampy.
Částka 33 000,-
Jan Tesař, Lucie Vogelová, Radka Šimková, Jana Veselá, Ondřej Duchan, Lucie Gailová
Hodnocení poroty
Posílení fortifikačního dojmu s baštami bez výrazné revitalizace Thomayerova řešení. Složitější zásahy do svahu. Vytvoření zcela nových komunikačních vazeb ve svahu. Výhodou je bezbariérovost přístupu s množstvím ramp – ale až příliš terasovité řešení. Thomayerovo řešení je oslabeno ve své složitosti francouzské zahrady směrem k pohodlnému užívání pro dnešní dobu. Uživatelsky přívětivé řešení s posílením složitosti terasovitého řešení, které navyšuje množství pohybových ploch ve svahu hradeb. Při odhlédnutí úpravy konceptu Thomayera se jedná o čitelný koncept s reminiscencí na posílení hradebního systému z historického pohledu. V kontextu místa se tento námět jeví až zbytečně romantický. Návrh cenově náročnější.