Předmětem soutěže bylo zpracování návrhu urbanistického řešení území, které se nachází v severozápadní části města Hustopeče a je vymezeno zejména plochami, kde je podle platného Územního plánu Hustopeče, vydaného v roce 2013, uloženo pořízení 5 územních studií, označených jako S3, S4, S5, S7 a S9. Celková rozloha řešeného území je cca 65 ha.
Hlavním využitím zastavitelných ploch S3 a S5 je podle podmínek územního plánu bydlení v bytových a rodinných domech smíšené s komerčním využitím. Přípustným využitím jsou stavby pro bydlení v rodinných a bytových domech, stavby bezprostředně související s bydlením, stavby občanské vybavenosti, s výjimkou pozemků pro budovy obchodního prodeje o výměře větší než 1000 m2, stavby pro příslušnou dopravní a technickou infrastrukturu, veřejná prostranství a zeleň a plochy parkovacích stání pro osobní automobily a garáže. Podmínkou prostorového uspořádání je požadavek na intenzitu využití pozemků, stanovený koeficientem zeleně – minimálně 0,3.
Vyhlašovatel
Město Hustopeče
Dukelské náměstí 2/2, 693 17 Hustopeče
Zplnomocněný zástupce vyhlašovatele: Ing. Luboš Kuchynka, starosta města
Tel: 519 412 039
E-mail: kuchynka.starosta@hustopece.cz
Sekretář soutěže
Ing. Ondřej Rafl
Odbor regionálního rozvoje, Městský úřad Hustopeče
Dukelské nám. 2/2, 693 17 Hustopeče
Tel: 519 441 092
E-mail: region@hustopece.cz
Předseda poroty
Ing. Luboš Kuchynka
Řádní členové poroty - závislí
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 120 000,-
Ing. arch. Jiří Fixel (Brno), Ing. arch. Miloš Klement (Brno), Ing. arch. Zbyněk Pech (Brno), Ing. arch. Petr Todorov (Brno) / spolupracující: Ing. arch. Eva Štaffová (Brno)
Hodnocení poroty
Soutěžní návrh je založen na osvědčených principech, rehabilituje tradiční městské charaktery, které používá přiměřeně a účelně. Jednotlivé plochy řešeného území jsou jasně vymezeny jak vnějším obvodem, tak i těžištěm území v podobě veřejného prostoru obytné zóny.
Soutěžním návrhem je jasně definován charakter a principy zástavby, návrh poskytuje dostatek základních regulací řešeného území. Přitom však nepředurčuje detaily či konkrétní řešení a má tak předpoklady stát se účinným nástrojem zadavatele - města.
Etapizace návrhu je řešena logicky, I. etapa zástavby je dopravně napojena v severní části území a zároveň využívá napojení v jihovýchodní části území v prodloužení ulice Komenského.
Dopravní řešení využívá tradiční městské sítě, je navrženo v přiměřených příčných profilech. Páteřní tangenciální komunikace jsou prozíravě navrženy se ztíženým průjezdem, ve prospěch zklidnění řešeného území.
Porota kladně hodnotí celkově vyvážené zpracování projektu, předpokládající zkušenost zpracovatele a dokladující účinné zhodnocení základních principů návrhu.
Pro další vývoj návrhu porota doporučuje zvážit:
1) koncepční řešení komerčního objektu č. 2 s ohledem na topografii terénu a definici navazujících veřejných prostorů;
2) dopravní řešení v závěru ulice Komenského, zejména ukončení této ulice parkovištěm, dále způsob a míru propojení nově navrhované zástavby I. etapy se stávající strukturou města;
3) formu a náplň jihovýchodní části území S7 (bývalý zemědělský areál).
Částka 90 000,-
Ing. arch. Lukáš Pecka, Ph.D. (Brno) a Ing. arch. Alena Fárková (Brno) / spolupracující: Ing. arch. Ivana Smětáková (Brno)
Hodnocení poroty
Návrh přináší jasné a srozumitelné řešení daného území, které vychází z místních kvalit prostředí a dílčích krajinných prvků. Kvalita tohoto návrhu spočívá v jeho prostorové urbanistické struktuře, založené na okružní osnově a na ní navazujících „ohniscích“. Kolem těchto ohnisek jsou vymezeny jednotlivé obytné skupiny s ortogonální uliční sítí. Navržená ohniska se stávají centry příslušných navazujících území, a současně se stávající přirozeným místem identifikace. Z urbanistické koncepce je patrná hierarchizace veřejného prostoru a jeho vzájemná provázanost. Návrh přináší kvalitní prostorové a funkční řešení v místě dolního náměstí se supermarketem a dětským centrem.
Pro další vývoj návrhu porota doporučuje zvážit:
1) dopravní strukturu v návrhu jednosměrných ulic a dopad této koncepce na postupnou realizaci obytných celků;
2) vedení okružní komunikace na hraně řešeného území a snadnou dopravní prostupnost ve směru sever- jih;
3) navrženou stavební čáru pro umístění rodinných a bytových domů na hranicích pozemků a zohlednit orientaci pozemků ke světovým stranám a konfiguraci terénu;
4) formu a náplň jihovýchodní části území S7 (bývalý zemědělský areál).