Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu nového Víceúčelového domu obce Hlásná Třebaň a jeho okolí. Rozvíjející se obec potřebuje vybudovat adekvátní zázemí občanské vybavenosti, které bude funkční, šetrné, přívětivé a otevřené pro všechny občany. Polyfunkční objekt se stane novým sídlem obecního úřadu s požární zbrojnicí, stejně jako místem pro kulturu, služby a volný čas.
Jednofázová otevřená projektová architektonická soutěž.
Vyhlašovatel
Obec Hlásná Třebaň
Karlštejnská 150, 267 18 Hlásná Třebaň
Organizátor
Ing. arch. Jana Kusbachová / Ing. arch. Zuzana Kučerová
Sekretář soutěže
Ing. arch. Jana Kusbachová
U Hřbitova 260, Loděnice 267 12
+420 776 100 589
[email protected]
Předseda poroty
Řádní členové poroty - závislí
Ing. Jiří Krátký
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Ing. Miroslav Stříbrný
Bc. Tomáš Přibyla
Bc. Tomáš Hanč
Ing. Michal Knor
Náhradníci poroty - nezávislí
Přizvaní odborníci:
Ing. Tomáš Urban - zástupce Správy CHKO Český kras.
Částka 250 000,-
Ing. arch. Karel Filsak
Spolupráce:
, Ing. arch. Norbert Lichý
Hodnocení poroty
Budova úřadu se svou funkcí nepochybně vymyká běžné zástavbě rodinných domů. Proto porota hodnotí pozitivně zejména zvolenou formu více směrného solitérního domu úřadu, který je vhodně doplněn dalšími objemy a funkcemi.
Správně je uchopeno měřítko navrhovaných budov, ale také téma reprezentativnosti úřadu. Autoři předvedli vyvážený návrh, který efektivně skládá provozní vazby v adekvátních hmotách. Ty mají svou hierarchii a jsou přehledně poskládány v jednotlivých plánech a patrech.
Veřejný prostor mezi úřadem a objektem hasičárny nabízí přiměřenou intimitu a jeho přímá vazba na multifunkční sál a pronajímatelné prostory je pro budoucí život objektu velmi slibná.
K dopracování je větší akcentace vstupu. Porota také doporučuje další zamyšlení nad větší otevřeností úřadu, kterou obec deklaruje. Slabinou návrhu je předprostor úřadu, který v kontrastu s dokonale zpracovanými výkresy působí v prezentaci poněkud nepřesvědčivě. Je také otázkou, zda je červený cihelný obklad jediné možné materiálové řešení fasádního pláště. Porota by si dokázala představit i jiné alternativy, které by návrh nijak neoslabily.
Částka 125 000,-
OBJEKTOR ARCHITEKTI s.r.o.
MgA. Jakub Červenka,
MgA. Václav Šuba
MgA. Vojtěch Šaroun
Hodnocení poroty
Návrh číslo 9 přináší jasné urbanistické rozhodnutí postavit nový obecní úřad jako solitérní sebevědomou stavbu. Měřítkem se blíží okolním domům a vilám, ale zároveň představuje instituci odpovídající velikosti obce. Porota ocenila dva veřejné prostory, vnější, předprostor úřadu orientovaný k hlavní ulici a „vnitřní“ se třemi lípami, sevřený mezi budovu hasičárny a úřadu. Porota ocenila střízlivou architekturu staveb, uměřený detail i výtvarné napětí mezi budovou hasičárny a úřadu.
Stavba má některá dispoziční úskalí, která porota doporučuje v případě následné zakázky dopracovat. Kancelářské prostory, zejména front office, by měly být v přízemí budovy. Budova by mohla působit otevřeněji, předprostor k ulici je neadekvátně veliký. Problematická je hloubka hasičárny s ohledem na výjezd a manipulaci vozů požární techniky. Průjezd automobilů po východní straně pozemku doporučujeme řešit jiným způsobem.
Částka 75 000,-
Ing. arch. Josef Hlavatý
Spolupráce:
, Ing. arch. Lenka Havatá
Hodnocení poroty
Návrh spočívá v rozdělení stavebního programu do 3 pavilonů podélného půdorysu se sedlovými střechami. Forma domů odkazuje zřetelně k tradiční venkovské architektuře, v detailech je však zcela soudobá. Promyšlená prostorová sestava pavilonů vytváří polouzavřený vnitřní dvůr jako prostranství s intimní atmosférou, rozšiřující využitelnost celého areálu. Provozní řešení vykazuje jisté nedokonalosti. Jisté rozpaky budí měřítkově neadekvátní otvory v uliční fasádě, které úplně neodpovídají vnitřní dispozici ani jižní orientaci průčelí. Porota v případě navazující zakázky doporučuje dopracovat hlavní fasádu obecního úřadu zejména s ohledem na ekonomickou a energetickou náročnost.
Odměna
Částka 50 000,-
Studio COSMO s.r.o.
Ing. arch. Tereza Kabelková
Ing. arch. Jiří Kabelka, Bc. Justýna Kaislerová, Ing. arch. Petr Moschner
Spolupráce:
, Ing. arch. Dominik Cvrček
Hodnocení poroty
Návrh nabízí možnost variabilní využití venkovních prostorů, mínusem je jejich rozdrobení na více menších dvorků. Pozitivní je otevření střední budovy do obou stran. Kompozice tři budov se sedlovou střechou působí formálně. Velké prostory podkroví nejsou využity. Nepřesvědčivé je řešení hlavní fasády do ulice Karlštejnská, slepé štíty budov se neslučují s případným dalším rozvojem na vedlejším pozemku. Porota oceňuje přesvědčivé a úhledné zpracování návrhu a možnost výstavby v etapách.