Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu přístavby budovy Základní umělecké školy A. M. Buxton v Úpici. Přístavba má zajistit rozšíření kapacity stávající budovy ZUŠ. Může se jednat o přístavbu, nástavbu, samostatný objekt či kombinaci. Přístup musí být bezbariérový. Maximální předpokládaná cena stavby je 15 500 000,- Kč bez DPH.
Soutěžní návrhy budou vystaveny v budové úpické ZUŠ 21. a 22. 1. 2012 od 10 - 15.30hod. a od 15. 2. 2012 budou k vidění v pražské kanceláři ČKA (Josefská ul. 34/6).
_______________________________________________________________
6.12. 2011
Na Českou komoru architektů se v posledních dnech obrátilo několik autorizovaných architektů s dotazy na průběh architektonické soutěže o návrh "ZUŠ A.M. BUXTON, Úpice - přístavba" jako na garanta této soutěže.
V této souvislosti Česká komora architektů sděluje, že aktivita ČKA v komplikované situaci, která v průběhu vyhlášené architektonické soutěže o návrh nastala, se omezila na právní pomoc vyhlašovateli při řešení této situace. Vyhlašovateli se společně se zástupci ČKA podařilo najít řešení, které bylo z hlediska ustanovení Soutěžního řádu ČKA nejlepší možné a nejvíce odpovídalo veřejnému zájmu. Konkrétní doporučení ČKA směřovalo ke změně poroty, což je v souladu s platným zněním Soutěžního řádu ČKA, a to za podmínky zachování anonymity soutěžních návrhů. Tato podmínka byla splněna.
Další úkony soutěžní poroty - tedy hodnocení soutěžních návrhů a výběr návrhů do druhého kola - probíhaly dle informací ČKA regulérně a v souladu se soutěžními podmínkami a Soutěžním řádem ČKA.
ČKA však není garantem této soutěže ani není institucí oprávněnou jednat jménem vyhlašovatele. ČKA v současné době žádné další kroky nečiní, jednání s vyhlašovatelem skončila akceptováním navrženého postupu.
15. 11. 2011
Postupujici do 2. kola
14. 11. 2011
Nová porota a nové termíny - dopis Zdenka Tlučhoře, ředitele ZUŠ (schváleno Radou města)
19. 10. 2011
Tisková zpráva ZUŠ, Úpice
12. 10. 2011
Proběhlo setkání v pražské kanceláři ČKA, kterého se zúčastnili Ing. Tamara Čuříková a JUDr. PhDr. Jiří Plos, za vyhlašovatele Zdeněk Tlučhoř, ředitel ZUŠ/ Jiří Kmoníček, výkonný ředitel Centra rozvoje Česká Skalice/ Bc. Markéta Těmínová a Martin Kolář, z advokátní kanceláře JUDr. Tomáš Těmín Ph.D., na kterém vysvětlily obě strany své postoje. Vyhlašovatel byl důrazně upozorněn, že soutěž nelze zrušit v souladu se zákonem. Vyhlašovatel si vzal čas na rozmyšlenou.
7. 10. 2011
Právní akt zrušení soutěže nebyl doposud vykonán. Jednání České komory architektů s vyhlašovatelem stále probíhají.
6. 10. 2011
Informace PS pro soutěže účastníkům AS v Úpici
Ukončení soutěže zrušením z rozhodnutí zadavatele musí být doručeno řádným způsobem písemně do vlastních rukou a způsobem, kterým byla soutěž vyhlášena. Toto rozhodnutí musí obsahovat kromě výroku o zrušení též řádné a důkladné odůvodnění. Protože zrušení soutěže nebylo vyhrazeno v soutěžních podmínkách (ani podle § 108 zákona o veřejných zakázkách, ani podle § 6 soutěžního řádu ČKA), zakládá případné zrušení soutěže nárok všech soutěžících na odškodnění, které je nutno bez odkladu uplatnit u zadavatele prostřednictvím jeho právního zástupce. V tomto případě není odškodnění vázáno na ustanovení § 6 odst. 3 SŘ (podmínky odškodnění nebyly stanoveny předem) a soutěžící proto mohou nárokovat odškodnění odpovídající celkovým nákladům vynaloženým na zhotovení a doručení soutěžního návrhu. Pro tento účel doporučuje ČKA, aby si soutěžící pořídili věrohodnou a průkaznou kalkulaci požadovaných nákladů.
Soutěž o návrh - architektonickou soutěž na přístavbu nelze v souladu s právem zrušit (k tomuto podrobněji zde).
Vyhlašovatel
Základní umělecká škola
Řádní členové poroty - závislí
Zdeněk Tlučhoř, ZUŠ Úpice – ředitel školy
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 70 000,-
Doc. Ing. Miloslav Meixner, CsC., Ing. arch. Tomáš Růžička, Ing. arch. Roman Strnad, Jiří Tomíček, Ing. arch. Jan Vrbka
Hodnocení poroty
Jednoduché funkční a razantní řešení s velkou vnitřní a provozní variabilitou, umožňuje i dobré propojení s venkovním prostředím. Vhodně zvolený odstup od stávající budovy, díky němuž nestíní staré učebny. Jednoduchými prostředky je dosaženo výrazných prostorových efektů. Nejsnáze se může přizpůsobit provozním požadavkům ZUŠ. Návrh prostorově počítá i s případným umístěním výtahu, který by řešil bezbariérový přístup do původní budovy.
K záporům patří nepříliš přesvědčivé řešení velmi dlouhé a monotónní severní fasády a komplikované technické řešení prosklených stěn. U lamel a žaluzií bude nutné zvážit účelnější materiálové i technické řešení. Dále bude třeba řešit návaznost foyer na výtvarnou dílu a propojení výtvarné díly s koncertním sálem. Nutné je upravit i zázemí koncertního sálu.
Částka 45 000,-
Ing. arch. Jan Mackovič; Bc. Tomáš Beránek, Bc. Lucia Horkavá (mackovič architecture s.r.o.)
Hodnocení poroty
Výtvarně velmi silný a technicky zvládnutelný návrh. Energeticky nejúspornější. Budova vytváří komorní prostor amfiteátru v parku. Zachování poměru zeleně k ostatním plochám. Kvalitní řešení interiéru, zejména sálu.
Návrh má velmi malou variabilitu a neumožňuje rozšiřování. Nástup na jeviště je komplikovaný. Absence přímého osvětlení a větrání. Může nastat problém s odhlučněním a vzájemným rušením jednotlivých prostor. Souběžný provoz ve všech třech místnostech bude komplikovaný. Vzduchotechnika může dále zhoršit akustiku, neboť nese zvuk.
Částka 35 000,-
Ing. arch. Petr Sobotka, Ing. Jiří Švorc
Hodnocení poroty
Konsensuální a funkční návrh, s velkou variabilitou. Provozně přizpůsobeno s menšími výhradami potřebám ZUŠ. Návrh, založený na ozeleněné fasádě koncepčně citlivě řeší pomezí mezi stávající budovou a parkem. Výtah zajišťuje bezbariérový přístup jak pro novou, tak pro stávající budovu. Návrh respektuje požadavek na nízké provozní náklady.
Nová budova je svou výškou a hmotou dosti robustní a v těsné blízkosti původního domu, čímž snižuje světelný komfort starých učeben. Bude třeba upravit zázemí pro účinkující a foyer i výstavní prostory. Původní návrh pro první kolo byl vyváženější a funkcionalisticky jemně propracovaný, tato rovnováha se ve druhém kole vytratila. Taneční sál je hůře přístupný dlouhou chodbou. Fasáda bez ozelenění a před nárůstem ozelenění je výtvarně málo přesvědčivá a působí robustně.