Předmětem soutěže bylo zpracování architektonicko-urbanistického návrhu revitalizace části centra obce Želechovice nad Dřevnicí.
Jednalo se převážně o návrh nových objektů pro bydlení, doplněné občanskou vybaveností a úpravou venkovních prostor včetně návrhu jejich uspořádání, vybavení mobiliářem, zeleně, ve struktuře navazující na stávající podobu uliční sítě a parcelaci pozemků. Z návrhu měly vyplynout regulační podmínky nové zástavby, prostorové a provozní vztahy v rámci řešeného území tak, aby se po realizaci záměru stalo uskupení objektů integrální součástí středu obce. Návrh měl zároveň zohlednit další připravované záměry obce a ekonomické možnosti zadavatele.
Jednofázová otevřená projektová architektonicko-urbanistická soutěž.
Vyhlašovatel
Obec Želechovice nad Dřevnicí
4. května 68
763 11 Želechovice nad Dřevnicí
Sekretář soutěže
Ivan Černý
Tel: +420 737767661
E-mail: cerny.ivan87@seznam.cz
Datová schránka : ztz57hp
Předseda poroty
Řádní členové poroty - závislí
Ing. arch. Petr Zámečník
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Přizvaní odborníci:
Ing. Jiří Škrabal, k posouzení dopravního řešení.
Porota může v průběhu soutěže navrhnout přizvání (dalších) odborných znalců pouze s výslovným svolením zadavatele.
Částka 250 000,-
Ing. arch. Martin Čeněk
Ing. arch. Kornélia Faklová, Ing. arch. Ondřej Králík
Spolupráce: Ing. arch. Nicoll Šiková, Ing. arch. Jan Dousek, Ing. arch. Radovan Záborský
Hodnocení poroty
Návrh záměrně nenavazuje na stávající roztříštěnou strukturu centra obce s rodinnými domy venkovského typu a novodobými vilkami na druhé straně ulice spolu s vícepodlažními domy občanské vybavenosti. Porota kladně hodnotí uvažovanou formu soliterních villadomů, které vnáší do prostředí zcela novou kvalitu. Obec Želechovice nad Dřevnicí, v blízkosti Zlína, spíše v centru inklinuje k nově utvářenému středu obce, jehož podoba se utvářela již dříve vybudováním nákupního centra, nicméně stalo se součástí této části obce a proto i tendence k modernímu pojetí podlažních staveb mají své opodstatnění. Mezi klady samotného řešení patří zklidnění ulice pro pěší, parkování v okrajích řešeného území, velmi kvalitní architektonický projev, moderní domy s rovnou střechou. Návrh zpracován velkoryse, nadčasově a s ohledem na pohyb chodců.
Částka 150 000,-
BY architects, spol. s r.o.
MgA. Markéta Zdebská
Ing. arch. Marek Žáček, Ing. arch. Michaela Křižáková, Ing. arch. Marie Čáslavská
Hodnocení poroty
Návrh vychází z velkého respektu ke stávajícím historickým hodnotám původního urbanizmu obce, což je velkou devizou tohoto řešení. Velmi zajímavě je pojato zejména prostředí pro seniory v podobě staveb příjemného měřítka. Objekt č.3 s vnitřním komunikačním prostorem a byty působí zajímavě. Stavebně spolu s garážemi v různých úrovních by toto řešení bylo velmi stavebně náročné a cenově nákladné. Dopravně nechává průběh komunikací beze změny, má špatně posouzeno vedení hlavní a vedlejší komunikace. Veřejné prostranství a zeleň jsou navrženy na velmi dobré úrovni. Překrytí atria se jeví jako nevhodné pro tento typologicky jinak definovaný objekt.
Částka 100 000,-
Ing. arch. Radek Talaš. Ing. Václav Klinkovský, Ing. arch. Lukáš Klinkovský
Hodnocení poroty
Návrh navazuje moderní formou a měřítkem na roztroušený ráz venkovské zástavby, která svým způsobem zasahuje až do samého centra obce. Mezi jednoznačné klady řešení patří 6 krytých parkovacích stání, další stání jsou podél ulice Výpusta, celý prostor křižovatky je zklidněný zvýšenou částí v žulové kostce. Jedná se v zásadě o moderní minimalistický koncept zasazený dobře do struktury obce, porota kladně hodnotí parter domu č.3 a celkové architektonické ztvárnění objektů dřevěnými lamelami. Mezi negativa patří značná stísněnost bytů a dispoziční nedostatky.
Odměna
Částka 40 000,-
StudioPAB s.r.o.
Ing. arch. Mgr. Jan Pospíšil
Mgr. Ing. arch. Adam Lacina
Hodnocení poroty
Čitelnost konceptu, koncept je založený na vzájemně propojených prostorech, které spoluvytváří nově rozmístěné objekty velmi dobře diferenciovaně, prostory, které v místě křižovatky ulic Výpusta a Podřevnická preferují pěší provoz. Mezi kladné stránky, které porota ocenila patří přehlednost, čitelnost míst spojených bytů v zahradní části. Výtvarně i analyticky velmi dobře zpracované. Mezi klady dále patří relativně dostupné stavební řešení. Výraz domů spíše navazuje na charakter severských zemí, Tomu odpovídá i zajímavé výtvarné zpracování. Slabší stránkou je samotné architektonické pojetí, které více inklinuje k výtvarně zajímavému názoru než věcné části, která tvoří samotnou stavbu.