Předmětem soutěže byl návrh revitalizace městského parku – parku Střed v Mostě .
Jednofázová užší projektová architektonicko-krajinářská neanonymní soutěž.
Vyhlašovatel
Nadace Proměny Karla Komárka
Vinohradská 1511/230, 100 00 Praha 10
Zplnomocněný zástupce zadavatele: Mgr. Jitka Přerovská, ředitelka
Tel.: 225 010 277
E-mail: [email protected]
Sekretář soutěže
Ing. Karla Kupilíková
Nadace Proměny Karla Komárka
Vinohradská 1511/230, 100 00 Praha 10
Tel.: 775 654 345
E-mail: [email protected]
Řádní členové poroty - závislí
Mgr.Jan Paparega
Mgr. Jitka Přerovská
Akad. arch. Petr Nesládek
Řádní členové poroty - nezávislí
Ing. Aleš Steiner
Ing. Mgr. Lucie Radilová
MgA.Ida Chuchlíková
Odborní znalci: Project Management Service s.r.o., rozpočtář
Porota může vprůběhu soutěže navrhnout přizvání dalších odborných znalců pouze svýslovným souhlasem zadavatele.
Zástupci dotčených orgánů a městských organizací:
Ing. Iva Mazurová, vedoucí odboru rozvoje a dotací
Ing. František Jirásek, vedoucí odboru zadávání veřejných zakázek
Ing. Jitka Bastlová, referent odboru životního prostředí a mimořádných událostí
MgA. Luděk Prošek, člen komise regionálního rozvoje
Ing. arch. Jana Kubánková, člen pracovní skupiny pro problematiku urbanismu a architektury města
Částka 110 000,-
Ing. arch. Patrik Hoffman
Dipl.-Ing. Rehwaldt Till
Hodnocení poroty
Návrh redukuje původní fontánu architekta Kuči zhruba na třetinu, ale ponechává její prostorové rozložení v nových objektech, které byly hodnoceny velmi pozitivně. Celkově je území řešeno navzdory poloze v centru velkého města poměrně extenzivně. Zvolený koncepční princip je nicméně nosný a umožňuje úpravy nejen k větší městskosti a využitelnosti parku, ale i k funkční a inkluzivní užitnosti pro různé skupiny obyvatel, což je v Mostě výrazné téma. Krajinářská vrstva je přirozená a nenásilně doplňuje architekturu. Skupiny stromů otvírají a zavírají volné plochy a návrh kompozičně směřuje k čistě krajinářskému řešení místa s velmi jemnými nuancemi a akcenty.
Částka 100 000,-
Land05 & gogolak+grasse
Hodnocení poroty
Návrh ponechává dominantní význam původní fontáně jako paměti místa, zároveň výrazně redukuje provozní náklady. Přínosné je zdůraznění jižního vstupu do území. Samotné nové objekty v parku a řešení území okolo dominantní fontány je ale nepřesvědčivé a jeho strukturování nebylo ozřejměno. Proklamace o následném projektovém přístupu a zapojení antropologa porota vnímá jako přínosné. Zároveň ale uchopení sociologické roviny v podobě otevřeného procesu, v němž bude využití vymezené části území teprve postupně definováno, vyznívá poněkud nepromyšleně a bez adekvátního výstupu. Návrh reaguje na soudobé krajinářské trendy a citlivě je zapojuje do návrhu. Z kompozičního hlediska je práce se zavětvenými skupinami stromů mírně schematická a jejich použití mohlo být v rámci provozních souvislostí v parku lépe promyšleno.
Částka 60 000,-
fbcc architecture + URBAN WATER + SVIS TCE + doc. Ing. arch. Petr Vorlík
Hodnocení poroty
Návrh Kučovu fontánu citlivě rekonstruuje a doplňuje na velmi kultivované prostředí. Hlavním tématem návrhu je výrazná vizualizace vodního koloběhu, která se ale jeví už příliš uměle a jde spíš proti využitelnosti parku. Na podporu sounáležitosti místního společenství návrh předkládá jako možnost téma komunitního zahradničení, což se jeví neadekvátní poloze v centru modernistického města, ale předbíhá dobu i z hlediska aktuálního stupně kultivace sociálních vztahů v místě. Porota oceňuje názor na možnost etapizace a vědomí o struktuře následného procesu. Z hlediska krajinářského či spíše biologického detailu je návrh bohatě strukturovaný a pracuje s konceptem biodiverzity místa. Tím vnáší do principu mnohdy „ekologicky mrtvých městských parků“ novou rovinu. Prostor parku by mohl být příjemným živoucím organismem. Je otázka, zda je zvoleno pro navržené typy vegetace adekvátní měřítko ve vztahu k velikosti parku a k fungování jednotlivých biotopů.
Částka 60 000,-
SheArchitect + Skupina UAII + Partero
Hodnocení poroty
Návrh je v úpravách nejrozsáhlejší a území výrazně proměňuje. Záměrně území „přemazává“. Původní fontána architekta Kuči je zcela odstraněna. Rozsah a výraznost úprav ale neobstojí před nákladností, reálnou využitelností a přínosem obnovy parku. Pro úvahy nad prostředím v budoucnu je takto výrazný přístup nicméně prospěšný, včetně zdůraznění jižního nástupu. Jakkoli silně a působivě může motiv kruhu vyznívat pro nestranného pozorovatele, v kontextu historické zkušenosti Mostu a vnímání místních obyvatel generuje opakované „přemazávání“ místa spíše obavu. Vyplývá to i z úvodních šetření realizovaných ve spolupráci s veřejností, na které se zadání projektu odvolává. Z krajinářského hlediska je návrh odvážným řešením s vysokou výtvarnou hodnotou. K diskusi je silná koncentrace a forma některých atrakcí v severním lemu parku.