Předmětem soutěže byl návrh uměleckého díla, které bude umístěno před rektorátem Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí. Ideově mělo obsáhnout širší tematický rámec s ohledem na zadavatele, jímž je Masarykova univerzita. Výchozími pojmy byl Masaryk, Masarykova univerzita, vzdělání, bádání, humanita, svoboda, odvaha, dynamika, současnost. Umělecké dílo by se mělo stát trvalou plnohodnotnou součástí Žerotínova náměstí, mělo by odolat času v dlouhodobém výhledu materiálově i myšlenkově a mělo by přispět k ozvláštnění a kultivaci daného prostoru.
Jednofázová otevřená výtvarná soutěž.
Vyhlašovatel
Masarykova univerzita
Žerotínovo nám. 617/9, 601 77 Brno
Sekretář soutěže
Mgr. Petra Kopová
tel. č.: +420 549 49 8764
e-mail: [email protected]
Řádní členové poroty - závislí
prof. PhDr. Jiří Kroupa, CSc, Seminář dějin umění
doc. ak. soch. Jiří Sobotka, nezávislý umělec, sochař
Řádní členové poroty - nezávislí
Mgr. Jaroslav Hamža, vedoucí oddělení kulturních služeb Magistrátu města Brna – místopředseda poroty
Náhradníci poroty - závislí
prof. RNDr. Eduard Schmidt, emeritní rektor MU
prof. Mgr. Michal Koleček, Ph.D., Fakulta umění a designu UJEP
Náhradníci poroty - nezávislí
Mgr. Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně
Částka 100 000,-
JAKUB KLASKA LTD
Jakub Klaška, Barbora Klaška
Hodnocení poroty
Socha patří svým pojetím mezi ostatními soutěžními projekty k nejoriginálnějším výtvorům – zejména pro své hravé a vtipné zaměření plastiky v prostoru. Její předmětné tvarosloví vychází z inspirace pokrývkou hlavy, v daném smyslu kloboukem T. G. Masaryka. Obecně odkazuje sice k umělecké tradici pop-artu, ale tvůrci se přece jen podařilo pop-artovou banalitu do značné míry posunout směrem k abstraktnějšímu, zčásti bioformnímu tvarosloví. Porota oceňuje rovněž rozvržení objektu, nabízející divákovi vstoupit do uměleckého díla a současně v interiéru prostřednictvím průhledu vizuálně propojit vnitřní prostor s geometricky vymezeným obrazem nebe. Jistým problémem může být naopak ale umístění objektu do daného nevelkého otevřeného prostoru, velikostí okolních pozdně historizujících budov - monumentů navíc přece jen historicky determinovaného.
Částka 50 000,-
Sdružení Mgr. René Vlasák, akad.mal. a Architekti Brno s.r.o.
Ing. arch. Tomáš Jurák
Mgr. René Vlasák, akad. mal.
Hodnocení poroty
Téma čtenáře knihy odpovídá zadání spojeného s univerzitním prostředím. Symbolizuje vzdělání a nabízí možnost výkladové a formálně analytické interpretace. Výrazným prvkem projektového řešení je jeho jednoduchost, lapidárnost a zajímavá prostorová vícepohledovost. Socha by ostatně mohla mít potenciál stát se jakousi značkou některých z univerzitních fakult. Za problematické však můžeme považovat to, že objekt zjevně přiznává svou inspiraci podobným, starším a originálnějším tvarovým řešením v českém prostředí. Rovněž pojetí sochy v prostoru odpovídá spíše komornějšímu charakteru prostoru – možná dokonce uzavřenému.
Částka 30 000,-
Adam Hudec, Duha Samir
Hodnocení poroty
Návrh předkládá subtilní, elegantní řešení, které je při srovnání s ostatními soutěžními pracemi poměrně výrazně estetizující. Ocenění si přitom zaslouží ovšem vedle této stránky rovněž pokus o jistě originální interaktivitu: součástí objektu by měl být senzor znečištění ovzduší. Na druhé straně je jistým problémem projektu velmi obecný vztah k soutěžnímu zadání. Rovněž technické řešení je poněkud diskutabilní, pokud si uvědomíme vratkost objektu spočívající v ukotvení v jediném bodě. Objekt by našel své místo jistě v kontextu uzavřenějšího prostoru a zejména svou křehkostí by byl asi vhodnější zvláště do otevřeného vestibulu kulturní instituce.