Akce_arch_na_jedne_lodi_0614

Úspěšná akce Architekti na jedné lodi se letos dočká již 4. ročníku. Program začíná dopoledním setkáním s novináři na lodi Kristian Marco  a večer pokračuje neformální zábavou na palubě Farmářské lodi.

Architekti na jedné lodi letos proběhnou 12. června 2014. Večerní neformální událost bude netradičně místo (A)VOID Floating Gallery hostit Farmářská loď Pražské paroplavební společnosti. Ta kotví přibližně na stejném místě jako (A)VOID, tedy na Rašínově nábřeží nedaleko Výtoně (Praha 2).

Program bude rozdělen do dvou bloků. Dopolední část v 10 hodin na lodi Kristian Marco (rovněž na Rašínově nábřeží mezi Palackého a Železničním mostem) odstartuje panelová diskuse pro novináře s podtitulem Ochrana památek 20. století. Položíme si otázku, kdy a za jakých okolností lze nedávno postavené objekty pokládat za památky, nebo jaká je role architektů, dalších odborníků či veřejnosti v péči o kulturní fond 20. století. Hovořit budeme také o kauze nádraží Havířov a vzhledem k nedávné demolici několika továrních budov (např. Rustonka nebo Slezan ve Frýdku-Místku) se dotkneme i ochrany industriálního dědictví.

Pozvání k diskusi přijali jak architekti, tak teoretici architektury, odborníci z oblasti památkové péče či zástupci Ministerstva kultury. Moderování debaty se ujme nový předseda ČKA Ivan Plicka, který rovněž působí jako pedagog na Fakultě architektury ČVUT.

Mezi dalšími hosty budou např. Ondřej Beneš, člen Komise NPÚ pro ochranu památkového fondu 20. století, historici architektury Benjamín Fragner (FA ČVUT), Petr Vorlík (FA ČVUT) a Petr Urlich (FSV ČVUT). Pozvání pak dále přijal starosta MČ Praha Troja Tomáš Drdácký, architektka Lucie Chytilová z občanského sdružení Důl architektury bojujícího za záchranu nádraží v Havířově a Martin J. Kadrman z Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.

Od 17 hodin pak začíná druhý blok, a sice neformální večerní setkání na Farmářské lodi. Součástí Architektů na jedné lodi bude výstava urbanisticko-architektonické soutěže na revitalizaci areálu Perla v Ústí nad Orlicí, kterou si budete moci prohlédnout na palubě Farmářské lodi. Výstavu večer oficiálně zahájí přímo starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek. Spolu s přítomnými zástupci vysokých škol architektury slavnostně zakončíme akademický rok 2013/2014. Následovat bude volná zábava v rytmu, který bude udávat DJka Johana Švarcová.

Vstup volný. Účast na dopolední debatě pro média prosím potvrďte na e-mail [email protected].

 Lod_pozvanka_0614

 

Další akce

17. 07. 2022 15:00 Vernisáž
07. 09. 2022 09:00 Konference
15. 09. 2022 09:00
15. 09. 2022 10:00 Konference
09. 11. 2022 09:00