Celoroční série přednášek s českými a zahraničními architektkami

Vystoupí řada vynikajících českých i zahraničních architektek, které představí své projekty i aktuální tendence v současné architektuře.

Úvodní večer nazvaný Ta architektura proběhne ve čtvrtek 5. března od 19:30 v prostoru Korzo ve Veletržním paláci a představí aktivní tuzemské architektky mladé a střední generace a také ty, které se věnují propagaci architektury na veřejnosti. Vystřídají se s krátkými prezentacemi, jež představí jejich současné záměry, vize či myšlenky. Účast přislíbily: Kamila Amblerová (architektka),  Karolína Jirkalová (novinářka), Andrea Lhotáková (fotografka), Zuzana Morávková (architektka a šéfredaktorka), Žofie Rajmanová (architektka), Jitka Ressová (architektka), Šárka Sodomková (architektka a pedagožka), Barbora Šimonová a Markéta Mráčková (architektka a umělkyně), Maria Topolčanská (architektka a teoretička), Kateřina Vídenová (architektka a radní). Večer bude zároveň příležitostí k setkání a oslavou 15 let projektu Kruh. První přednáška Kruhu se odehrála první březnový čtvrtek roku 2001 a přednesl ji Martin Rajniš. Ten tento večer uvede společně se zakladatelkou Kruhu Marcelou Steinbachovou.

Rezervace míst není možná. Vstupné zdarma. Změna programu vyhrazena.


Tisková zpráva z 16. února 2015

Můza, návrhářka interiérů či postrach staveniště? Jaké je postavení žen –
architektek a jak se liší jejich přístup od mužských kolegů?
Přispívá prostředí a politika k rovnocennému prosazování obou pohlaví v oboru, kterému desítky let výrazně dominovali muži? Lze skloubit profesi architektky s rodinným životem? Je architektura vůbec vhodná pro ženy? Projekt ARCHITEKTKY, celoroční cyklus sedmi přednáškových a diskuzních večerů o současné architektuře, představí tento obor z ženské perspektivy. V Praze v rámci něj vystoupí i řada špičkových architektek.

Nový přednáškový cyklus ARCHITEKTKY věnuje prostor pozoruhodným ženám, které spojily svůj život s architekturou. Od března do prosince se v Praze představí významné české i zahraniční architektky, zakladatelky a kreativní ředitelky úspěšných českých i evropských studií, jejichž realizace uspěly v mezinárodním měřítku.

Iniciátorka cyklu Marcela Steinbachová říká: „Již několik let jsme svědky toho, že významná architektonická studia jsou zakládána ženami. Řada z nich stojí za výraznými realizacemi a ovlivňuje podobu současné „velké architektury“. Uznání se dostává i čím dál více architektkám v rámci muslimského a třetího světa. Další z žen se aktivně podílí na tvorbě podmínek, ve kterých architektura vzniká. Nejde nám o konfrontaci pohlaví, reagujeme spíše na zřetelný fenomén. Série přednášek zároveň vytváří prostor pro konfrontaci lokálního a mezinárodního prostředí, vybízí k výměně zkušeností a snad i motivaci stávajících studentek architektury k samostatné tvorbě“, uzavírá Steinbachová.

Pozvání občanského sdružení KRUH přijaly architektka a zakladatelka Studia Mecanoo Francine Houben, Kristine Jensen (Kristine Jensens Tegnestue), která vystoupí společně s Iwonou Wilczek z polského studia db2 architekci. O svých vizích a zkušenostech budou následně během podzimní části programu v Praze přednášet i Dorte Maldrup Poulsen (dorte mandrup arkitekter) a Caroline Bos z holandského UNStudia, která stojí za realizací Erasmova mostu v Rotterdamu či Muzea Mercedes Benz ve Stuttgartu

Úvodní večer, který proběhne 5. března u příležitosti 15. výročí sdružení KRUH, je věnován českým a slovenským architektkám a propagátorkám architektury. Architektka, fotografka, novinářka, pedagožka, umělkyně, politička - desítka žen mladší a střední generace představí svou tvorbu, současné záměry a myšlenky. Účast přislíbily Jitka Ressová, Kamila Amblerová, Andrea Lhotáková, Maria Topolčanská, Zuzana Morávková, Žofie Rajmanová, Šárka Sodomková, Barbora Šimonová a Markéta Mráčková, Kateřina Vídenová a další. Dubnová přednáška nabídne setkání s první dámou české architektury Alenou Šrámkovou v dialogu s významným českým historikem architektury Rostislavem Šváchou.

Jarní část cyklu proběhne v prostorách Veletržního paláce (Studio Hrdinů, Korzo), podzimní pak v kině Světozor. Všechny přednášky budou zdarma. Projekt navazuje na uskutečněný projekt Povolání architekt(ka) (2003) i přednášky významných francouzských architektek Manuelle Gautrand a Anne Lacaton v rámci série Metamorfózy měst (2013).

Občanské sdružení Kruh již 15 let pořádá veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Kruh uspořádal více než sto CCA 120 přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Občanské sdružení Kruh celorepublikový festival Den architektury. V roce 2013 se ve spolupráci s Francouzským institutem uskutečnil přednáškový cyklus Metamorfózy měst o současné francouzské architektuře a rozvoji měst s jejími předními tvůrci. V roce 2014 Kruh realizoval prestižní cyklus přednášek o švýcarské architektuře Švýcarsko-česká inspirace, který byl doplněn pracovními skupinami s českými experty, workshopy a exkurzemi po současné architektuře České republice a Švýcarska.

KRUH ta architektura fcb invitation

Další akce

28. 05. 2022 14:00
28. 05. 2022 14:00 Jiné
01. 06. 2022 00:00
02. 06. 2022 10:00 Konference
02. 06. 2022 19:30 Přednáška