DO ULIC, MEZI DOMY
4. – 5. 10. 2014

První říjnový víkend bude i letos patřit zvídavým občanům, kteří vyrazí do ulic svých měst. Zájemci o architekturu se mohou těšit na oblíbený a hojně vyhledávaný Den architektury – festival, v rámci kterého již čtvrtým rokem objevují zajímavé stavby a potenciál veřejného prostoru v řadě českých a moravských měst a obcí.

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 4. a 5. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne v 52 českých, moravských a slovenských městech, mezi kterými jsou nováčci jako Červený Kostelec, Hlučín, Jihlava a Žatec a další. Plánováno je okolo 100 komentovaných procházek a jiných akcí. V Praze, Plzni a Brně organizátoři připravili unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů s názvem Hurá dovnitř.

„Snažíme se poukázat na skryté kvality měst, potenciál míst a zvýšit všeobecnou citlivost vůči našemu nejbližšímu okolí. Díky celorepublikovému programu usilujeme o lepší životní prostor i v malých městech a regionech“, říká zakladatelka festivalu a architektka Marcela Steinbachová.

Víkendový program otevře ornitologická výprava po Letné s historikem umění Richardem Bieglem, organizátoři dále prozrazují například cyklovyjížďku podnikatelským barokem v Roztokách u Prahy. Program v metropoli nabídne procházku po současné architektuře na Hanspaulce, odhalí buržoazní i zahrádkářskou podobu sousední čtvrti Ořechovka a zavede zájemce do zaniklých nevěstinců na Starém městě. Kombinaci panelových domů se současnou architekturou bude věnována procházka po sídlišti Pankrác. Speciální pozornost je v letošním roce věnována průmyslovým stavbám, mj. během cyklojízdy nad tunelem Blanka a jeho okolím.

Z regionů stojí za pozornost procházka po výjimečných realizacích meziválečného architekta Ladislava Machoně v Pardubicích či první ročník městského běhu po 269 schodech kolem Papírového náměstí v jedné ze zanikajících čtvrtí Liberce. Komentovaná cykloprojížďka se členy SDRUŽENÍ PLAC po výtvarném umění druhé poloviny dvacátého století ve veřejném prostoru v Jablonci nad Nisou navazuje na unikátní knižní projekt Vetřelci a volavky. Co s paneláky v Litoměřicích a skutečnosti, že i na sídlišti lze dobře bydlet je věnovaná procházka Platformy Litoměřice///Leitmeritz a o nenaplňených snech architektů se můžete podělit v Rychnově nad Kněžnou.

Součástí festivalu budou i workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru, které navazují na série vzdělávacích programů o současné architektuře s architekty pro děti a studenty MŠ, ZŠ a SŠ – Architektura do škol. Festival zahájí 2. října přednáška významného londýnského architekta a pedagoga významné školy v Curychu Adama Carusa a historika a teoretika  architektury Laurenta Staldera pořádaná v rámci cyklu přednášek „Švýcarsko-česká inspirace“.

Akce navazuje na předchozí tři ročníky a probíhá formou architektonických procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Ti široké veřejnosti v téměř padesáti českých a moravských městech nabídnou unikátní příležitost objevit místní architektonické unikáty, zajímavé stavby současné architektury, s možností vstoupit do interiérů vybraných staveb, a upozorní na historické krajinné a urbanistické souvislosti a zvláštnosti. Všechny procházky jsou mezigenerační, vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi, některé proběhnou formou cyklojízdy. Vstup na všechny akce je zdarma. Program zahájí již čtvrteční přednáška významného londýnského architekta Adama Carusa a historika a teoretika  architektury Laurenta Staldera v kině Světozor.

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Kruh uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Občanské sdružení Kruh celorepublikový festival Den architektury.

V roce 2013 se ve spolupráci s Francouzským institutem uskutečnil přednáškový cyklus Metamorfózy měst o současné francouzské architektuře s jejími předními tvůrci. V letošním roce Kruh organizuje prestižní cyklus přednášek o švýcarské architektuře Švýcarsko-česká inspirace, který je doplněn pracovními skupinami s českými experty, workshopy a exkurzemi po současné architektuře České republice a Švýcarska.

Den Architektury 2014,  program k 2. 7. 2014
Beroun, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Černošice, Červený Kostelec, Český Dub, Český Těšín, Dačice, Havířov, Duchcov, Hlučín, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jeseník, Jihlava, Kokořínsko, Kolín, Kroměříž, Kyjov, Liberec, Litoměřice, Mariánské lázně, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Planá, Plzeň, Praha, Přerov, Roudnice nad Labem, Roztoky u Prahy, Rychnov nad Kněžnou, Řevnice, Semily, Strakonice, Teplice, Teplice nad Bečvou, Lomnice nad Popelkou, Ústí nad Labem, Valašské Meziříčí, Vodňany, Volyně, Vysoké Mýto, Znojmo, Žatec, SK: Štrbské Pleso, Piešťany, Košice.

Užitečné odkazy a program:
www.denarchitektury.cz
www.kruh.info

 

Den architektury 2014

Další akce

04. 07. 2022 10:00 Konference
17. 07. 2022 15:00 Vernisáž
07. 09. 2022 09:00 Konference
15. 09. 2022 09:00
15. 09. 2022 10:00 Konference