Francine Houben (NL) / Lidé, místo a účel - architektura s nádechem lidskosti.

Přednášková série Architekty pokračuje. Cyklus, během kterého v letošním roce vystoupí v Praze řada vynikajících architektek, uvede v květnu kreativní ředitelku prestižního architektonického studia Mecanoo - Francine Houben - autorku výrazných realizací a propagátorka citlivého propojení architektury a okolní krajiny.

Studio Mecanoo bylo založeno v roce 1984 v nizozemském Delftu. Design studia se vyznačuje technicistním přístupem prodchnutým lidskou hravostí. Za klíčový pro svou tvorbu však označuje Francine Houben kontext a vztah k širšímu urbánnímu a sociálnímu prostředí i kvality konkrétního místa. 

Mezi výrazné projekty studia patří realizace nizozemské ambasády v Etiopii včetně návrhu okolní krajiny v celkové rozloze 5,5ha. Probarvovaný beton na fasádě budovy v odstínu hlíny citlivě začleňuje stavbu do okolního prostředí eukalyptového lesa.  Za tuto realizaci získalo Mecanoo  cenu Aga Khan Award 2007. K dalším ikonickým projektům patří Centrální vědecká knihovna Technické univerzity v Delftu (1993–1997), Národní historické muzeum v Arnhemu z období 1995–2000, které propojuje vnitřní expozice a vnější prostředí či světové obchodní centrum v Rotterdamu. Významných ocenění se dostalo monumentální 152,317m vysoké obytné věži Montevideo v Rotterdamu (1999-2006). Realizace studia však zahrnují i menší zakázky jako například rodinný dům Villa 4.0 z roku 2011 postavený na základě myšlenky bungalovu snoubícího obytný prostor s okolní přírodou. Kromě projektování domů se architekti věnují i krajinotvorbě. Park Nelsona Mandely v Amsterdamu o rozloze 10ha zahrnuje volnočasovou zónu i četná sportoviště, v portfoliu studia je i centrální park kampusu technické univerzity v Delftu.

V souvislosti s hostováním v Praze je zajímavostí i pilotní projekt nízkoenergetických domů, který Mecanoo pro Českou republiku navrhli. Domy jsou situovány na okraji města Svitavy jako součást rozvojového projektu, který zahrnuje okolo stovky různých bytových objektů - od sedmipodlažních po rodinné. 

V následné diskuzi o kvalitě praxe v lokálním kontextu s osobnostmi české architektonické scény a blízkých disciplín vystoupí architektky Markéta Cajthamlová a Ida Čapounová. Večer moderuje architektka Maria Topolčanská.

Vstupné zdarma, poplatek za půjčení sluchátek 50 Kč.

Změna programu vyhrazena.

V rámci jarního cyklu Architektky dále KRUH připravuje:

čtvrtek 4. 6. 2015 / 19:30 / Studio Hrdinů / Kristine Jensen, Arkitekt Kristine Jensens Tegnestue (Dánsko) a Iwona Wilczek, db2 architekci (Polsko)

pořádá: Kruh ve spolupráci s Národní galerií v Praze
pod záštitou: České komory architektů
partneři: Polský institut, Velvyslanectví Nizozemského království, Dánské velvyslanectví 

projekt podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace české architektury, Sipral a. s., MDA Praha s. r. o.
mediální partneři: Radio 1, Český rozhlas 3, Rádio Wave, Era 21, Archiweb.cz , Earch, časopis Stavba, Material Times

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury. 
www.kruh.infowww. denarchitektury.cz

Další akce

29. 09. 2021 17:00
30. 09. 2021 09:00 Festival
30. 09. 2021 09:00
01. 10. 2021 10:00
04. 10. 2021 09:00 Jiné