Pozvánka na PechaKucha Night Prague vol. 40 ve středu 24. 9. 2014 od 20.20 hodin již tradičně v kině Aero.

Logo_Pecha_Kucha

Mluvčí:

Tomáš Brousil a Radek Sidun (Briefcase)
Písmolijnu distribuující písma českých autorů představí její zakladatelé. T. B. se od roku 1998 věnuje grafickému designu především v kulturní oblasti. V roce 2003 založil písmolijnu Suitcase Type Foundry dnes nabízející přes 350 řezů původních písem. Účastnil se mezinárodních výstav a projektů zaměřených na písmo. V roce 2008 obdržel za písmo Gloriola Certificate of Excelence in Type Design od newyorského Type Directors Club a hlavní cenu v kategorii tvorba písma na Bienále grafického designu v Brně. Od roku 2008 je asistent ateliéru Tvorby písma a typografie na UMPRUM v Praze. R. S. se věnuje hlavně písmu a typografii. Vystudoval UMPRUM v Praze. Figuruje jako konzultant mnoha písmových designerů a písmolijen po celém světě. Pracoval ve studiu Cornela Windlina ve švýcarském Curychu. Působí jako asistent v ateliéru Tvorby písma a typografie na pražské UMPRUM.
http://www.briefcasetype.com

Marek Ehrenberger
Creative Designer a Illustrator, který se ve své činnosti zaměřuje především na digitální vliv a proměnlivou změť barev a tvarů reflektující moderní pohnutý vesmír. Zároveň je čerstvým absolventem Ateliéru grafického designu a nových médií Petra Babáka na pražské UMPRUM. O svůj život se nebojí, je to jeho talent.
http://www.marekehrenberger.com

Jitka Resová a Jan Pavézka (ellement)
Od roku 2002 působí zlínská kancelář ellement v oblasti architektury a designu. Propojením těchto oborů dochází k aktivnímu dialogu, jehož výsledkem je komplexní způsob nahlížení na zadání a následné zpracování jednotlivých projektů do nejmenšího detailu. Realizace se pohybují v rozmezí od urbanistických studií, přes veřejné prostory, komerční objekty až po návrhy rodinných domů. Vedle rekonstrukcí a tvorby interiérů se dlouhodobě zabývají i návrhem produktového designu. K samostatným činnostem patří vytváření instalací pro výstavní projekty, s nimi spojená mezioborová spolupráce s umělci, institucemi a kurátory. Jádro kanceláře tvoří architektky Jitka Ressová, Hana Maršíková a designér Jan Pavézka. Stávající spolupracovníci jsou Martin Velecký, Ondřej Stolařík, Kateřina Páterová a Michal Babic.
http://www.ellement.cz

Lenka a Martin Hejlovi (KOLMO.eu)
KOLMO.eu je think tank pro architekturu a urbanismus. Studio založili Lenka a Martin Hejlovi roku 2008. Navazují tak na své zkušenosti z kanceláří BIG a OMA. Studio se zaměřuje na teoretické i praktické problémy měst a krajiny, mezi jinými například projekt logistického centra Emporium nebo research projekt pro benátské bienále (2014) završený knihou a výstavou 2x100 mil. m2 - Atomizace modernity, kterou představí na PKNP. KOLMO.eu působí na fakultárch architektury TUL a Archip.
http://kolmo.eu

Marek Kundrata (IPR Praha)
Představí zcela nový a historicky první pražský manuál veřejných prostranství. Manuál by měl sloužit jako základní podklad pro koncepční přístup k rozvoji veřejných prostranství v hlavním městě Praze. Je dokumentem reagujícím na dlouhodobě neřešené problémy města a jeho cílem je přímý dopad na kvalitu pražského prostředí.
http://www.iprpraha.cz

Jakub Petr
Diplomant ateliéru SKLO Ronyho Plesla na pražské UMPRUM. Svým studiem a tvorbou navazuje na rodinnou sklářskou tradici založenou jeho otcem ak. mal. Zdeňkem Petrem. Jeho tvorba se však neomezuje pouze na obor designu skla, ale přesahuje i do pole volného umění a nových médií.
http://www.jakubpetr.com

Otto Placht
Absolvoval pražskou AVU, kde byl následně mezi léty 1990 a1993 asistentem v atelieru J. Načeradského. V roce1993 cestoval do peruánské Amazonie, kde vstoupil do nového světa "Mundo del Ayahuasca". Cesta fyzickou realitou zde pro něj končí a začíná cesta astrální, ke kořenům amazonského šamanismu. Deštný prales-matka džungle pro něj od té doby představuje ibnspirační zdroj. Projevuje se v jeho obrazech, hlavně v synergii vnitřního a vnějšího světa a barevné škále, ovlivněné vizemi ayahuasky i peruánskou kulturou obecně. Maluje hlavně v Peru, ve svých dočasných příbytcích na břehu jezera Yarinacocha, i ve svém pražkém útočišti, v ateliéru ve Strašnicích. Vystavuje v českých i zahraničních galeriích.
http://www.ottoplacht.com

Tomáš Pospiszyl
Historik umění a kurátor žijící v Praze. Od roku 2003 je odborným asistentem na FAMU v Centru audiovizuálních studií, od roku 2012 učí na Akademii výtvarných umění v Praze. Od jeho založení pracuje pro sdružení tranzit.cz. To na podzim 2014 vydá jeho novou knihu s titulem Asociativní dějepis umění, která pojednává o mezigeneračním dialogu mezi poválečnými neo-avantgardními a současnými umělci v Česku. Poslouchá výhradně klasickou hudbu.

Patrik Proško
Když byl malý kluk, chodil si hrát s kamarády často do lesa. Stavěli bunkry a různý zákoutí s ohništěm, kde pak pekli brambory a buřty. Ještě z toho nevyrostl a do lesa si chodí hrát pořád. Bunkry už nestaví, ale maluje tam na listí a na kmeny obrazy, oživuje křoví nebo staví pomníky padlým stromům. Do přírody utíká z města, kam si chodí taky občas hrát, ale tam za ním zůstávají převážně vtipy a satirické parodie. Dneska se tomu říká site specific art, kdy pracuje s geniem loci konkrétního místa. Je absolventem pražské VŠUP v atelieru sochařství kov a šperk u V. K. Nováka (2000) a od roku 2013 je členem umělecké skupiny Reprezentace.
http://www. facebook.com/pages/Patrik-Prosko-visual-artist/234513136737757

Martin Reiner
Autor dvanácti knih a majitel nakladatelství Druhé město. Jeho román Lucka, Maceška a já byl nominován na cenu Magnesia Litera, na Cenu Josefa Škvoreckého a časopis Dolce Vita jej označil za nejlepší původní českou knihu roku 2009. Na PKNP představí svou nedávno vydanou knihu Básník / román o Ivanu Blatném.
http://www.martinreiner.cz

Lucia Sceranková
Vizuální umělkyně, rodačka ze slovenských Košic, v současnosti žijící střídavě v Praze a Londýně. Po studiích na bratislavské VŠVU pokračovala na pražské AVU v ateliéru Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy. Minulý rok se mimo jiné představila dvěma sólovými výstavami v Praze: Slunce ve vitríně v galerii Fotograf a výstavou Z druhé strany oblohy v galerii 35 v pražském Francouzském institutu, za které byla nominována na umělecké ocenění Osobnost roku. Je finalistkou letošního 25. ročníku ceny Jindřicha Chalupeckého. Její současná práce se zabývá hlavně fotografickým obrazem a jeho vztahem k prostoru. Zajímá se o akt videní, vnímání a zobrazování. Bez použití digitálních zásahů přeměňuje realitu a zkoumá vliv jemných manipulací na další působení obrazu.
http://www.luciascerankova.com

Jan Seidl a Barbora Antonová
Historik a předseda výboru Společnosti pro queer paměť J. S. a nakladatelka B. A. představí průvodce po pražských příbězích a pamětihodnostech Teplá Praha. Kniha vychází mimo jiné z bádání Společnosti pro queer paměť a z prohlídek Buzince našich bab a dědů, jejichž obsah však rozšiřuje a zabíhá i do periferních oblastí. Pokud jste už v Praze viděli most i hrad a zajímá vás i každodenní život někdejších obyvatel, prostřednictvím 150 hesel a ilustrací můžete na město pohlédnout queer očima - a možná zjistíte, že v tuctovém domě za rohem se kdysi odehrávaly večírky, na nichž byste nejraději strávili mládí.
www.teplapraha.cz
http://www.teplapraha.cz

Jakub Tejkl
Vystudoval architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 2011 založil společně s Milošem Munzarem studio Terra architectura. Na PKNP představí projekt poutního kostela v Doupovských horách. Projekt, který vznikl jako diplomová práce na VŠUP, pomalu dozrává k realizaci. V roce 2012 byl položen základní kámen stavby v lokalitě Špičák. J. T. představí upravenou a dopracovanou studii kostela.
http://www.poutnikostel.cz

Jan H. Vitvar
Laskavý člověk, který se zamiloval do umění. Osmým rokem vede kulturní rubriku týdeníku Respekt a stále ho to těší. Některé věci ho ale i přes jeho jemnou povahu dokáží rozhněvat. Třeba když se někdo snaží zkřížit Bohuslava Reynka s Lucií Bílou a Otakarem Brouskem mladším.

Vstupenky je možné zakoupit online zde (kliknutím na čas začátku večera): www.kinoaero.cz a fyzicky na pokladnách kin Aero, Světozor a BIO|OKO.

Další akce

07. 09. 2022 09:00 Konference
08. 09. 2022 08:30
08. 09. 2022 09:00
09. 09. 2022 08:30 Konference
14. 09. 2022 11:30 Konference