22. a 23. června 2017 proběhne ve Foru Karlín v Praze šestá mezinárodní konference reSITE pro architekty, urbanisty, municipality, developery i milovníky měst, největší svého druhu ve střední Evropě.

reSITE 2017: In/visible City se zaměří na to, co není vidět, a přesto určuje podobu města. Tématem bude hmatatelná i nehmotná anatomie měst a to, jak se veškeré infrastruktury promítají do navrhování.

„To, co dělá město funkčním, co pohání ekonomiku a spotřebovává podstatnou část městských rozpočtů, často není vidět. Například hospodaření s vodou a odpady. Přitom i zcela funkční infrastruktury se mohou stát ikonami města a jsou rozhodující pro kvalitu života,“ zve na konferenci šéf reSITE Martin Barry. Interaktivní zážitková konference přivítá na čtyři desítky odborníků včetně světově proslulých architektů, krajinných architektů, urbanistů, starostů. Představí nejkvalitnější a oceněné projekty, zaměří se na styčné body infrastruktur s architekturou, na zapojení občanů a chytrá řešení. 

Nejlepší z nejlepších na reSITE

Architektka Kazuyo Sejima, místostarosta Paříže Jean-Louis Missika, specialistka na přestavby dopravních uzlů Caroline Bos, městský ekonom Gabriel Ahlfeldt anebo uznávaný americký urbanista Teddy Cruz. Těchto pět vlivných hlasů v navrhování měst a dalších 50 obdivovaných architektů, expertů a inspirujících starostů se potká ve Foru Karlín na 6. konferenci reSITE na téma neviditelného města, In/visible City. Dosud nejpestřejší program navíc nabídne 11 interaktivních workshopů a 3 panelové diskuse moderované brilantními redaktory předních mediálních domů jako Economia, Monocle, The Atlantic Citylab a České televize.

Co se bude dít na workshopech? Za pomocí digitálních aplikací, práce v terénu, chytrých přístrojů, ale i stavebnic v měřítku 1:1 budou účastníci pod vedením zkušených lídrů zkoumat potenciál města (Just Add People), zachraňovat osud přívozu mezi Holešovicemi a Karlínem (Luxus pro všechny!), navracet prostor silnic obyvatelům (Highways to Hell), zobrazovat městská data, zabývat se zapojováním občanů do zlepšování veřejného prostoru, možnostmi sdílení (Shareable) a řešit budoucí podobu oblasti okolo Smíchovského nádraží. Workshopy se konají v rámci projektu Shared Cities: Creative Momentum a jsou přístupné pouze účastníkům konference s platnou registrací.

Akce zdarma pro veřejnost

Vedle konference se chystá dalších 17 akcí pro veřejnost. Večerní program zahrne několik bar crawls (procházek po barech se zajímavými osobnostmi), komentovanou návštěvu DOXu a party v nádvoří Bokovky. V sobotu a neděli se široká veřejnost může těšit na prohlídky neviditelné Prahy a exkurze s průvodci do pražského podzemí. „Chtěli jsme, aby návštěvníci reSITE mohli zažít a osahat si vnitřnosti města, jejichž existenci se ani neuvědomujeme, dokud fungují,“ vysvětluje programový ředitel Osamu Okamura. Ve spolupráci s městskými firmami se povedlo zdarma zpřístupnit na jeden den i prostory, které nejsou běžně otevřené, včetně podzemních kolektorů pro velmi limitovanou skupinu šťastlivců. Zavedeme skupiny do úpravny vody v Podolí, do nejstaršího ústí kanalizace pod Staroměstským náměstím, zpřístupníme sklad městského pouličního mobiliáře a necháme tam děti i dospělé stříkat graffiti na vybavení zastávek a následně je zkoušet čistit. Chystáme procházku pod plynovými lampami. Vrcholem bude NightSeeing™ světové expertky na design osvětlení měst Leni Schwendinger, jež poprvé představí svůj koncept v Praze. Během komentované procházky Starým Městem designérka zprostředkuje teoretické poznatky o roli světla a stínu ve městech a o praktickém navrhování veřejných prostranství pro život po setmění.

Centrum současného umění DOX rovněž uspořádá pro hosty reSITE komentovanou prohlídku výstavy Big Bang Data, jež patří mezi vrcholy výstavní sezóny. Dva z vystavujících, Jacopo Hirschein a Amanda Taylor z londýnského studia Tekja, vystoupí na konferenci, kde povedou workshop o vizualizaci městských dat získávaných v reálném čase ze sociálních sítí. Prohlídka výstavy se uskuteční ve čtvrtek 22. června od 19:30 hodin.

 reSITE bar crawls a party

Letenská Cobra, Café Jedna anebo legendární hostince Starého Města budou na trase čtyř pečlivě koncipovaných bar crawls, které přinesou příležitost k networkingu a setkání s hosty konference v neformálním prostředí. Ve čtvrtek 22. června provedou malé skupiny po vybraných pražských podnicích opravdoví znalci a aktéři kulturní Prahy.  Ve stejný den od 22 hodin se otevře veřejnosti také dvůr Bokovky (Dlouhá 37), kde proběhne oficiální In/visible Party reSITE

Program

Středa 21. června
20:30                    NightSeeing™ | Hotel Emblem, vstupenky zdarma na GoOut 

Čtvrtek 22. června
9:00 – 18:00        Konference reSITE | Forum Karlín, vstupenky na reSITE.org

18:30                    reSITE Salon: Restless Influence: Introduction to Instagram Best Practice | Hotel Emblem,                                vstupenky na GoOut

19:00                    reSITE Bar Crawls | různá místa, vstupenky GoOut
                             reSITE Design Bar Crawl / Holešovice

reSITE Hype Bar Crawl / Letná
reSITE Pub Crawl / Praha 1
reSITE Bar Crawl / Staré Město

19:30                    Big Bang Data – komentovaná prohlídka výstavy | DOX, vstup zdarma

20:00                    In/visible Dinner and Party | pro zvané

22:00                    In/visible Party | Bokovka, vstup volný

Pátek 23. června
9:00 – 18:00        Konference reSITE | Forum Karlín, vstupenky na reSITE.org 

20:00                    Křest časopisu Cities Magazine #1 | Foyer2, Goethe-Institut, vstup volný bez registrace

Sobota 24. června – Invisible Prague Tours
Vše vstup zdarma, registrace na GoOut 

10:00                   Výlet historickou soupravou metra | Depo Kačerov

10:00-14:00        Spalovna Malešice a prohlídka popelářského vozu, 3 turnusy | Průmyslová 615/32

13:30-15:30        Cizinecký vstup do kanalizace, 7 turnusů po 15 minutách | Staroměstská radnice

14.30-16:00        Rebelem na jeden den. Graffiti ve skladu městského mobiliáře, 4 turnusy | Ocelářská 16, Praha 9

15:00-17:00        Podolská vodárna a muzeum, 3 turnusy | Podolské nábřeží 15/10, Praha 4

22:00                   Praha pod plynovými lampami | Uhelný trh, Praha 1

Neděle 25. června
17:00-18:00        Návštěva Kolektorů Praha, 3 turnusy | Hard Rock Café, Malé náměstí 3 Praha 1 – nutná jmenná registrace předem

Kdo vystoupí na reSITE 2017: hlavní mezinárodní hosté

Kazuyo Sejima, druhá žena historie, jež obdržela „nobelovu cenu pro architekty“, Pritzkerovu cenu. V témže roce – 2010 – byla rovněž kurátorkou architektonického Biennale v Benátkách, jako první žena vůbec. Představí své nejčerstvější realizace kulturních a vzdělávacích objektů. Tokijské studio SANAA platí za nejvyhledávanější architekty muzejí a uměleckých galerií a mezi jeho stavby patří New Museum v New Yorku, pobočka Louvre v severofrancouzském Lensu, ale také nově plánovaný projekt Národní galerie v Budapešti. SANAA je rovněž přizvána do soutěže na renovaci Veletržního paláce v Praze.

Kathryn Gustafson, obdivovaná krajinná architektka působící v Londýně a Seattlu, známá pro dechberoucí design pamětní fontány Princezny Diany v Hyde Parku anebo chicagský Millennium Park. Díky svému geniálnímu citu vnáší do krajiny až sochařské aspekty a dokáže s lehkostí skloubit architektonické prvky s fyzických okolím, s ohleduplností k biologii, životnímu prostředí i kulturní historii místa.

Leni Schwendinger, světová špička designu osvětlení, zakladatelka NightSeeing™ s více než 20letou zkušeností v navrhování osvětlení veřejných prostranství po celém světě. Poprvé představí v Praze koncept NightSeeing™, který zvedá povědomí o roli světla a stínu ve městech a obecně o veřejných prostranstvích po setmění. Během komentované procházky designérka zprostředkuje teoretické poznatky přístupnou formou pro nejširší publikum i odborníky.

Fonna Forman a Teddy Cruz jsou spoluzakladateli Estudia Teddy Cruz + Forman, jež se zabývá politikou plánování měst a infrastruktur. Oba jsou rovněž profesory na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Přivezou prudce kontroverzní téma Trumpovy hraniční zdi mezi Mexikem a USA. Na případu měst San Diego a Tijuany, jež dlouhodobě zkoumají, poukáží na dopady na městský rozvoj, místní ekonomiku, architekturu a životy lidí.

Caroline Bos z amsterdamského UNStudia nás ohromí realizacemi dopravních uzlů. Má za sebou stavby jako futuristické hlavní nádraží organických tvarů v Arnhemu anebo Erasmův most v Rotterdamu.

Jean-Louis Missika, místostarosta Paříže zodpovědný za městské plánování, architekturu, ekonomický rozvoj a atraktivitu města, působí po boku starostky Anne Hidalgo. Představí jeden z největších a nejambicióznějších urbanistických projektů světa Réinventer Paris, plně postavený na participaci, který během jediné výzvy našel nové využití a investory pro 23 městem vlastněných lokalit pařížské metropole. Příklad přenositelný do měst jakékoli velikosti.

Marlena Happach, hlavní architektka města Varšavy. Varšava si prošla lety překotného rozvoje a inovací.

Martina Ableidinger, šéfka odboru odpadového hospodářství z Vídně, se podělí o nejinovativnější strategie v řízení zacházení s komunálním odpadem, jejichž výsledkem jsou energetické úspory, výrazně čistější ulice anebo znovuvyužití nepotřebného, ale dosud zcela funkčního domácího vybavení.

Enric Batlle, Batlle i Roig Arquitectes. Uznávaný krajinný architekt a profesor architektury. Jeho továrna na zpracování odpadů ve Vacarisses poblíž Barcelony byla vyhlášena energeticky nejefektivnější budovou světa. Realizoval také rekultivace skládek odpadů na atraktivní přírodní parky.

Informační architekti Amanda Taylor a Jacopo Hirschstein z londýnského studia Tekja představí Situační sál města Prahy, který v reálném čase dokáže vizualizovat data generovaná obyvateli města. Na reSITE povedou workshop. Studio Tekja je zároveň představeno v rámci velkolepé výstavy Big Bang Data v centru současného umění DOX.

Gilly Karjevsky, kurátkorka, pracující na pomezí umění, architektury a politiky městského osídlení. Na reSITE povede instantní architektonickou zásahovou hru Just Add People (Přidej pouze lidi), jejímž cílem je rozvíjení vztahů mezi lidmi, objekty a prostředím. 

Co: reSITE 2017: In/visible City
Kdy: 22.-23. června 2017
Program pro veřejnost: 21.-25. června 2017
Kde: Forum Karlín, Pernerova 53, Praha 8
Info: www.resite.org
Registrace: http://resite.cz/cs/registration/

Pod záštitou a s finanční podporou Hlavního města Prahy
Programový partner: Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy
Premium Partner: Penta Investments

Hlavní partneři: Andrej Babiš, SWIM by PVK, Pražské služby
Hlavní mediální partneři: The Atlantic Citylab, Economia
In/visible City je pořádána organizací reSITE jako součást projektu Shared Cities: Creative Momentum.
Sledujte novinky na facebooku: https://www.facebook.com/events/1333435403355419/
Inspirujte se na Youtube: https://www.youtube.com/c/reSITEtalks
Twitter: twitter.com/resite_a použijte hashtag #reSITE2017 #InvisibleCity
Facebook: https://www.facebook.com/events/1333435403355419/

baner 1 800x600px Rsi16 

 

Další akce

07. 09. 2022 09:00 Konference
08. 09. 2022 08:30
08. 09. 2022 09:00
09. 09. 2022 08:30 Konference
14. 09. 2022 11:30 Konference