O díle britské architektky iráckého původu Zahy Hadid budou ve čtvrtek 20. října 2016 v Centru současného umění DOX debatovat ředitel Design Musea v Londýně Deyan Sudjic, Melodie Leung ze studia Zaha Hadid Architects a Jakub Cigler z Jakub Cigler Architekti. Zahraniční hosté přijedou na pozvání Bakala Foundation a Nadačního fondu Kaplicky Centre, aby vybrali nejlepší práci architektonické soutěže Kaplicky Internship 2016. Autor vítězné práce pojede na tříměsíční stáž do slavného londýnského studia Zaha Hadid Architects.

Během setkání budou mít hosté příležitost seznámit se s dílem jedné z nejvýraznějších postav světové architektury. Debatovat o jejích návrzích a realizacích budou ti nejzasvěcenější: dlouholetá spolupracovnice Zahy Hadid z jejího londýnského studia Melodie Leung a Deyan Sudjic z Design Museum, který se s proslulou architektkou léta přátelil. Třetím vystupujícím bude Jakub Cigler, jehož architektonické studio je lokálním partnerem Zaha Hadid Architects pro realizaci projektu Central Business District v Praze, známého spíše jako revitalizace okolí pražského Masarykova nádraží. Central Business District je jedním z posledních projektů, na kterém se Zaha Hadid osobně podílela. Zaha Hadid byla členkou poroty, která rozhodla o vítězství nakonec nerealizovaného návrhu architekta Jana Kaplického na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné.   

Debata s názvem “Zaha Hadid: Work and Legacy” se uskuteční ve čtvrtek 20. října 2016 od 18 hodin v Centru současného umění DOX. Po ukončení debaty bude vyhlášen vítěz studentské soutěže Kaplicky Internship. Program celého večera bude veden v anglickém jazyce a překlad nebude zajištěn. Vstup je po registraci zdarma, počet míst je však omezen.

RSVP: [email protected]

Kaplický Internship je program, který poskytuje čerstvým absolventům architektonických oborů z českých univerzit možnost strávit tři měsíce na stáži v jednom z prestižních londýnských studií. Mohou si tak vyzkoušet práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů. V roce 2015 se držitelem Kaplický Internship stal Ondřej Michálek z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Kromě ocenění získal možnost absolvovat stáž v londýnském studiu architektky Evy Jiřičné. Vyhlášení vítěze Kaplicky Internship se konalo 9. října 2015 v Centru současného umění DOX. Letošní vítěz pojede na stáž do londýnského studia Zaha Hadid Architects. Program je organizován Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museem. Partnerem projektu je Nadační fond Kaplicky Centre.

Manželé Bakalovi jsou dlouholetými partnery Centra současného umění DOX a od roku 2014 také jedinečného světového Design Museum v Londýně. To před 27 lety založil britský designér Sir Terence Conran s cílem podpořit mladé talentované designéry. Současné expozice budou v červnu uzavřeny a postupně se přesunou do budovy bývalého Institutu Commonwealthu v Kensingtonu v západním Londýně, která nyní prochází rekonstrukcí. Součástí muzea bude i Bakala Auditorium pro 200 osob. Nová budova muzea bude pro veřejnost slavnostně otevřena 24. listopadu letošního roku.

Pro více informací kontaktujte, prosím, Marii Wichterlovou: [email protected], tel: 601 593 949

Zaha Hadid: Work and Legacy

Další akce

27. 06. 2022 10:00 Výstava
28. 06. 2022 13:00 Konference
02. 07. 2022 18:00 Výstava
04. 07. 2022 10:00 Konference
07. 09. 2022 09:00 Konference