Přeskočit na obsah

Autorizovaný architekt jako odpovědný zástupce

Jako autorizovaný architekt jsem garantem pro projektování jednoduchých staveb pro stavební firmu. Tuto činnost vykonávám jako její odpovědný zástupce. Nyní mě oslovila další firma, abych stejnou práci vykonával i pro ni. Umožňují profesní předpisy, abych takovou činnost dělal pro více než jednu firmu?

Profesní předpisy vaše aktivity coby garanta realizace jednoduchých staveb nikterak neomezují – je pouze na vašem zvážení, na jak velké množství staveb zvládnete odpovědně dohlížet a zaručit je svou odpovědností. Omezení v tomto směru představuje zákon č. 374/2004, živnostenský zákon, který v § 11 stanoví, že jedna osoba může vykonávat funkci odpovědného zástupce pro max. čtyři podnikatele (před novelou zákona účinnou před 1. 8. 2006 to byli dokonce pouze max. dva podnikatelé).