Přeskočit na obsah

DAŇOVÉ AKTUALITY

Aktuality v oblasti daní a pojistného v souvislosti s koronavirem

2. 4. 2020

Zpracoval: CIS s.r.o.
stav k 2.4. 2020

 

 1. Ministerstvo financí zveřejnilo ve Finančním zpravodaji č. 6/2020 z 31.3. t.r. dvě nová opatření, a to:

  •  Rozhodnutí o prominutí daně a příslušenství daně z přidané hodnoty

Rozhodnutí se vztahuje na bezúplatné dodání vyjmenovaného zboží nebo bezúplatné dodání zboží, které bylo použito pro jeho výrobu v období od 12. března 2020 do skončení nouzového stavu. Tímto rozhodnutím se promíjí daň z přidané hodnoty, kterou jsou plátci povinni uplatnit při bezúplatném dodání tohoto základního zboží, popř. bezúplatném dodání zboží určeného pro jeho výrobu, a to ve stanoveném časovém rozmezí. V případě, že plátce dodá bezúplatně zboží a bude se na něj vztahovat prominutí podle tohoto rozhodnutí, bude mu nárok na odpočet daně u přijatého zdanitelného plnění zachován.

Bližší specifikaci zboží, na které se rozhodnutí vztahuje, naleznete ve Finančním zpravodaji, který posíláme v příloze tohoto e-mailu.

Při dodání zboží, které má být použito pro výrobu dezinfekčních prostředků, je daň z přidané hodnoty prominuta pouze tehdy, pokud je dané zboží určeno k výrobě dezinfekčního prostředku, na který se toto prominutí primárně vztahuje, a zároveň je dodáno výrobci, který je oprávněn na základě příslušných právních předpisů dezinfekční prostředky vyrábět.

  •  Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně silniční

Daňovým subjektům bude prominuto příslušenství daně spojené s pozdní úhradou záloh na daň silniční splatných do 15. 4. 2020 a do 15. 7.2020, dojde-li ke splnění platebních povinností nejpozději do 15. 10. 2020.

V tomto případě se však nejedná o „prominutí“ úhrady záloh za I. a II. čtvrtletí roku 2020, obě zálohy musí být v roce 2020 uhrazeny, pouze nebude sankcionována jejich opožděná úhrada, uskuteční-li se nejpozději do 15.10.2020, tj. spolu se splatností zálohy na silniční daň za III. čtvrtletí. Jde tedy o možnost posílit cash-flow daňového subjektu odložením provedení platby o několik měsíců, a to bez sankce.

 

 2. Kompenzační bonus OSVČ

Dále Vás informujeme o připravované podpoře OSVČ formou jednorázového daňového bonusu.

Podporu bude zajišťovat Finanční správa ČR, která již na svých webových stránkách zveřejnila navržené podmínky pro získání této podpory. Nicméně opatření podléhá schválení Parlamentem ČR, na finální podobu a jeho zavedení je tedy třeba ještě počkat pod dokončení legislativního procesu; Ministerstvo financí předpokládá jeho dokončení do 12.dubna t.r.

Bonus by v navržené podobě nepodléhal dani z příjmů ani zdravotnímu nebo sociálnímu pojištění.

Taktéž v současné podobě návrhu není vyloučen souběh čerpání kompenzačního bonusu současně s čerpáním kompenzace ošetřovného z programu Ministerstva průmyslu a obchodu, není však možný souběh s výplatou podpory v nezaměstnanosti.

Vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu naleznete v příloze tohoto e-mailu, další informace též naleznete na webových stránkách Finanční správy:

Základní informace:

https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/nouzovy-stav/kompenzace-osvc/zakladni-info .

Otázky a odpovědi

https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/nouzovy-stav/kompenzace-osvc/dotazy-odpovedi .

 

 3. „Ošetřovné“ pro OSVČ

Ministerstvo průmyslu a obchodu aktualizovalo na svých webových stránkách informaci k obdobě ošetřovného pro OSVČ.

Žádosti je možné podávat již od 1.dubna.

Tisková zpráva a další informace jsou k dispozici na webu MPO:

https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/o-_osetrovne_-pro-osvc-bude-mozne-zadat-od-1--dubna--253699/

 

 4. Program „Antivirus“ na podporu zaměstnanosti

K 31.3. vláda schválila návrh na úpravu programu Antivirus, což je program na podporu zaměstnanosti v souvislosti se situací zaměstnavatelů v důsledku koronaviru.

Podávání žádostí se má rozběhnout od 6. dubna a celý proces by mělo být možné vyřídit elektronicky.

Konkrétní informace naleznete na webových stránkách MPSV:

https://www.mpsv.cz/web/cz/antivirus