Newsletter 10/23
Milé kolegyně a kolegové,
říjnový newsletter k vám dorazil pár dní před galavečerem 8. ročníku ČCA, konaném 9. listopadu již tradičně v pražském Foru Karlín. Pokud jste se dosud neregistrovali, asi již nezbude než sledovat stream z této slavnosti architektury na webu ČT ART www.ctart.cz nebo na iVysílání ČT. Zájem překračuje kapacitní možnosti sálu, loňský galavečer ukázal, že do 1200 účastníků je maximum možného. Abyste se naladili na vyhlašování a seznámili se s nominovanými díly, můžete již od 9.října sledovat postupně každý večer na ČT ART od 20:13 jejich medailonky, Česká televize navíc slibuje, že bude s medailonky pracovat i v jiných pořadech a využije je k propagaci kvalitní architektury a vystavěného prostředí v ČR. ČT ART bude také vysílat souhrnný pořad k ČCA 2023, a to už 1. listopadu ve 22:55! Vítěze hlavní ceny opět uvidíme den po galavečeru ráno ve Studiu 6.
Komora již delší dobu žije aktuálními problémy s novou stavební legislativou. Zcela reálně hrozí, že slibovaný termín spuštění Portálu stavebníka a digitálního stavebního řízení (DSŘ) 1. července příštího roku nebude splněn, protože se MMR nepodařilo bezchybné vypsání tendru na zajištění IT služeb. ČKA se v rámci Platformy pro zdravý stavební zákon jasně vyjádřila, že není možný další odklad účinnosti nového stavebního zákona a s ním spojených změn v přípravě a povolování a že jej lze aplikovat i s odloženým spuštěním DSŘ. Všichni se již chystáme na nový – jednodušší systém povolování a diskutujeme s MMR o prováděcích vyhláškách. K těm podrobněji v tomto NL. Není možné, aby stavebníci, projektanti i veřejnost další roky žili v nejistotě, jak více než 7 let pokusů o rekodifikaci stavebního práva dopadne. Ekonomika ČR, a tedy i prosperita každého z nás, je v dnešní velmi nestabilní době významně limitována neschopností veřejné správy umožnit realizaci projektů a investic reagujících na měnící se potřeby společnosti.
Bohužel, nejen digitalizace a navazující procesy jsou nejisté, ale ani slibovaná náprava systému územního plánování nepostupuje dle slibů ministra. Již prosazená standardizace ÚPn naopak povede k zbrzdění rozvoje sídel, zmaření prostředků i tvůrčí energie a plýtvání časem.
Ale abych zmínil také pozitivní události – účastnili jsme se v PS PČR jednání s ministrem J. Síkelou a poslancem L. Vlčkem, iniciovaného Platformou pro udržitelné stavebnictví ze dřeva, v čele s dodavateli dřevostaveb v ČR, za účasti UCEEB, GŘ HZS, agentury ČAS a SFŽP na téma realizace dřevostaveb v ČR. Výsledkem je poměrně vstřícný postoj GŘ HZS v osobě brigádního gen. D. Mikloše i ministerstva průmyslu a obchodu k podpoře dřevostaveb do požární výšky 22,5 m, tedy stejně tak, jak je běžné v okolních zemích. Bylo přislíbeno urychlení normotvorných činností i vstřícnost HZS k individuálnímu posuzování dřevostaveb výpočtem, tzv. inženýrskou metodou (jak se posuzují vyšší stavby v zahraničí). Chystá se diskuse o dalších typologických druzích dřevostaveb, které zahrnují především stavby pro sociální služby a školství. Chceme-li realizovat udržitelné stavby, je dřevo ideálním materiálem z pohledu uhlíkové neutrality.
V kanceláři ČKA proběhla 10. října diskuse z cyklu OTTA (open think tank architektů) na téma Městští architekti, jejich postavení a vztah městských architektů a projektování autorizovaných osob v daném území, a to především ve vztahu k profesnímu a etickému řádu komory, jak nám uložila letošní valná hromada. David Mateásko, v roli předsedy pracovní skupiny Urbanismus, připravuje závěry z jednání a doporučení pro další postup. Konference městských architektů, pořádaná Cenou Petra Parléře, se konala následně 13. října. v Kutné Hoře.
Probíhají jednání s MMR ohledně přípravy výzev na podporu dostupného bydlení jak ze státního rozpočtu, tak z Národního plánu obnovy EU. Společně s ČKAIT řešíme aktualizaci kalkulaček a cen za projekty; po zveřejnění statistických výsledků roku 2023 bude aktualizovaná verze spuštěna koncem ledna 2024. Nadále probíhají jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu a agenturou ČAS k BIM a digitálnímu stavebnímu řízení či digitalizaci norem… v té souvislosti gratuluji Aleši Markovi ke zdařilé organizaci Digi/BIM dne ČKA!
Zúčastnili jsme se výběru letošního Architekta obci – kde po právu a s velkým náskokem zvítězila paní architektka Anna Šlapetová a Dolní Břežany! Moc gratulujeme k ocenění dlouholeté spolupráce městské architektky s obcí.
16. října ČKA zorganizovala přednášku světově známého dánského urbanisty Jana Gehla v C.A.M.P na téma Budoucnost měst. Součástí byla i panelová diskuse moderovaná Adamem Gebrianem, za účasti místopředsedy Petra Leška. Podrobnosti se dočtete zde.
20. listopadu budeme v C.A.M.P. vyhlašovat již 24.ročník DIPLOMEK, po druhé spolu s cenou Kaplicky Internship; v 18 hodin bude akce zahájena přednáškou německého architekta Ole Scheerena, Büro Ole Scheeren, podrobněji také na webu ČKA.
24. listopadu se koná pravidelná valná hromada ACE v Bruselu, tentokrát volební. Podpoříme současnou presidentku Ruth Schagemann pro její nesporný přínos k fungování naší evropské rady architektů.
Přeji vám inspirativní čtení, krásný listopad a také hodně zdraví v podzimních plískanicích.
Jan Kasl